بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

سالانه به طور مداوم از سوی انجمن دندانپزشکی آمریکا و بسیاری از سازمان های مربوطه؛ بر ویزیت و معاینه دندان های شیری کودکان از یک سالگی به بعد توصیه می کنند. به همین خاطر انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

یکی از مهم ترین مسئولیت هایی که بر عهده مادران و پدران است مساله بهداشت و سلامت دندان های کودکان شان است. از این رو بسیاری از زنان و مردان کاملا دغدغه مند و مسئولانه نسبت به این بخش از سلامت جسمی کودک شان  برخورد می کنند.

 • خوش بختانه به جهت رشدی که در فرهنگ اقشار مختلف رخ داده است اولین مساله والدین این است که فرزند شان را نزد بهترین دندان پزشک اطفال ببرند.

زیرا کودک در اولین مراجعه به دندانپزشک است که تصورات خود را شکل می دهد و در باقی عمر خود آن را به همراه دارد پس باید خاطره ی زیبا و جذاب برای وی ساخته بشود تا در نوبت های بعدی تمایلی برای مراجعه به دندانپزشکی داشته باشد. علاوه بر دندانپزشک، نحوه برخورد والدین در این ملاقات در تجربه مثبت یا منفی کودک تاثیر گذار است.

 

خانواده ها باید تمام دقت و تلاش خود را به کار بگیرند تا بهترین دندانپزشک اطفال در نزدیکی محل سکونت خود را برای فرزند دلبند شان پیدا کنند و این بدان معناست که به سلامت دهان و دندان کودک شان توجه ویژه ای دارند.

 • برخی از والدین به دلیل حساسیت زیاد به دنبال بهترین دندانپزشک اطفال در تهران برای دلبندشان می باشند.

فرزندان میوه زندگی والدین هستند و از اولویت خاصی در زندگی پدرو مادر برخوردارند. هر پدر و مادری خواهان فراهم کردن بهترین ها برای فرزند خود است. در صورت نیاز به کمک پزشک به جستجوی بهترین و حاذق ترین پزشک می پردازند.

آیا برایتان پیش آمده که در هنگام غذا خوردن با فرزند دلبندتان، او دچار خونریزی لثه و یا دندان شود؟ متوجه پوسیدگی دندان های کودک خود شده اید؟ دندان های شیری فرزندتان زودتر از موعد لق شده اند و نیاز به مشاوره و کمک دندانپزشک دارید؟

در نوشتاری که در پیش رو دارید یکی از اهدافی که داریم این است که مجموعه شرایطی را که باعث می شود یک دندان پزشک اطفال تبدیل شود به بهترین دندانپزشک اطفال در قالب بخش های مختلفی مطرح کنیم.

دندانپزشک اطفال

بسیاری از افراد می پندارند که تمامی پزشکان توانایی لازم و کافی را در جهت درمان دندان های کودک شان را دارند. اما باید بگوییم که هرگز این گونه نیست و بسیاری از متخصصین این حوزه به جهت سال ها تلاش و تجربه به عنوان بهترین دندان پزشک اطفال شناخته می شوند. از این رو می توان به یکی از انها اعتماد کرد و دروند درمان را به انان سپرد.

در واقع یکی از توصیه هایی که دندان پزشکان دارند این است که شش ماه بعد از اینکه کودک دندان در آورد باید مرحله اولیه معاینات انجام شود. بعد از این مدت دیگر معاینات باید صورت دوره ای و در فواصل زمانی مشخصی باشد. بعلاوه اینکه در صورت بروز مشکل باید به سرعت معاینات لازم از سوی پزشکان انجام شود تا روند درمان آغاز شود.

دندان پزشک اطفال چه ویژگی هایی دارد؟

 • آشنایی با آناتومی دهان و دندان و نیز فک کودکان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که بهترین دندان پزشک اطفال باید داشته باشد این است که کاملا با اناتومی بخش های دهانی و دندان های کودکان آشنا باشد. از این رو می تواند برنامه درمانی بهتری برای درمان دندان های کودکان داشته باشد.

بسیاری از دندان پزشکان به جهت اینکه در طول سال ها، تجربه درمان کودکان را داشته اند کاملا می توانند بهترین برنامه درمانی را به نسبت شرایطی که کودک دارد طراحی کنند. از این رو قطعا موفقیت نتیجه درمان از سوی این پزشکان بالاتر می رود.

