بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

سلامت دهان و دندان از مهمترین مواردی است که بایستی بدان دقت شود زیرا هر گونه مشکل دندانی می تواند عوارض و بیماری های جدی را در پی داشته باشد. اما ترس و اضطراب سبب می شود تا کودکان از مراجعه به مطب دندانپزشکی امتناع ورزند. از این رو اغلب والدین سعی دارند دندانپزشکانی را بیابند تا خدمات درمانی دندان کودکان خود را به دور از ترس و اضطراب انجام دهند.

لذا از جمله سوالات شایعی که اغلب والدین می پرسند این است که بهترین دندانپزشک اطفال کیست و چه ویژگی های را داراست. در این نوشتار تصمیم داریم تا به طور مفصل در این خصوص به بحث بپردازیم برای آگاهی و شناخت دندانپزشک اطفال با ما همراه باشید.

dr-shekarian

بهترین دندانپزشک اطفال کیست؟

دندانپزشک اطفال باید به خوبی بداند که چگونه مشکل کودک را در کمترین زمان ممکن و با حداقل میزان درد و فشار برطرف کند علاوه بر آن مهارت برقراری ارتباط با کودکان را داشته باشد زیرا برخی از کودکان با پیش فرض ترس وارد مطب پزشک می شوند پس باید محیطی آرام و جذاب برای کودکان فراهم شود تا بتوانند انرژی و ترس های نا به جای خود را با بازی و سرگرمی از بین ببرند.

حتی برخی از دندانپزشکان از تکنیک های مختلفی برای این کار کمک می گیرند یکی از این راه کار تغییر صدا یا ارائه وسایل بازی برای کودک است. مشکلات دهان و دهان در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. پس برای درمان این مشکلات باید در ابتدا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

دندانپزشک مناسب برای فرزند شما علاوه بر داشتن تحصیلات و تخصص در زمینه اطفال باید با روحیه و روانشناسی کودکان هم آشنا باشد. صبور و مهربان باشد و خاطره ی خوشی از درمان دندانپزشکی را برای کودک رقم بزند.

محیط دندانپزشکی متناسب با کودکان طراحی شده باشد و فضای آرامش بخشی را برای کودکان به وجود آوردچه بسا خاطرات و تجربه ی درمان ناخوشایند در کودکی اثرات جبران ناپذیری بر روی روحیه فرد می گذارد و حتی به صورت فوبیا و ترس از انجام درمان در بزرگسالی بروز پیدا می کند و تمام  دوران زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از تکنیک ها روز دنیا، تجهیزات مدرن و به روز را در انتخاب دندانپزشک فرزندتان در نظر بگیرید تا درمان قطعی و خوبی برای دلبندتان صورت بگیرد.

ویژگی های بهترین دندانپزشک اطفال

عوامل متعددی می تواند در انتخاب یک دندانپزشک اطفال تاثیرگذار باشد. معمولا والدین برای آنکه کودکان خود را به دندانپزشک اطفال ببرند سردرگم هستند و سعی می کنند تا برای درمان های دندانپزشکی به دنبال یافتن بهترین دندانپزشک اطفال باشند. اما برای یافتن یک دندانپزشک اطفال خوب چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشیم.

محیط مناسب کودکان

اولین عاملی که در مراجعه اول بایستی مورد بررسی قرار گیرد. محیط مطب دندانپزشکی است. تجهیزات دندانپزشکی کودکان با بزرگسالان متفاوت است، لذا محیط دندانپزشکی بایستی مناسب کودکان و با رنگ آمیزی بسیار جذاب باشد. همچنین داشتن امکانات سرگرمی برای کودکان لازم خواهد بود.

 

واکنش دندانپزشک در مقابل بدرفتاری کودکان

ترس از دندانپزشکی، رایج ترین مشکلی است که سبب می شود تا کودکان از مراجعه به دندانپزشک امتناع ورزند. اما جالب است بدانید که عوامل متعددی می تواند در ایجاد این عامل دخیل باشد و سبب ترس کودکان شود. اما قابل توجه است که روش های مناسبی برای آرام کردن کودک وجود دارد که دندانپزشکان در این زمینه مهارت های لازم را کسب کرده اند که در صورت لزوم می توانند برای آرام کردن کودک از آن ها استفاده نمایند.

