هزینه ترمیم دندان کودکان در تهران چقدر است؟!؟

هزینه ترمیم دندان کودکان

آیا از هزینه ترمیم دندان کودکان اطلاعی دارید؟

اغلب پدر مادر‌ها بر این باورند که دندان‌های کودکان به اندازه بزرگسالان احتیاج به رسیدگی نداشته و آن‌ها ملزم به رعایت اصول بهداشتی نیستند. اما آیا این باور درست است؟

شما به عنوان والدین کودکان تا چه اندازه به اصول بهداشت دندان فرزندتان پایبند هستید؟ آیا تا به حال تلاش کرده‌اید تا شیوه صحیح مسواک زدن را به آن‌ها آموزش دهید؟

شاید شما نیز به عنوان خواننده این مطالب این سوال در ذهن‌تان نقش ببندد که رعایت این اصول و آموزش‌های اولیه به کودکان چه فایده‌ای خواهد داشت؟ و شاید حتی این جواب کلیشه ای را به خودتان داده‌اید که مگر در دوران گذشته که این آموزش‌ها نبود، کودکان در بزرگسالی چه آسیب‌هایی دیده‌اند؟

بله خواندن این مقاله دقیقا پاسخ به این سوالات است. سوالاتی که به اشتباه مطرح می‌شود و بدتر از آن به غلط نیز پاسخ داده می‌شوند.

از دندان های کودکانتان مراقبت کنید

از دندان های کودکانتان مراقبت کنید

ما دراین مقاله با توجه به توضیحات دکتر ماریتا شکاریان (دندانپزشک اطفال در خیابان دولت) سعی در اطلاع رسانی دقیق و مفید، حول محور این مهم را داریم، لذا خواندن مطلب ذیل را از دست ندهید:

والدین برای بهداشت دهان و دندان کودکان باید چه نکاتی را بدانند؟

 1. اولین و مهم ترین مسئله در این زمینه پیروی از قانون الگوپذیری کودکان است. باید توجه داشته باشید که کودکان با دیدن بهتر آموزش می‌بینند نه فقط با صحبت کردن!!! بنابراین با مسواک زدن در حضور کودکان می توانید آن‌ها را به مسواک زدن ترغیب کنید.
 2. والدین باید توجه داشته باشند که رعایت و آموزش بهداشت دهان و دندان باید از نوزادی آغاز شود، به این صورت که باید از زمان نوزادی با براش‌های نرم، دندان‌ها و حتی لثه ی کودکان را مسواک بزنند.
 3. والیدن باید تا سنین ۶ سالگی دلبندشان، خود نظافت دندان های او را به عهده گیرند و پس از ۶ تا ۱۲ سالگی که کودکان توانایی به تنهایی مسواک زدن را دارند، نظارت مستقیم بر آن‌ها داشته باشند.
 4. والیدن این نکته را مد نظر داشته باشند که استفاده از خمیر دندان برای کودکان، بین ۲ تا ۳ سال که؛ توانایی بلع را دارند و می توانند کنترل بر قورت دادن خمیر دندان داشته باشند، توصیه می شود. همچنین والدین باید بر میزان استفاده از خمیر‌دندان نیز دقت داشته باشند.
 5. زمانی که دندان‌های خلفی کودکان رشد می کند، موجب کم‌ شدن فاصه بین دندان‌ها می‌شوند، بنابراین آموزش استفاده از نخ دندان نیز همسو با رشد دندان های خلفی آغاز خواهد شد، که این مورد نیز بر عهده والدین است، چراکه کودکان تا سن ۹ سالگی، توانایی استفاده از نخ دندان را نخواهند داشت.
 6. مسئله بعدی، تهیه لوازم بهداشتی دهان و دندان متناسب با سن و با توجه به سلیقه آن هاست. اگر کودکان اصرار به استفاده از مسواک بزرگسالان را دارند به انتخاب آن‌ها احترام گذاشته و برایشان تهیه کنید.
 7. این نکته حائز اههمیت است که مسواک زدن کودکان به صورت چرخشی توصیه می شود، لذا نحوه مسواک زدن به این روش را از دندانپزشک خود آموزش ببینید و به فرزندتان آموزش دهید.
 8. اگر خود شما از فلوراید و دهان شویه ها استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که این شوینده‌ ها بعد از سن ۳ سالگی در کودکان، استفاده می شوند.

بنابراین اگر فرزند شما در این سن قرار دارد، می توانید با آموزش قرقره کردن به آن‌ها، استفاده از فلوراید را نیز آغاز کنید.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در خیابان دولت و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹
اینستاگرام

اولین زمان مراجعه کودکان به دندانپزشک چه زمانی است؟

آنچه بهترین دندانپزشکان کودک توصیه می کنند، مراجعه به دندانپزشک هنگام رویش اولین دندان‌های شیری کودکان در سن ۱ سالگی است. در این مراجعه هداف اصلی دندانپزشک آموزش به والدین در مورد شیردهی شبانه و بهداشت دهان و دندان فرزندان‌شان است، تا از پوسیدگی زودرس دندان آن‌ها جلوگیری شود.

