اهمیت تغذیه در سلامت دندان کودکان

اهمیت تغذیه در سلامت دندان ها

در این مقاله به اهمیت تغذیه در سلامت دندان ها می پردازیم. توجه به مصرف مواد غذایی تاثیر مهمی در حفظ و ارتقاء سلامت دندان های کودکان دارد.

در ادامه ی مطلب به معرفی مواد غذایی مناسب، که باعث تقویت سلامت دندان کودکان می شوند، اشاره می کنیم.

نقش تغذیه در سلامت دندان ها

بدیهی است که تغذیه ی نوزادان شامل شیر مادر و یا در صورت نیاز شیر خشک می باشد. همچنین غذاهای کمکی به همراه شیر، سیکل غذایی نوزادان را تا سن دو سالگی تشکیل می دهند.

تقریبا کودکان از سن ۲ سالگی به بعد، شریک غذای والدین خود می شوند. آنچه که در این مبحث مهم است، آگاهی پیدا کردن از تغذیه ی مناسب کودکان به منظور حفظ سلامت دندان آن ها می باشد.

نقش تغذیه در سلامت دندان ها

نقش تغذیه در سلامت دندان ها

برای سلامت دندان چه بخوریم

  • مصرف چندین وعده از میوه ها، سبزیجات تازه (مانند: هویج) و حتی مغزهایی مانند بادام (که منبع مناسبی از کلسیم می باشند)، به صورت روزانه توصیه می شود.
  • تامین ویتامین د در کودکان (ترجیحا مقدماتی فراهم کنید تا کودکان در محیط های باز که نور خورشید در آن وجود دارد، مشغول سرگرمی و بازی شوند.)
  • مصرف منابع غذایی حاوی ویتامین د (ماهی، زرده تخم مرغ و…)
  • مصرف سیب زمینی پخته یا به صورت پوره (منبع غنی از ویتامین C و ویتامین A می باشد)
  • گنجاندن میوه هایی مانند مرکبات و توت فرنگی که منبع غنی از ویتامین C هستند، در سبد غذایی کودکان

همچنین شایان ذکر است؛ میوه های خشک شده (که از طریق اصولی خشک شده باشند)، میوه ها و صیفی جات سفت (مانند هویج یا سیب) و یا مغزهای آجیل، جایگزین بسیار مناسبی برای تنقلات نامناسب (مانند: چیپس، پفک و…) می باشند.

مواد غذایی مناسب برای داشتن دندان هایی سالم

مواد غذایی مناسب برای داشتن دندان هایی سالم

منع مصرف نوشابه در کودکان

همانطور که در مبحث بهداشت دهان و دندان در کودکان اشاره کرده ام، خواهشا هیچ گاه ذائقه ی کودکان خود را با مصرف نوشابه های گازدار آشنا نکنید.

زیرا مصرف نوشابه های گازدار علاوه بر ایجاد پوسیدگی های وسیع و عمیق در دندان ها، باعث پوکی شدید استخوان های کودکان می شوند. (لازم به ذکر است؛ مصرف نوشابه های گازدار باعث دفع ذخایر کلسیم موجود در بافت استخوانی، از طریق ادرار می شود.)

به دنبال این امر کودکان در سنین بالا دچار اختلالات اسکلتی شدید می شوند و ممکن است با یک زمین خوردن ساده، دچار شکستگی های شدید شوند.

بهترین نوشیدنی های توصیه شده برای کودکان:

  • مصرف شیر در وعده ی صبحانه و یا سایر میان وعده ها
  • مصرف آب، آب میوه های طبیعی و نهایتا دوغ در کنار وعده های غذایی

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام 

چکیده مطلب

با مراجعه منظم و انجام چکاپ های دوره ای دندانپزشکی، تمام اطلاعات مورد نیاز برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان از سوی دندانپزشک اطفال، در اختیار والدین محترم قرار می گیرد.

تنظیم برنامه ی غذایی سالم و مناسب برای کودکان می تواند سلامت جسمانی آن ها را نیز به دنبال داشته باشد. زیرا کودکان با عادت به مصرف مواد غذایی مناسب می توانند، سلامت خود را در سنین بزرگسالی، نیز تضمین کنند.

درباره نویسنده

پاسخ

هشت + نه =

Call Now Button