بیمار محور بودن دندانپزشک اطفال

یکی از موضوعات بسیار مهم در اولویت بودن کودک و نوع برخورد با آن هاست. داشتن برخورد مناسب و خوب می تواند سبب جذب کودک و از بین رفتن ترس و اضطراب آن شود. در نهایت موجب می گردد تا کودک به دندانپزشک اعتماد کرده و با او همکاری لازم را داشته باشد.

بیمار محور بودن دندانپزشک اطفال

تجربه و تخصص دندانپزشک اطفال

تجربه و تخصص دندانپزشک یکی دیگر از ویژگی های مهم و حائز اهمیتی است که بایستی بدان دقت شود. برای شناخت دندانپزشک اطفال خود می توانید به بررسی سوابق پزشکی او بپردازید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه سایت های پزشکی و مراجعه کنندگان آن دندانپزشک می تواند کمک کننده باشد.

بهداشتی و استریل بودن تجهیزات دندانپزشکی

تمایل افراد به مراکز دندانپزشکی استریل و بهداشتی یک امر بدیهی است که بایستی در اولین مراجعه مورد بررسی قرار گیرد، زیرا عدم رعایت بهداشت می تواند سلامت کودکان را به خطر اندازد لذا سعی نماید در اولین مراجعه به بهداشت محیط و تجهیزات دندانپزشکی دقت نمایید تا احتمال انتقال هر گونه بیماری کاهش یابد.

موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی اطفال

در شهرهای بزرگ بویژه تهران با وجود محدودیت های ترافیکی تردد کمی سخت شده است و اکثریت افراد سعی می کنند به مراکزی مراجعه نمایند تا مسیر دسترسی بهتری داشته باشند و از اتلاف وقت خود بکاهند. اما نکته ای که بایستی بدان دقت شود این است که تنها به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی خوب نبایست به یک دندانپزشک مراجعه نمایید و درنظر گرفتن تمامی ویژگی ها می تواند شما را به داشتن انتخاب بهتر کمک کند.

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی اطفال

ویزیت دندان های کودکان حداقل باید در سن ۲ سالگی انجام شود، حتی اگر کودک ابراز درد و یا ناراحتی نکند. با این کار زمینه همکاری بهتر و آشنایی بیشتر با محیط و نیز وسایل دندانپزشکی را در سنین بالاتر برای کودک فراهم می کنیم.

ولی لازم به یادآوری است که بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال، در زمان رویش اولین دندان شیری است که این امر باعث می شود که راهکارهایی صحیح نگهداری از دندان های شیری و نیز بایدها و نبایدها را از همان ابتدا قبل از اینکه پوسیده شوند، دریافت کنید.

همچنین لازم به ذکر است که در بعضی مواقع رویش دندان های شیری خیلی دردناک هستند که با مراجعه به موقع به دندانپزشک اطفال می توانید نسبت به استفاده از ژل های مخصوص و… مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

نقش دندانپزشک در روند درمان و روحیه کودکان

همان طور که می دانید کودکان در سنین پایین بسیار حساس هستند و ارتباط داشتن با این گروه سنی نیازمند مهارت بالا می باشد. دندانپزشک اطفال با دانش و مهارت بالای خود ارتباط مناسبی با کودک برقرار می کند تا بتواند در عین اطمینان خاطر و آرامش کودک، همکاری وی را برای انجام اقدامات مورد نیاز افزایش دهد.

در اکثر مواقع ترس از دندانپزشکی ریشه در کودکی افراد دارد. اگر این ترس در سنین پایین مهار نشود، فرد در سنین بزرگسالی ممکن است از مراجعه به دندانپزشکی سرباز زند و از این طریق دچار آسیب های دهانی – دندانی شدید شود.

بنابراین توصیه می شود با انتخاب دندانپزشک اطفال حاذق و با تجربه سلامت دندان های دلبندتان را تضمین کنید و بستری امن را برای راحتی و اطمینان خاطر کودکتان فراهم آورید.