دندانپزشک با توجه به ریسک پوسیدگی بالا یا پایین دندان کودکان، زمان چکاپ های دوره ای دندانپزشکی را مشخص می‌کند.

والیدن باید توجه داشته باشند اگر دندان کودکان‌شان ریسک پوسیدگی بالایی دارد، باید هر ۳ ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کرده و توصیه‌های لازم را دریافت کنند. این مراجعه در کودکانی که ریسک کمتر پوسیدگی را دارند به ۶ ماه یک بار تقلیل پیدا می‌‌کند.

نقش تغذیه در حفظ سلامت دندان کودکان

رژیم غذایی نادرست می تواند تاثیر به سزایی بر پوسیدگی دندان کودکان گذارد. بنابراین کودکان به دلیل نداشتن آگاهی از مضررات برخی از خورراکی ها، بیشتر در معرض این آسیب هستند.

از جمله خوراکی‌هایی که موجب پوسیدگی زودهنگام دندان‌های کودکان می‌شوند؛ خوراکی‌های حاوی مواد قندی و کربوهیدرات هستند.

 • والدین باید در نوع رژیم غذایی فرزند خود دقت داشته باشند تا در آینده با مشکلات دهانی_دندانی کودکان مواجه نشوند.

پیشنهاد مطلب: اهمیت تغذیه در سلامت دهان و دندان کودکان

راه های حفظ سلامت دندان

راه های حفظ سلامت دندان

قطره آهن و پوسیدگی دندان کودکان

تجویز قطره آهن، تقریبا برای تمامی کودکان انجام می‌شود. در این بین سوال اساسی والدین در تاثیرگذاری منفی این قطره، بر دندان‌ها است.

والدین با توجه داشته باشند که برای جلوگیری از سیاه شدن دندان‌ها، پس از استفاده از قطره آهن با نوشاندن آب به نوزادان و یا کودکان می‌توانند این تاثیر‌پذیری را حداقل برسانند.

علت پوسیدگی دندان‌های شیری

شاید علی‌رغم توجه به رعایت برخی اصول بهداشتی، والدین با پوسیدگی دندان‌های کودکان‌شان مواجه شوند. اما علت آن چیست؟ در ادامه مواردی که در پوسیدگی دندان‌های کودکان نقش دارند را می‌خوانید:

 • مینای غیر طبیعی
 • مصرف بی‌رویه شیر شبانه
 • ریزه خواری
 • داشتن رفلاکس معده
 • شیارهای بسیار عمیق در سطح جونده
 • بزاق چسبناک یا آبکی
 • مصرف بیش از حد تنقلات و کربو هیدرات‌ها
 • نگهداری غذا در دهان
 • عدم استفاده از نخ دندان
 • محول کردن مسواک زدن به خود کودک قبل از ۶ سالگی

ترمیم دندان کودکان

با توجه به نکاتی که در بالا بیان شد این امکان وجود دارد که بر اثر سهل‌انگاری والدین و عدم اگاهی کودکان در حفظ سلامت دندان‌ها، با آسیب‌های دندانی مواجه شوند.

در این صورت والدین موظف هستند برای بهبود وضعیت دندانی کودکشان به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنند. در این فرآیند دندانپزشک با معاینه وضعیت سلامت دندان‌ها یکی از از روش‌های زیر را برای ترمیم دندان کودک انتخاب می‌کند:

چه زمان نیاز به ترمیم دندان کودکان است

چه زمان نیاز به ترمیم دندان کودکان است

اما این ترمیم‌ها چه زمانی انجام می‌شود؟

 1. زمانی که کودک به علت پوسیدگی، دندان خود را از دست داده باشد.
 2. زمانی که دندان‌های کودک دچار شکستگی شده باشد.
 3. زمانی که کودک دچار عادت‌های نامناسب دندانی مثل دندان قروچه باشد.
 4. زمانی که کودک از درد در ناحیه فک خود رنج ببرد.

قیمت ترمیم دندان کودکان

از آنجایی که درمان‌‌های مربوط  به دندانپزشکی کودکان، اصولا دارای تعرفه‌های بالایی است، برخی افراد سود‌جو با پایین آوردن قیمت برخی خدمات، سعی در جذب بیمار دارند.

اغلب این افراد به دلیل نداشتن تجربه کافی، موجب به وجود آمدن صدمات غیر قابل جبران در دندان‌های کودکان می‌شوند. لذا مهمترین نکته در هزینه ترمیم دندان کودکان، مراجعه به بهترین دندانپزشک اطفال در تهران است.

لازم به ذکر است که اگر والدین دارای بیمه خدمات درمانی باشند می‌توانند هزینه‌ های حاصل از این ترمیم‌ ها را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

درباره نویسنده

پاسخ

دو × پنج =

Call Now Button