دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که؛ دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی بهتر است یا با بیهوشی؟

پاسخ به سوال فوق الذکر متفاوت است. برخی از والدین بر این باور هستند که اعمال بیهوشی در حین اقدامات دندانپزشکی، راحتی بیشتری برای دلبند آن ها به همراه خواهد داشت. آیا این باور صحیح است؟

گروه دیگری از والدین نیز وجود دارند که از معایب بیهوشی در اقدامات دندانپزشکی مطلع هستند و به همین منظور به دنبال دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی می باشند.

در ادامه ی مطلب به مزایا و معایب دندانپزشکی کودکان با بیهوشی و یا بدون بیهوشی می پردازیم و همچنین موارد مجاز برای انجام اقدامات دندانپزشکی با بیهوشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

علل ترس از دندانپزشکی در کودکان

اگر بخواهیم صادقانه و بی پرده صحبت کنیم؛ باید اعتراف کنیم؛ تجربه ی درمان های دندانپزشکی برای اکثریت ما ناخوشایند می باشد!!! به همین دلیل ما تا زمانی که به اصطلاح “کارد به استخوانمان نرسیده باشد” حاضر نیستیم به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنیم.

  • گفتنی است بخشی از این احساس ناخوشایند به آناتومی سر و صورت (که بر خلاف سایر ارگان های بدن؛ حاوی عروق و اعصاب بسیار زیادی می باشد)؛ بر می گردد.
  • همچنین قرار گرفتن ریشه ی دندان ها در داخل استخوان فک و مجاورت بسیار نزدیک استخوان های فک با استخوان های صورت و جمجمه باعث می شود تا بیماران درد های دندانی و یا درمان های انجام شده روی دندان های آسیب دیده را با شدت بیشتری احساس تجربه کنند.

بخش مهمی از این ترس؛ به تجارب ناخوشایند درمان های دندانپزشکی در سنین کودکی فرد مربوط می باشد. در اینجاست که تفاوت مسئولیت های دندانپزشک کودکان با دندانپزشک بزرگسالان بیشتر نمود پیدا می کند.

جلوگیری از ترس کودکان از دندانپزشکی بدون بیهوشی

جلوگیری از ترس کودکان از دندانپزشکی بدون بیهوشی

اهمیت درمان ترس کودکان از دندانپزشکی

در دندانپزشکی اطفال نه تنها؛ درمان دندان های آسیب دیده ی کودک مد نظر می باشد بلکه ضروری است که دندانپزشک کودک را از جهت روحی نیز آماده سازد. زیرا تنها در این صورت است که؛ کودک دیدگاه خوشایندی از دندانپزشکی پیدا می کند و می تواند در سنین بزرگسالی نیز به راحتی در مراکز دندانپزشکی حضور پیدا کند.

به همین دلیل کیفیت اولین حضور و تجربه ی کودک در مطب دندانپزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به منظور بهبود و ارتقا این کیفیت بهتر است کادر درمانی مطب دندانپزشکی، وقت بیشتری برای کودک اختصاص دهند و یا با ترتیب دادن بازی های مختلف مانند لمس کردن ابزار و تجهیزات دندانپزشکی، آگاهی کودک را بالا برده و احساس خوشایندی در وی ایجاد نمایند.

با توجه به مطالب فوق الذکر؛ باید به یاد داشته باشید به هیچ عنوان برای درمان دلبند خود در اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان عجله به خرج ندهید!!!

  • مگر در مواقع ضروری مانند: دندان درد شدید در کودک، عفونت دندان یا ضربه ی محکم به دندان و خونریزی یا سایر موارد اورژانسی ممکن است با تشخیص دندانپزشک اطفال، درمان های لازم در جلسه ی اول انجام شود.

اگر والدین نسبت به انجام اقدامات درمانی در جلسه ی اول پا فشاری نمایند؛ ممکن است همکاری کودک با دندانپزشک اطفال کمتر شود.

مزایای دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی

مزایای دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی

عوارض بیهوشی برای دندان کودکان

نکته ی جالب این است؛ کم نمی بینیم والدینی که حتی با وجود همکاری کودکشان با دندانپزشک، اصرار به اعمال بیهوشی برای انجام درمان های مورد نیاز دارند.

  • این والدین اظهار می کنند علت این تصمیم، زیاد بودن تعداد دندان های پوسیده و آسیب دیده ی کودکشان می باشد. به همین دلیل این والدین گمان می کنند انجام اقدامات مورد نیاز با بیهوشی، در یک جلسه می تواند آن ها را از درمان های چند جلسه ی و حضور مجدد در مطب دندانپزشکی راحت نماید!!!

در اینجاست که دندانپزشک اطفال باید معایب استفاده از بیهوشی در درمان های دندانپزشکی را مطرح نماید و این نکته را گوشزد کند که بالاخره روزی فرا می رسد که کودک بدون نیاز به بیهوشی روی یونیت دندانپزشکی قرار می گیرد.

  • پس بهتر است از همان ابتدا کودک را بدون بیهوشی با محیط مطب و وسایل دندانپزشکی آشنا کرد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت؛ بیهوشی راه حل مناسبی برای درمان های دندانپزشکی مخصوصا در کودکانی که همکاری مناسبی با پزشک خود دارند و یا هیچگونه مشکل جسمی و یا روحی ندارند، نیست!

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹
اینستاگرام 

موارد استفاده از بیهوشی در دندانپزشکی اطفال

همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد؛ در برخی مواقع ضروری امکان استفاده از بیهوشی برای درمان های دندانپزشکی اطفال وجود دارد. به طور مثال:

  • در مواقعی که کودک دچار مشکلات ذهنی و یا روحی مانند عقب افتادگی ذهنی باشد.
  • مشکلات و یا محدودیت های فیزیکی
  • برخی از بیماری های خاص که چاره ای جز اعمال بیهوشی برای درمان های دندانپزشکی مورد نیاز ندارند.

به خاطر داشته باشید انجام هرگونه اقدام دندانپزشکی با بیهوشی تنها در محیط بیمارستان و تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می پذیرد.

نتیجه کلام

انجام اقدامات و درمان های دندانپزشکی در کودکان بدون بیهوشی مزایای زیادی از جمله آشنایی بیشتر کودک از سنین کم با مطب و جلوگیری از ترس و احساس ناخوشایند وی از حضور در دندانپزشکی، دارد. این امر در صورتی امکان پذیر است که والدین محترم همکاری لازم را با دندانپزشک اطفال داشته باشند.

درباره نویسنده

پاسخ

سیزده − 7 =

Call Now Button