 • تجربه کاری و مهارت عملی در زمینه پیاده سازی دانش تئوری

دومین ویژگی این است که پزشکان حتما باید بالاترین مهارت را در زمینه عملیاتی کردن دانسته های خود داشته باشند. بهترین دندان پزشک اطفال اقدامی که انجام می دهد این است که تمامی اقدامات درمانی را با مهارت و با ظرافت های خاصی انجام می دهد تا نتیجه بخشی و ثمر بخشی روند درمان به بالاترین حد ممکن برسد. زیرا که ناحیه دهانی کودکان نسبت به بزرگسالان کوچک تر است و باید مراقبت از سلامت این بخش از دهان کودکان دقیق و محتاطانه باشد.

 • مهارت در ارتباط گیری با کودکان

یکی از مهم ترین مهارت ها در این حوزه از درمان هایی که با اطفال و کودکان سروکار دارند این است که دندان پزشک اطفال بتواند ارتباط خوب و موثری با کودکان داشته باشند. این اقدام کمک می کند که کودکان بتوانند با اطمینان بیشتری وارد روند درمان بشوند.

مخصوصا اینکه کودکان نسبت به پزشکان علی الخصوص دندان پزشکان حس خوبی ندارند و از این اقدامات می ترسند. بنابر این در اینجاست که مهارت پزشک نمایان می شود تا بتواند ارتباط خوبی با کودک بگیرد.

 • فعالیت در محیط دندان پزشکی مناسب

یکی از مهم ترین مسائلی که باعث می شود کودک در روند درمان شرکت داشته باشد این است که محیط درمانی برای کودک ترسناک نباشد. از این رو می توانیم بدون اینکه نگرانی داشته باشیم کودکان را با محیط درمانی مناسب وفق بدهیم. در واقع بهترین دندان پزشک اطفال کاری که انجام می دهد این است که محیطی گرم و سرگرم کننده برای کودکان فراهم می کند تا بتواند با مشارکت بیشتر کودک در روند درمان بهترین اتفاق را رقم بزند.

مشکلات دهان و دندان در اطفال

کودکان از شش ماهگی شروع به درآوردن شیری می کنند و تا سه سالگی به صورت کامل فک بالا و پایین دندان های شیری به صورت کامل رشد کرده اند.

شاید در ابتدای امر نگه داری از دندان های شیری چندان مهم به نظر نرسد زیرا با آمدن دندان های دائمی اثری از این دندان ها باقی نمی ماند. کودک باید از دندان های شیری خود تا بالا امدن دندان های دائمی مراقبت کند، زیرا در صورت از دست دادن دندان های شیری زودتر از موعد تاثیر بسزایی روی شکل گیری دندان های دائمی خواهد داشت.

پس مشکلات دندان در کودکان را جدی بگیرید و برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان کودکان خود لازم است به بهترین دندانپزشک اطفال در تهران مراجعه کنید تا به طور کلی این مشکل برطرف شود.

دندانپزشکی کودکان

خدماتی که دندانپزشک اطفال ارائه می دهد

برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان اطفال لازم است به دندانپزشک اطفال مراجعه کرد. برای درمان مشکلات زیر می توانید به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید:

 • پوسیدگی دندان های شیری
 • شکستن دندان یا پریدگی در یک تکه ازدندان
 • افتادن دندان در اثر ضربه
 • لق شدن دندان شیری در اثر ضربه
 • بوی بد دهان در کودکان
 • ترک خوردن دندان
 • تغییر رنگ دندان
 • مشکلات در فک و جویدن غذا

علاوه بر این موارد برخی از عادت های ناصحیح و اشتباه ممکن است موجب به وجود آمدن مشکلاتی در دندان شوند که سلامت دندان های کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.

 • دندان قروچه کردن
 • مکیدن انگشت
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان

پیشگیری از مشکلات دهانی دندانی در کودکان

بهره مندی از روش های پیشگیرانه کمک شایانی به حفظ هزینه های مربوط به درمان و سلامت می کند، مشکلات درمان را تجربه نخواهید کردو اط نظر روحی هم حال بهتری خواهید داشت. در سلامت مربوط به دهان و دندان در اطفال روش هایی برای پیشگیری از آسیب به دندان وجود دارد که آن ها را به اختصار توضیح می دهیم.

رعایت بهداشت دهان و دندان

همانطور که در مقاله ی بهداشت دهان و دندان کودکان ذکر شد، باید کودک را از سنین پایین به رعایت نکات مراقبتی تشویق کرد.

