چرا جرمگیری دندان در کودکان مهم است؟

رعایت بهداشت دهان و دندان باید از بدو تولد و از همان نوزادی آغاز می شود. چراکه صرفا تغذیه ی نوزاد در این دوران، شیر مادر و یا شیر خشک می باشد. باقی ماندن ذراتی از شیر در دهان نوزاد، بستر مناسبی برای ایجاد التهابات لثه ای و حتی در برخی از موارد شرایط تشکیل برفک روی بافت های نرم داخل دهان نوزاد را فراهم می آورد.

روند پاک کردن لثه ی نوزادان بدین صورت انجام می شود که با استفاده از یک پارچه ی نرم، نمناک و تمیز اقدام به تمیز نمودن لثه های کودک و پیشگیری از ایجاد جرمهای دندانی کمک می نمایید. بعد از هر مرتبه شیر خوردن کودک، به آرامی روی لثه و زبان نوزاد را با استفاده از پارچه تمیز نمایید و پس از آن دو جرعه آب به کودک داده می شود تا باقی مانده های شیر از سطح بافت های نرم دهان شسته شوند.

از حدود 6 ماهگی که اولین دندان شیری کودک رویش می کند، می توانیم مسواک های انگشتی را جایگزین کرده و با استفاده از این مسواک ها که خیلی نرم و لطیف هستند، اقدام به تمیز کردن لثه ها و دندان های تازه رویش یافته نماییم.

از آنجا که کودکان از سن 6 ماهگی به بعد رویش مستمر دندان های شیری و همچنین خارش شدید لثه را تجربه می کنند، استفاده از این نوع مسواک ها کودکان خوشایند نیز می باشد. با بالا رفتن سن کودک، مسواک متناسب با سن وی (از جهت سایز و نرمی موهای مسواک باید متناسب با سن کودک باشد.) را انتخاب می کنیم.

جرمگیری دندان کودکان

پادکست جرمگیری دندان کودکان

توضیحات دکتر ماریتا شکاریان مبنی بر موضوع جرمگیری دندان کودکان

انواع روش ها

پادکست روش های جرمگیری دندان

توضیحات دکتر ماریتا شکاریان مبنی بر موضوع روش های جرمگیری دندان کودکان

تصورات نادرست

پادکست تصورات نادرست جرمگیری دندان

توضیحات دکتر ماریتا شکاریان مبنی بر موضوع باورهای نادرست درباره جرمگیری دندان کودکان

طول زمان درمان

پادکست طول زمان درمان و جرمگیری دندان در منزل

توضیحات دکتر ماریتا شکاریان مبنی بر موضوع طول زمان درمان و جرمگیری دندان کودکان در منزل

مراقبتهای بعداز درمان

پادکست مراقبت های بعد از جرمگیری دندان

توضیحات دکتر ماریتا شکاریان مبنی بر موضوع مراقبت های بعد از جرمگیری دندان کودکان

جرمگیری دندان چیست؟

جرمگیری دندان واژه ای است که برای برداشتن جرم های سطوح دندان ها و گاها سطوح ریشه دندانها و تمام رنگدانه های موجود روی دندان اطلاق می شود. تمامی رسوبات سطوح دندانها به طرق مختلف با جرمگیری دندان قابل برداشتن است.

عوارض جرمهای دندانی

جرم های دندانی نه تنها می توانند منجر به بروز پوسیدگی ها گردند، بلکه میتوانند سبب ایجاد التهابات لثه ای شوند، به گونه ای که گاها والدین در حین مسواک زدن شاهد خونریزی از لثه های کودک خود می شوند.

گاهی اوقات پیش می آید التهابات لثه ای به قدری گسترده است که کودک از مسواک زدن امتناع می ورزد زیرا سبب ایجاد درد در ناحیه لثه ها می شود. همچنین گاها درد سبب می شود تا کودک از جویدن غذا نیز صرف نظر نماید. گفتنی است که تمامی این عوارض، تنها ناشی از رسوب جرم ها روی سطوح دندانی اتفاق می افتد.

