باقی ماندن ریشه دندان شیری در لثه

باقی ماندن ریشه دندان شیری در لثه

باقی ماندن ریشه دندان شیری در لثه کودکان چه عوارضی را شامل حال آن ها می کند؟

چه راهی برای خارج کردن ریشه دندان شیری و درمان عوارض ناشی از آن وجود دارد؟

در این مبحث به باقی ماندن ریشه دندان شیری در لثه، عوارض ناشی از آن و راه های مناسب برای درمان این عارضه می پردازیم.

آیا دندان های شیری ریشه دارند؟

بر خلاف باور عموم مردم، دندان های شیری اعم از دندان های خلفی و قدامی دارای ریشه هستند!!! علت این باور نادرست این است که؛ اکثر والدین هنگام افتادن دندان های شیری دلبندشان، ریشه ی آن را نمی بینند!!!

  • زیرا ریشه ی دندان های شیری هنگام لق شدن و افتادن دندان های مذکور، تحلیل می روند و آنچه که والدین مشاهده می کنند، تنها تاج دندان های شیری می باشد.

علت تحلیل ریشه ی دندان شیری، رویش جوانه ی دندان دائمی می باشد. جوانه ی دندان های دائمی درست زیر ریشه ی دندان های شیری واقع شده است و با رویش این جوانه ها، ریشه ی دندان های شیری کودک شروع به تحلیل می نمایند و از بین می روند.

با تحلیل رفتن ریشه ی دندان های شیری، تنها تاج دندان های مذکور در لثه ی کودک باقی می مانند و به اصطلاح لق می شوند.

فاصله ی لق شدن دندان شیری و افتادن آن

فاصله ی لق شدن دندان شیری و افتادن آن

فاصله ی زمانی لق شدن تا افتادن دندان های شیری کودکان

در برخی مواقع بازه ی زمانی لق شدن دندان شیری، تا افتادن دندان مذکور خیلی کوتاه می باشد. در این حالت کودک احساس ناراحتی از لق شدن و افتادن دندان شیری خود، نمی کند.

  • بنابراین در این کودکان مرحله ی لق شدن دندان شیری و افتادن آن سریعا و بدون احساس درد طی می شود و کودک منتظر رویش دندان دائمی خود می ماند.

در مواقعی نیز فاصله ی زمانی بین لق شدن دندان تا افتادن دندان شیری، به قدری طولانی می شود که منجر به درد و آزار لثه ی دندان کودک و گاها خونریزی های لثه ای خواهد شد.

در این حالت کودک هنگام غذا خوردن دچار درد و خونریزی لثه خواهد شد. بنابراین وی به دلیل تحمل نکردن این درد از میل کردن غذا امتناع کرده و بی اشتها می شود.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹
اینستاگرام

چه راهی برای درمان این حالت وجود دارد؟

به تشخیص دندانپزشک اطفال و بررسی از طریق رادیوگرافی دندان تهیه شده، بهترین روش برای خارج کردن دندان شیری لق شده و رفع عوارض ناشی از آن، انتخاب خواهد شد.

زمان خارج کردن زودتر از موعد دندان شیری

چه زمان نیاز به خارج کردن زودتر از موعد دندان شیری می باشد؟

در مواقعی مانند: اعمال ضربه ی محکم و یا عفونت ریشه دندان شیری، ناچار به خارج کردن زودتر از موعد دندان مذکور قبل از لق شدن آن، می باشیم.

برای تشخیص زمان خارج کردن دندان شیری؛ حتما نیاز به انجام رادیوگرافی می باشد. زیرا تنها در این صورت دندانپزشک اطفال، می تواند قسمت های داخلی دندان شیری کودک را به طور دقیق بررسی کرده و طرح درمانی مناسبی را برنامه ریزی نماید.

با توجه به آناتومی دندان های شیری و از طرفی قرار گرفتن جوانه دندان دائمی بین ریشه های دندان شیری، باید نهایت دقت را هنگام خارج کردن دندان شیری، مد نظر قرار داد تا خدایی نکرده آسیبی به جوانه ی دندان دائمی وارد نشود!!!

جا ماندن ریشه دندان بعد از کشیدن

در برخی مواقع هنگام خارج کردن دندان شیری ممکن است ریشه ی دندان مذکور شکسته و در لثه ی کودک باقی بماند.حال با این ریشه ی جا مانده چکار باید کرد؟؟؟ نگران نباشید با توجه به مطالب زیر می توانید به پاسخ این سوال دست یابید.

کشیدن ریشه باقیمانده دندان

  • اگر این شکستگی نزدیک به تاج دندان اتفاق افتاده و دندانپزشک اطفال به ریشه ی دندان باقی مانده دسترسی داشته باشد؛ لازم است ریشه باقی مانده نیز خارج شود.
  • اگر این شکستگی نزدیک به انتهای ریشه ی دندان رخ داده باشد؛ با توجه به قرار گرفتن جوانه ی دندان دائمی بین ریشه ی دندان شیری، نباید اصراری به خارج کردن ریشه ی باقی مانده داشت.

زیرا ممکن است با تلاش برای خارج کردن قسمت باقی مانده ی ریشه ی دندان شیری، به جوانه ی دندان دائمی آسیب رساند.

کشیدن دندان شیری کودکان

کشیدن دندان شیری کودکان

چکیده مطلب

باقی ماندن ریشه دندان شیری در لثه کودکان هیچ عارضه ای ایجاد نمی نماید و با رویش جوانه ی دندان دائمی، این ریشه باقی مانده به آرامی و به مرور زمان به سطح لثه ی کودک می رسد.

  • در این حالت دندانپزشک اطفال می تواند به آرامی و بدون آسیب رسیدن به دندان های دائمی، ریشه ی باقی مانده از دندان شیری را از دهان کودک خارج نماید.

درباره نویسنده

پاسخ

2 × چهار =

Call Now Button