با مسواک زدن در زمان مناسب و استفاده از مواد غذایی مناسب توسط کودک تا حد زیادی می توان از تجمع باکتری های پوسیدگی زا و ایجاد جرم های دندانی وسیع در دندان های کودکان جلوگیری کرد.

با توجه به اهمیت حفظ و نگهداری از دندان های شیری در کودکان، نیاز است تا والدین به سلامت دهانی –دندانی کودک خود توجه نمایند. زیرا دندان های شیری تاثیر زیادی در نحوه ی رویش دندان های دائمی کودکان دارند.

 • مسواک متناسب با دندان های فرزندانتان را خریداری کنید. برس نرم و انعطاف پذیر و سایز متناسب با فک دهان کودکتان را داشته باشد.
 • برای این کار لازم است در ابتدا استفاده ی مداوم از مسواک بعد از هر وعده غذایی را به عنوان یک عادت رفتاری در کودک ایجاد کنید. برای این کار لازم است در ابتدا شما خود این کار ها را انجام دهید. والدین بهترین معلم برای فرزندانشلن هستند.
 • نحوه ی صحیح مسواک زدن را به کودکان آموزش دهید تا بتوانند در هنگام مسواک زدن تمام دندان های فک بالا و پایین به خوبی شستشو دهند.
 • استفاده از نخ دندان در پیشگیری از پوسیدگی نقش بسزایی دارد برای این کار لازم است استفاده صحیح از نخ دندان برای همه ی دندان ها را آموزش دهید.
 • کودکان علاقه ی زیادی به مصرف شکلات و شیرینی جات دارند، ما در اینجا از شما نمی خواهیم تا این مواد غذایی را به طور کامل از زندگی فرزنداندتان حذف کنید، فقط کافی است به او گوشزد کنید که بعد از خوردن این مواد غذایی حتما دندانهای خود را به خوبی مسواک بزنند و در خوردن این مواد قندی زیاده روی نکنند زیرا علاوه بر تاثیر روی پوسیدگی دندان برای سلامتی آنها هم مضر است.
  عوارض مصرف مواد قندی چسبنده

  عوارض مصرف مواد قندی چسبنده

 • استفاده از فلوراید و دهانشویه را به آن ها اموزش دهید. ممکن است از طعمی که فلوراید در دهان به وجود می اورد خوششان نیاید اما شما می توانید با ذکر فواید این ماده برای کودکان به آنها توضیح دهید که استفاده از این مایع برای سلامتی کامل دندان ها مفید است.
 • مراجعه ی مداوم و مرتب به صورت هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی می تواندتاثیر زیادی برای درمان به موقع و آگاهی از وضعیت دندان ها و سلامت انها داشته باشد.

چکاپ های دوره ای

انجام چکاپ های دوره ای به صورت مداوم و مرتب در فواصل زمانی مشخص در بررسی دندان های شیری کودکان، شما تاثیر بسزایی در سلامت دندان و درمان فرزندان شما دارد. در چکاپ های دوره ای در صورت وجود عارضه و مشکلاتی در دندان های کودکان در اسرع وقت تشخیص داده می شود و در نهایت به درمان به موقع و قطعی می انجامد.

فلورایدتراپی

یکی از روش های مناسب و برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده از روش فلورایدتراپی است. فلوراید تراپی موجب مقاوم شدن دندان نسبت به روند پوسیدگی دندان ها است. در برخی مواقع ممکن است دندانپزشک اطفال تشخیص دهد و لازم ببیند که برای توقف یا کند کردن روند پوسیدگی از فلورایدتراپی استفاده شود.

این کار توسط دندانپزشک و در ده دقیقه انجام می شود. استفاده از این روش پیشگیری بدون نیاز به بی حسی و تزریق انجام می شود.

تاثیر فلوراید در سلامت دندان کودکان

تاثیر فلوراید در سلامت دندان کودکان

فیشورسیلانت (شیارپوش دندان)

یک طرح بسیار موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده از روش فیشورسیلانت است که در کنترل پوسیدگی دندان و جلوگیری از آن تاثیر بسزایی دارد.

در روش فیشورسیلانت تراپی یا همان شیارپوش، سطح جونده ی دندان های شیری که دارای شیارهای غیرقابل دسترس هستند و همچنین بستر مناسبی برای تجمع جرم و باکتری های پوسیدگی زا می باشند را با مواد نگهدارنده ی مناسب پوشش داد تا دندان کودک دچار پوسیدگی نشود.

