بهداشت دهان و دندان نوزادان و کودکان

فهرست محتوا

بر خلاف تصور بسیاری از والدین، رعایت بهداشت دهانی-دندانی نوزادان و کودکان از سنین کم اهمیت زیادی دارد. گفتنی است بهداشت دهان نوزادان در سنین شیرخوارگی نیز باید به طور صحیح رعایت شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل بررسی کرده و نحوه شست و شو و یا مسواک زدن در سنین مختلف کودکان را بررسی کنیم. 

بهداشت دهان و دندان نوزادان و کودکان

تولد تا 6 ماهگی:

مراقبت از دندان‌ها و سلامت دهان کودک از بدو تولد بسیار مهم است. آگاهی کافی و نیز انجام روش‌های سالم می‌تواند از پوسیدگی دندان در نوزادان و کودکان جلوگیری کرده و یا احتمال ابتلا به آن را تا حد چشمگیری کاهش دهد. 

 • همیشه لثه‌های شیرخوار خود را بعد از شیردهی به این روش تمیز کنید:
 1. کودک خود را با یک دست در آغوش بگیرید.
 2. یک دستمال مرطوب شده را دور انگشت اشاره دست آزاد خود بپیچید.
 3. بافت‌ لثه را به آرامی ماساژ دهید.
 • هیچ گاه کودک خود را تا زمانی که به خواب برود با شیشه شیر در تخت قرار ندهید، شیشه شیر را با دست خود در دهان او نگه دارید و اجازه ندهید که کودک شما “به میل خود” شیر بخورد.
 • نوزادان معمولا بین چهار تا شش ماهگی شروع به دندان درآوردن می‌کنند. در این زمان لثه‌ها ممکن است قرمز و متورم شده و جریان بزاق افزایش یابد. برای کاهش این علائم، یک دندان گیر تمیز یا یک پارچه شستشوی مرطوب سرد به نوزاد خود بدهید. دمای سرد برای التهاب لثه نوزاد آرامش بخش است.
 • به یاد داشته باشید که پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی قابل انتقال است. برای اطمینان از داغ نبودن شیر در شیشه شیر از قرار دادن آن در دهان خود اجتناب کنید. همچنین از قاشق مشترک برای خود و نوزاد خود استفاده نکنید. این اقدامات می‌توانند در جلوگیری از انتقال باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، نقش موثری داشته باشند.

6 تا 12 ماهگی:

بین سنین شش تا هشت ماهگی، کودک شما اولین دندان خود را در می‌آورد. مراقبت از دندان‌های او از همان ابتدا بسیار مهم است. 

 • پس از شیر دادن به تمیز کردن لثه‌های کودک خود ادامه دهید. هنگامی که دندان در آمد، علاوه بر ماساژ بافت‌های لثه، از مسواک نرم کودک بدون خمیر دندان استفاده کنید.
 • با شروع به خوردن غذاها و نوشیدنی‌های جامد بیشتر از یک فنجان، کودک خود را از شیشه شیر بگیرید. به تدریج استفاده از یک لیوان برای آب یا آب میوه را شروع  کنید. در سن 12 تا 14 ماهگی، اکثر کودکان می‌توانند با یک لیوان آب بنوشند. اکنون با محدود کردن دفعات و مقدار نوشیدنی‌های شیرین و غذاهایی که به فرزندتان می‌دهید، عادات سالم را ترویج دهید. اجازه ندهید کودک با شیشه شیر خود راه برود.
 • با ظاهر طبیعی لثه و دندان کودک خود آشنا باشید. به طور مرتب لب‌های کودک خود را بلند کنید تا لکه‌های مشکوک سفید یا قهوه ای روی دندان‌های او را بررسی کنید. اگر این لکه‌های سفید یا قهوه ای را مشاهده کردید که ممکن است نشان دهنده پوسیدگی دندان باشد، فوراً به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید. 
 • برای اولین جلسه دندانپزشکی فرزندتان برنامه ریزی کنید. کودک شما باید قبل از اولین تولدش یا ظرف 6 ماه پس از بیرون آمدن اولین دندان توسط دندانپزشک اطفال معاینه شود.
 • اگر آب آشامیدنی شما دارای فلوراید نیست، با پزشک اطفال خود در مورد مصرف مکمل‌های فلوراید مخصوص نوزادان صحبت کنید.

12 تا 18 ماهگی:

تا یک سالگی کودک شما باید حداقل یک بار توسط دندانپزشک کودکان معاینه شده باشد.

 • به مسواک زدن دندان‌های کودکتان، دو بار در روز فقط با آب ادامه دهید.
 • اگر تا یک سالگی هنوز فرزند خود را نزد دندانپزشک اطفال نبرده‌اید، هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهید. 
 • اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال پوسیدگی توسط میکروب به فرزندتان که در بخش‌های قبلی مقاله ذکر شد را ادامه دهید.

18 ماهگی تا 5 سالگی:

در سن 30 ماهگی، تمام دندان‌های شیری باید در آمده باشند. در 2 سالگی، اکثر کودکان نوپا باید استفاده از پستانک و مکیدن انگشت شست خود را متوقف کنند.

 • در سن ۲ سالگی مسواک زدن را با مقداری خمیردندان دارای فلوراید (به اندازه یک نخود) شروع کنید. به کودک خود بیاموزید که خمیر دندان را از دهان خود خارج کند و آن را قورت ندهد. 
 • آموزش مسواک زدن به کودک خود را آغاز کنید. به طور کلی، کودکان تا زمانی که هماهنگی دستی برای تمیز کردن موثر دندان‌‎های خود را نداشته باشند، در مسواک زدن به کمک نیاز دارند. کودکان باید تا سن شش یا هفت سالگی بتوانند بدون نظارت مسواک بزنند.
 • به بررسی دندان‌های کودک خود ادامه دهید تا لکه‌های سفید یا قهوه ای مشکوک روی دندان‌های او را بررسی کنید و در صورت مشاهده به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید. 
 • کودک خود را برای معاینه منظم نزد دندانپزشک ببرید.
 • اگر کودک شما بالای 3 سال سن دارد و مرتباً پستانک، انگشتان یا شست خود را می‌مکد، با دندانپزشک اطفال این موضوع را مطرح نمایید. 
ارتباط با دکتر شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان / فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا / عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا

پاسخ

تماس سریع