برخی والدین تصور می کنند دندان های شیری به دلیل موقتی بودنشان نیازی به جرمگیری نداشته و جرمگیری دندان در این دوره سنی هیچ ضرورتی ندارد. در حالی که چنین نیست و جرمگیری دندان ها حتی دندانهای شیری، یک امر کاملا ضروری است. همچنین لازم به ذکر است که دهان بعضی از کودکان دارای بزاق جرم ساز بوده که سبب بروز جرم روی سطوح دندانی می شوند و رسوب جرم های دندانی می توانند باعث ایجاد بروز پوسیدگی های دندان و التهابات لثه ای شوند.

از-بین-بردن-حرم-دندان-کوکان

از سوی دیگر جرمها سبب می شوند تا میکروب های داخل دهان افزایش یافته و همراه با مواد غذایی بلعیده شوند و وارد دستگاه گوارش شده، و نیز از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن همچون مفاصل و دریچه قلب انتقال یافته و زمینه بروز بیماری های دستگاه گوارشی، روماتیسم قلبی و مفاصلی در آینده فراهم شود.

گفتنی است که شواهد علمی نشان می دهد که کودکانی که در سنین بالاتر به بیماری های مذکور مبتلا می شوند، در کودکی از پوسیدگی های شدید دندانی، عفونت های دهانی – دندانی و جرم های بسیار شدید دندانی رنج برده اند.

در صورت آنکه بزاق دهان کودک شما جرمساز است و دندانپزشک کودکان توصیه می نماید تا جرمگیری دندان برای کودک شما انجام شود به هیچ عنوان در صورتی که بزاق دهان کودک شما جرمساز است و دندانپزشک کودکان توصیه می نماید تا جرمگیری دندان برای کودک شما انجام شود به هیچ عنوان تصور نکنید که جرمگیری دندان کودک جنبه زیبایی دارد، بلکه این امر کمک می نماید تا سطوح دندانی تمیز و عاری از هر نوع جرم ، رنگدانه و میکروب شود. تصور نکنید که جرمگیری دندان جنبه زیبایی درد بلکه این امر کمک می نماید تا سطوح دندانی تمیز و عاری از هر نوع میکروب شود.

جرمگیری-دندان-در-کودکان

لازم به ذکر است که چکاپ های دوره ای دندانپزشکی سه تا شش ماه یکبار را فراموش نکنید زیرا گاها پیش می آید که نواحی از سطح دندان به خوبی تمیز نمی گردد و جرم های دندانی باقی می مانند، لذا قبل از آنکه مشکلات بزرگ تر و حادتری ایجاد شود بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید.

روش های جرمگیری در کودکان

جرمگیری دندان در کودکان به طرق مختلفی انجام می شود که انتخاب هر یک از روش های درمانی بسته به میزان جرمهای دندانی، ناحیه ایجاد و بروز رسوبات دندانی و رنگدانه ها، متفاوت است.

گفتنی است که جرم های دندانی می توانند در نواحی مختلف همچون زیر یا بالای لثه ایجاد شوند و حتی احتمال دارد جرمی در کار نباشد و تغییر رنگ سطح دندان تنها ناشی از رسوب رنگدانه باشد. همچنین احتمال دارد تنها با تغییر رنگ دندان ها ناشی از مواد غذایی مواجه باشیم که در صورت مواجهه با هر کدام از این موارد روش درمان متفاوت خواهد بود.

جرمگیری-دندان-به-صورت-دستی

جرمگیری دندان به صورت دستی

جرمگیری دندان به صورت دستی بدین نحوه است که با کمک ابزارها و وسایل دندانپزشکی مخصوصی، جرم های دندانی به صورت دستی برداشته می شوند.