نقش دندانپزشک اطفاللزوم چکاپ های دوره ای دندانپزشکی کودکان

چکاپ های دوره ای دندانپزشکی اطفال بسیار حائز اهمیت است زیرا می تواند از پیشرفت مشکلات دهان و دندان بکاهد. به والدین محترم توصیه می شود که هر ۳ الی ۶ ماه یکبار کودک خود را نزد دندانپزشک اطفال ببرند تا چکاپ کامل دهانی – دندانی انجام شود. چراکه خیلی مواقع مشکل دندانی کودک تنها با یک ترمیم سطحی قابل درمان می باشد، ولی به دلیل تاخیر در مراجعه؛ مشکلات دندانی نظیر پوسیدگی به پیشرفت خود ادامه می دهد که نهایتا می تواند به درمان های پیچیده تری چون؛ عصب کشی و حتی به خارج کردن دندان منجر شود.

همچنین والدین محترم باید دقت کنند تا معده ی کودک حداقل ۴-۳ ساعت قبل از چکاپ و نیز انجام درمان های دندانپزشکی، خالی باشد. چراکه در حین درمان، احتمال ایجاد حالت تهوع در کودک وجود دارد که می تواند باعث بالا آوردن محتویات معده و حتی آسپیره شدن مواد غذایی به داخل ریه شود که بسیار خطرناک است.

در نهایت بگوییم که، با مراجعه ی منظم و به موقع به دندانپزشکی، پزشک شرایط دهانی و دندانی کودک را مورد بررسی قرار می دهد و اقدامات لازم جهت حفظ استحکام و سلامت دندان های کودک را در زمان مناسب انجام می گردد.

نقش والدین در درمان های موفق دندانپزشکی کودکان

دندانپزشک اطفال علاوه بر علم دندانپزشکی باید روانشناسی کودک را به خوبی بشناسد تا بتواند ترس و اضطراب کودک را از بین برده و بعد درمان را شروع کند و در نهایت کودک را با آرامش و لبخند از مطب بدرقه کند.

برخلاف سایر رشته های دندانپزشکی، دندانپزشکی کودکان رابطه دو طرفه پزشک و بیمار نیست، بلکه یک رابطه ۳ طرفه بین پزشک، کودک و والدین کودک است.

بدیهی است همکاری والدین کودک (به صورتی که دندانپزشک کودک از ایشان می خواهد) در از بین بردن اضطراب و به آرامش رساندن دلبندشان نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در صورت غیر همکار بودن کودک، به صبر و شکیبایی بیشتری از سوی والدین نیازمندیم تا شرایط روحی مناسب برای کودک جهت درمان فراهم شود.

 

ترس از دندانپزشکی در کودکان

لازم به ذکر است که توضیحات بیشتری از سوی والدین در مورد دندانپزشکی کودکان، فرزندان را فقط مضطرب تر خواهد کرد. بهتر است مسئولیت آشنایی با دندانپزشکی را به دندانپزشک اطفال و به کادر درمانی مطب بسپارید.

همچنین برای جلب همکاری کودک جهت درمان دندان های شیری و حتی دائمی، طبق نظر دندانپزشک اطفال، گاهی لازم است در جلسات اولیه ی مراجعه کودک، درمان های سطحی تر با زمان کوتاه تری منظور شود تا از ایجاد ذهنیت نامناسب و ترس از درمان های دندانپزشکی در کودکان جلوگیری شود.

پس از جلب اعتماد کودک به دندانپزشک خود و نیز به محیط مطب و کادر درمانی مطب، در جلسات آتی به راحتی می توان به درمان های عمیق تر و پیچیده تر پرداخت.

 

طریقه مسواک زدن توسط کودکان

کودکان دوست دارند هر کاری را از والدین خود تقلید کنند و مسواک زدن نیز از این قاعده مستثنی نیست. پر واضح است که کودکان مهارت کامل در مسواک زدن را تا ۷ سالگی بدست نمی آورند، به همین دلیل اجازه می دهیم مسواک را خودشان بدون خمیر دندان بزنند و بعد ما به قصد کنترل کردن بهداشت دهانی کودک، مسواک کامل با خمیر دندان را برای تمامی دندان های کودک انجام می دهیم.

مدت زمانی که باید صرف مسواک زدن کودک توسط والدین شود، حدود ۲ دقیقه می باشد، که برای این منظور می توان از ساعت شنی مخصوص این کار جهت تعریف زمان ۲ دقیقه ای برای کودک بهره گرفت.

