شکستن دندان در کودکان

شکستن دندان در کودکان

حفظ و نگهداری دندان های شیری و نیز دائمی از اهمیت بسزایی برخوردار است. علیرغم مراقبت های بعمل آمده توسط والدین و کودک، گاها شاهد شکستگی دندان در کودکان (دندان های خلفی و حتی قدامی) هستیم.

اغلب شکستگی دندان در کودکان به دنبال ضربه، جویدن غذاهای سفت، هسته ی میوه ها، سنگریزه موجود در مواد غذایی و… اتفاق می افتد. برای بررسی دقیق تر علت شکستگی دندان شیری و دائمی، انواع شکستگی ها را به دو گروه زیر تقسیم می نماییم:

  • شکستگی دندان های قدامی (شیری و دائمی)
  • شکستگی دندان های خلفی (شیری و دائمی)
درمان شکستگی دندان های قدامی

درمان شکستگی دندان های قدامی

شکستگی دندان های قدامی (شیری)

این نوع شکستگی ها، اکثرا متعاقب تروما یا ضربه اتفاق می افتند. به دنبال اعمال ضربه مستقیم به دندان و یا به هنگام زمین افتادن کودک و تماس دندان ها با زمین، لبه ی میز، پله ها و… شاهد این نوع شکستگی ها می باشیم.

درمان این نوع شکستگی ها، بسته به اینکه دندان شیری باشد یا دائمی، متفاوت می باشد. همچنین در درمان این نوع شکستگی اگر دندان شیری باشد، باید به سن کودک نیز توجه داشت.

ترمیم شکستگی دندان جلو کودکان

در صورت شکستگی دندان قدامی شیری در سن پایین، باید نسبت به ترمیم آن؛ اقدامات لازم را انجام داده تا در گاز زدن مواد غذایی توسط کودک و نیز حفظ ظاهر و اعتماد به نفس او، خللی وارد نشود.

این درحالیست که اگر ضربه و نهایتا شکستگی دندان قدامی شیری در سنینی اتفاق بیافتد، که نزدیک به سن لق شدن دندان مذکور و رویش دندان دائمی جایگزین باشد، بنا به صلاح دید دندانپزشک کودکان، نیازی به ترمیم دندان شکسته شده نمی باشد. اگر در این شرایط تیزی لبه های شکسته شده ی دندان، کودک را اذیت کند، باید نسبت به برطرف کردن لبه های تیز دندان مذکور، اقدامات لازم را مبذول کرد.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در شمال تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان و انجام ترمیم شکستگی دندان در کودکان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام 

شکستگی دندان های قدامی (دائمی)

و اما در مورد شکستگی دندان های قدامی دائمی، موضوع کاملا متفاوت است!

چراکه این دندان ها باید تا همیشه با کودک همراه باشند. در این مورد نوع درمان، کاملا بسته به:

  • میزان شکستگی تاج دندان قدامی دائمی
  • و همچنین بررسی شکستن ریشه دندان قدامی دائمی

متفاوت می باشد. همچنین طیف وسیعی از درمان ها، بسته به نوع و میزان شکستن تاج و یا احیانا ریشه دندان قدامی دائمی، مد نظر قرار می گیرد که توضیح آن ها از حوصله ی این مبحث خارج می باشد.

نکته قابل ذکر این است که به محض شکستن دندان قدامی دائمی، در صورت امکان، تکه شکسته شده ی دندان را نگاه داشته و طبق نظر دندانپزشک اطفال، حتما نسبت به درمان پیشنهادی اقدام بفرمائید.

همچنین هرگونه شکستگی و حتی لب پر شدن ساده ی دندان را نادیده نگرفته و نسبت به درمان و تحت نظر قرار گرفتن آن به صورت دوره ای، اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

ترمیم شکستگی دندان های قدامی

ترمیم شکستگی دندان های قدامی

شکستگی دندان های خلفی (شیری)

دندان های آسیای شیری، بیشتر اوقات به دنبال جویدن غذاهای سفت و چسبنده، مانند: آب نبات، پاستیل، تافی، ته دیگ، هسته میوه ها و سنگریزه های موجود در مواد غذایی مصرفی و… می شکنند.

کاملا به جاست که والدین کودک در مورد استفاده از انواع تنقلات، غذاها و… در کودکشان تجدید نظر کنند تا شاهد شکستگی در دندان های آسیای کودکشان نباشند.

طبق مطالب بیان شده در مقاله ی اهمیت حفظ و نگهداری از دندان های شیری، گفتنی است که دندان های خلفی شیری علاوه بر اینکه نقش مهمی در جویدن مواد غذایی بر عهده دارند، راهنمای رویشی مناسبی برای رویش دندان های دائمی نیز محسوب می شوند.

از طرف دیگر دندان های خلفی کودکان تا سن ۱۲ سالگی داخل دهان کودک باقی می مانند و نباید زودتر از موعد از دست بروند. با توجه به موارد فوق الذکر، بعد از شکستن تاج دندان های خلفی شیری، سریعا نسبت به ترمیم و در صورت نیاز نسبت به عصب کشی دندان شیری مذکور اقدام نمایید.

تقریبا در تمام موارد، در صورت شکستن ریشه دندان خلفی شیری، خارج کردن دندان مذکور و استفاده از دستگاه های فضا نگهدار ثابت، امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

شکستگی دندان های خلفی (دائمی)

با توجه به اینکه رویش دندان های خلفی دائمی، حدودا در ۱۲ سالگی تکمیل می شود و همچنین در این سن کودکان آنقدر عقل رس شده اند، که بتوانند از مصرف غذاهایی که به دندان هایشان آسیب می زند، پرهیز کنند. بنابراین به ندرت با شکستگی دندان های خلفی دائمی مواجه می شویم.

ولی در صورت شکستن تاج دندان های خلفی، به دنبال اعمال ضربه، تصادف، مصرف مواد غذایی سفت و… باید هرچه سریع تر اقدامات درمانی مورد نیاز برای ترمیم دندان مذکور را مد نظر قرار داد.

همچنین در موارد نادر، در صورت شکستن ریشه دندان های دائمی خلفی، بعد از تهیه ی رادیوگرافی، باید نسبت به درمان متناسب با سن کودک اقدام نمود.

درباره نویسنده

پاسخ

7 − 5 =

Call Now Button