با استفاده از این روش می توان این شیارها را با موادی حاوی فلوراید پوشاند. پر شدن این شیار ها موجب راحت تر تمیز شدن دندان ها با مسواک می شود و همچنین فلوراید موجود در این مواد سبب ازاد شدن فلوراید در دندان می شود که تا مدتی به  سلامت و استحکام دندان ها کمک می کند.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در شمال تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام 

ارتودنسی پیشگیری

با توجه به مطالب بیان شده در مقاله ی ارتودنسی پیشگیری، در برخی مواقع شاهد افتادن زود موعد دندان های شیری در کودکان می باشیم. در این حالت برای حفظ الگوی رشدی مناسب دندان های دائمی از نگهدارنده های مخصوص استفاده می شود.

استفاده از فضا نگهدارنده ثابت توسط دکتر ماریتا شکاریان

استفاده از فضا نگهدارنده ثابت توسط دکتر ماریتا شکاریان

ویژگی های دندانپزشک اطفال خوب

مشکلات دهان و دهان در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. پس برای درمان این مشکلات باید در ابتدا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

دندانپزشک مناسب برای فرزند شما علاوه بر داشتن تحصیلات و تخصص در زمینه  اطفال باید با روحیه و روانشناسی کودکان هم آشنا باشد. صبور و مهربان باشد و خاطره ی خوشی از درمان دندانپزشکی را برای کودک رقم بزند.

محیط دندانپزشکی متناسب با کودکان طراحی شده باشدو فضای آرامش بخشی را برای کودکان به وجود آورد.

چه بسا خاطرات و تجربه ی درمان ناخوشایند در کودکی اثرات جبران ناپذیری بر روی روحیه فرد می گذارد و حتی به صورت فوبیا و ترس از انجام درمان در بزرگسالی بروز پیدا می کند و تمام  دوران زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از تکنیک ها روز دنیا، تجهیزات مدرن و به روز را در انتخاب دندانپزشک فرزندتان در نظر بگیرید تا درمان قطعی و خوبی برای دلبندتان صورت بگیرد.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان

بهترین دندانپزشک اطفال کیست؟

دندانپزشک اطفال باید به خوبی بداند که چگونه مشکل کودک را در کمترین زمان ممکن و با حداقل میزان در و فشار برطرف کند علاوه بر آن مهارت برقراری ارتباط با کودکان را داشته باشد زیرا برخی از کودکان با پیش فرض ترس وارد مطب پزشک می شوند پس باید محیطی آرام و جذاب برای کودکان فراهم شود تا بتوانند انرژی و ترس های نا به جای خود را با بازی و سرگرمی از بین ببرند.

 • حتی برخی از دندانپزشکان از تکنیک های مختلفی برای این کار کمک می گیرند یکی از این راه کار تغییر صدا یا ارائه وسایل بازی برای کودک است.

نقش دندانپزشک در روند درمان و روحیه کودکان

همانطور که می دانید کودکان در سنین پایین بسیار حساس هستند و سر و کار داشتن با این گروه سنی نیازمند مهارت بالا می باشد. دندانپزشک اطفال با دانش و مهارت بالای خود ارتباط مناسبی با کودک برقرار می کند تا بتواند در عین اطمینان خاطر و آرامش کودک، همکاری وی را برای انجام اقدامات مورد نیاز افزایش دهد.

در اکثر مواقع ترس از دندانپزشکی ریشه در کودکی افراد دارد. اگر این ترس در سنین پایین مهار نشود، فرد در سنین بزرگسالی ممکن است از مراجعه به دندانپزشکی سرباز زند و از این طریق دچار آسیب های دهانی – دندانی شدید شود.

بنابراین توصیه می شود با انتخاب دندانپزشک اطفال حاذق و با تجربه سلامت دندان های دلبندتان را تضمین کنید و بستری امن را برای راحتی و اطمینان خاطر کودکتان فراهم آورید.

نتیجه گیری

در پایان این توصیه را داریم که به جهت حساسیت های زیادی که دندان اطفال و کودکان دارد حتما باید نهایت وسواس و دقت را داشته باشید و در صورتی که مشکلی برای دندان هایشان ایجاد شد در اولین فرصت برای سلامتی دندان هایشان اقدام کنید.

سلامت دندان ها ارتباط مستقیمی با سلامت سایر بخش های جسمی کودکان دارد. برای مثال کودکان در صورتی که سلامت دندانی درستی نداشته باشند نمی تواند تغذیه کافی و مفیدی داشته باشند. درنتیجه عدم سلامت دندان ها تاثیر مستقیمی روی روند رشدی کودکان می گذارد.

Call Now Button