با این روش ها ترس کودکان از دندانپزشکی را کنترل نمایید!!!

ترس کودکان از دندانپزشکی

چگونه می توان به ترس کودکان از دندانپزشکی کمک کرد؟

آیا کودک شما هم از دندانپزشکی می ترسد؟

آیا ترس از دندانپزشکی مانع همکاری کودک با دندانپزشک اطفال خواهد شد؟

کمتر کسی را می شناسم که بدون استرس پا به مطب دندانپزشکی بگذارد. تا جایی که یک سری از افراد با گذشت ۴۰ – ۴۵ سال از عمرشان، همچنان برای مراجعه به دندانپزشکی دچار استرس و ترس می شوند و حتی حاضر هستند برای ترمیم یک دندان، تن به بیهوشی دهند!!!

با مراجعه به کلینیک ها و یا بیمارستان هایی که اقدامات دندانپزشکی را تحت بیهوشی انجام می دهند، این افراد را کم نمی بینید!!!

افرادی که از دندانپزشکی می ترسند، (از جمله کودکان و یا حتی بزرگسالان) ممکن است برای اقدامات سطحی و ساده ای مانند پر کردن دندان و یا ترمیم زیبایی دندان، خواهان بیهوشی و پذیرای ریسک ناشی از آن، باشند.

پر واضح است که؛ ترس از دندانپزشکی زمانی که بیمار بعنوان یک کودک مطرح می شود، چندین برابر پر رنگ تر خواهد شد. این امر کاملا طبیعی است!

علت ترس کودکان از دندانپزشکی

علت ترس کودکان از دندانپزشکی

نکته ی مهم در این مبحث این است که؛ بعضی از والدین بصورت ناخواسته از تجربیات ناخوشایند دندانپزشکی خود پیش کودکانشان صحبت می کنند. دقت داشته باشید بچه ها از سنین خیلی خیلی پایین، حتی زمانی که صحبت کردن و جمله سازی را بلد نیستند، صحبت های والدین و اطرافیان خود را متوجه می شوند!!!

بنابراین حواسمان باشد تا تجربیات ناخوشایند که می تواند ناخواسته در ذهن کودک جای باز کنند را بازگو نکنیم.

چگونه باید با کودکان برخورد نماییم تا ترس از دندانپزشکی در آن ها نهادینه نشود و تا آخر عمر با آن ها باقی نماند؟؟؟

علت ترس بچه ها از دندانپزشکی

برخلاف بسیاری از رشته های پزشکی که رابطه ی بیمار و پزشک صرفا دو طرفه می باشد و ضلع و شاخه ی اضافی ندارد، در دندانپزشکی کودکان در خوش بینانه ترین حالت، این رابطه سه طرفه می باشد!!!

سه ضلع ارتباطی دندانپزشکی اطفال شامل: کودک، پزشک و طرف دیگر والدین کودک می باشد. در مواقعی ممکن است ضلع والدین این ارتباط گسترش یافته و به افراد بیشتری مانند: پدربزرگ، مادربزرگ و حتی اقوام درجه دو مانند: خاله، دایی و… منتهی شود.

در این حالت کار برای کودک کمی دشوار خواهد شد. علت این است که کودک همیشه یک راه گریز پیدا می کند!!! زیرا در این صورت کودک بجای برقراری ارتباط مناسب با دندانپزشک اطفال، با خانواده ی خود (که گاها ممکن است خانواده ی پرجمعیتی باشند) ارتباط برقرار می نماید و ممکن است از آن ها کمک بخواهد تا از انجام اقدامات مورد نیاز توسط پزشک سر باز زند.

روش های درمان ترس کودکان از دندانپزشکی

روش های درمان ترس کودکان از دندانپزشکی

غلبه بر ترس کودکان از دندانپزشکی

مبحث فوق الذکر مانع از همکاری موثر کودک با دندانپزشک و کنترل ترس آن می شود. بنابراین توصیه می شود اغلب یک والد همراه کودک باشد و اگر قرار است دو والد همزمان کودک را همراهی کنند، در هر جلسه هر دو باهم حضور پیدا کنند.

  • بهترین حالت ممکن؛ حضور یک والد (پدر یا مادر) در کنار کودک می باشد.

در این حالت دندانپزشک خط مشی را به کودک نشان می دهد، وی از حضور والد در مطب اطمینان یافته و همکاری بیشتری با دندانپزشک خود می کند.

حال اگر در هر جلسه همراه کودک تغییر کند، پروسه ی بالا از اول تکرار خواهد شد و این امر زمان زیادی به طول خواهد انجامید و مانع از برقراری ارتباط موثر دندانپزشک با کودک و کنترل ترس وی می شود.

  • کودکان بالاتر از ۲٫۵ – ۳ سال که هیچگونه مشکل ذهنی و جسمانی ندارند، می توانند با همراهی یکی از والدین خود (و یا پدر و مادر باهم) به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایند و همکاری های لازم را با او داشته باشند.

در صورتی که کودک و والدین او، خواسته های دندانپزشک اطفال را به دقت انجام دهند و با او همکاری های لازم را داشته باشند، کودک توانایی و قابلیت مناسبی برای آموزش دیدن پیدا خواهد کرد و در نهایت درمان های مورد نیاز، بدون بیهوشی و روی یونیت دندانپزشکی انجام می پذیرند.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام 

روش های کنترل ترس از دندانپزشکی

اگر چکاپ های دوره ای دندانپزشکی در زمان مناسب و با فواصل معین انجام شوند، کودک همکاری بیشتری با دندانپزشک دارد و ترس او نیز تحت کنترل قرار خواهد گرفت.

حال اگر در هنگام مواجه شدن با دندان درد در کودکان به دندانپزشکی مراجعه نمایید و کودک هیچ تصویر مناسبی از دندانپزشکی نداشته باشد، یک الی دو جلسه زمان نیاز است تا کودک با یونیت و وسایل بی شماری که در مطب دندانپزشکی وجود دارد، آشنا شود.

  • بهتر است در اولین ویزیت دندانپزشکی کودک، (در صورت پایین بودن سن کودک)  بچه را در آغوش والد خود معاینه کنیم تا حس امنیت بیشتری داشته باشد و سپس به مرور زمان، وی را به سمت یونیت دندانپزشکی هدایت می نماییم.
  • در جلسات بعدی کودک را با وسایل دندانپزشکی (که خطر ساز نیستند) آشنا می سازیم. به گونه ای که به کودک، عروسک های دندان داری را می دهیم که گمان کند دندانپزشک آن ها می باشد. در این حالت می تواند لوازم دندانپزشکی را لمس نماید و با لمس آن ها بفهمد که این لوازم هیچ خطری برای او نخواهند داشت.

کلام آخر

منطقی ترین راه و مناسب ترین چاره جویی برای کنترل ترس کودکان از دندانپزشکی، مراجعه به دندانپزشک اطفال در زمان مناسب (بعد از رویش اولین دندان شیری) و انجام چکاپ های لازم می باشد.

زیرا همانطور که در مقاله ی بهداشت دهان و دندان در کودکان نیز بیان شد، دندانپزشک اطفال تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد نکات بهداشتی و نقش مهم دندان های شیری، را در اختیار والدین قرار خواهد داد.

درباره نویسنده

پاسخ

شانزده − 11 =

Call Now Button