نکته حائز اهمیت در مورد مسواک شبانه ی کودک این است که بلافاصله بعد از صرف شام، مسواک شبانه را انجام دهید. یعنی تا زمانیکه کودک هنوز خواب آلوده و بی حوصله نشده است. چون در این صورت کودک از همکاری با شما سرباز می زند و از رعایت بهداشت دهانی منزجر می شود. لازم به یادآوری است که بعد از مسواک شبانه تا زمان خواب، کودک مجاز است تمام نوشیدنی ها ( بجز شیر و نوشابه ) و نیز تمام میوه ها (بجز موز) را میل کند.

رعایت بهداشت خود مسواک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس از هربار مسواک، موهای مسواک را با آب سرد کاملا شستشو دهید و نیز از نگهداری مسواک در جاهای تاریک، گرم و نمناک خودداری نمایید.

همچنین از زمانیکه دندان های کودکان در تماس با یکدیگر قرار گرفتند و رویش آن ها تکمیل شد (حدود ۳ سالگی)، روزانه حداقل یکبار از نخ دندان (ترجیحا کمانی) استفاده شود و همچنین پس از رویش اولین دندان آسیای دائمی (حدود ۶ سالگی)، استفاده از نخ دندان ضرورت بیشتری پیدا می کند و باید به دفعات بیشتری در طول روز استفاده شود.

 

عوارض ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

گفتنی است که عدم رعایت موارد ذکر شده در این مقاله، می تواند باعث ایجاد عوارض زیر شود :

  • ایجاد التهابات بافت های نرم دهانی
  • پوسیدگی های دندانی و بین دندانی
  • ایجاد جرم های دندانی

در پایان قابل ذکر است که رعایت بهداشت دهانی در مواقعی که کودک دچار سرماخوردگی شده و متعاقب آن تنفس دهانی پیدا می کند، باید دقیق تر، اصولی تر و نیز به دفعات بیشتر انجام شود.

بدیهی است در شرایط سرماخوردگی و زکام، نوبت استفاده از مسواک و نخ دندان دهان شویه را باید بیشتر کرد. چراکه دهان و دندان خشک بستر مناسبی برای ایجاد پوسیدگی های شدید دندانی فراهم می سازد.

کلام آخر

اهمیت به نگهداری و مراقبت از دندان های کودکان، مسئله ای بسیار جدی می باشد. زیرا این نکته تاثیر مستقیم در سلامت دندان های دائمی کودک در بزرگسالی دارد. لذا لزوم و اهمیت چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید و سعی نمایید برای سلامت دهان و دندان کودک خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

در پایان این توصیه را دارم به دلیل حساسیت بالایی دندان کودکان حتما بایستی نهایت وسواس و دقت را داشته باشید تا در صورت وجود هر گونه مشکلی سریعا اقدام به درمان نمایید.

سلامت دهان و دندان ارتباط مستقیمی با سلامت قسمت های دیگر بدن کودک دارد. به عنوان مثال در صورت آنکه سلامت دندانی کودک در خطر باشد این امر بر روی تغذیه کودک تاثیر بسزایی خواهد داشت در نتیجه بر روند رشد کودک مستقیما تاثیر خواهد گذاشت.

عوارض ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

گفتنی است که عدم رعایت موارد ذکر شده در این مقاله، می تواند باعث ایجاد عوارض زیر شود:

  • ایجاد التهابات بافت های نرم دهانی
  • پوسیدگی های دندانی و بین دندانی
  • ایجاد جرم های دندانی

در پایان قابل ذکر است که رعایت بهداشت دهانی در مواقعی که کودک دچار سرماخوردگی شده و متعاقب آن تنفس دهانی پیدا می کند، باید دقیق تر، اصولی تر و نیز به دفعات بیشتر انجام شود.

بدیهی است در شرایط سرماخوردگی و زکام، نوبت استفاده از مسواک و نخ دندان دهان شویه را باید بیشتر کرد. چراکه دهان و دندان خشک بستر مناسبی برای ایجاد پوسیدگی های شدید دندانی فراهم می سازد.

 

دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

connect-people شبکه‌های اجتماعی