جرمگیری دندان با دستگاه ایرفلو

جرمگیری دندان با دستگاه ایرفلو روشی سالم و کارآمد برای برداشتن رنگدانه های روی دندان هاست و سبب می شود تا دندان، سفیدی خود قبل از رسوب رنگدانه ها بدست آورد.

در صورتی که سطوح دندان پوشیده از رنگدانه های ناشی از بزاق باشد یا با تغییر رنگ های دندانی ناشی از مواد غذایی رنگی همچون نوشابه و لواشک مواجه باشیم از این روش درمانی به خوبی می توان استفاده نمود.

جرمگیری دندان با دستگاه اولتراسوند

یکی دیگر از روش های جرمگیری دندان با دستگاه اولتراسونیک است که با کمک این دستگاه می توان جرم های زیر لثه ای و بالای لثه را به صورت کامل برداشت.

از بین بردن جرم دندان کودکان

طبیعی است که با رعایت بهداشت دهان و دندان کودک توسط والدین و همچنین مدیریت هوشمندانه در تغذیه ی کودک و نیز چکاپ های منظم، می توان از تشکیل جرم های روی دندان های شیری تا حد زیادی جلوگیری کرد.

در صورت تشکیل این جرم های دندانی، نیاز است برای تشخیص و برطرف کردن این جرم ها به دندانپزشکی کودکان مراجعه نموده تا از راهکارهای مناسب مانند جرمگیری دندان استفاده شود. همچنین چکاپ های منظم می توانند به تشخیص زودهنگام و به موقع این جرم ها گاها ایجاد پوسیدگی ریز جرم ها، توسط دندانپزشک اطفال کمک شایانی می نماید و والدین را از روند تشکیل شروع این جرم ها و نیز چگونگی به حداقل رساندن تشکیل و رسوب جرم ها روی دندان کودکان آگاه کرد.

تاثیر مصرف نادرست قطره آهن بر ایجاد جرم های دندانی

همچنین با توجه به کم خونی ناشی از فقر آهن کودکان در سرتاسر دنیا، اکثر کودکان تا دوسالگی ناچار به استفاده از قطره ی آهن می باشند. در اینجا لازم است یادآوری شود که بهتر است قطره ی آهن در حلق کودک چکانده شود و بلافاصله بعد از مصرف قطره ی آهن دو جرعه آب به وی داده شود تا اطمینان حاصل شود که قطره ی آهن در تماس با دندان های کودک قرار نگرفته باشد.

همچنین یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از مصرف قطره ی آهن نیاز است؛ از مصرف میوه ها و آبمیوه های اسیدی مثل: مرکبات، کیوی، توت فرنگی و میوه هایی از این دست، خودداری کرد. در صورت استفاده ی نادرست از قطره ی آهن، بعد از چند ماه شاهد تغییر رنگ دندان کودکان و تیره رنگ شدن آن ها خواهیم بود.

این تغییر رنگ به دلیل رسوب ذرات آهن موجود در قطره ی آهن روی دندان ها صورت می گیرد. لازم به ذکر است؛ رسوبات ناشی از قطره ی آهن به خودی خود باعث ایجاد پوسیدگی نمی شوند، اما با ایجاد سطح زبر روی دندان های کودکان می توانند، باعث تجمع بیشتر پلاک میکروبی در آن نواحی و در نتیجه ایجاد پوسیدگی در اطراف رسوبات آهن روی دندان شوند.

باورهای اشتباه درباره جرمگیری دندان

برخی از افراد بر این باورند که جرمگیری دندان باعث سستی و لق شدن دندان ها می شود. گفتنی است که این باور هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

افرادی که با جرمهای شدید دندانی مواجه هستند، در واقع این رسوبات دندان به تدریج سبب تحلیل بافت لثه شده است. از آنجایی که این اتفاق به مرور زمان رخ می دهد، فرد متوجه آن نخواهد بود تا جاییکه در نهایت این امر سبب می شود تا استخوان ساپورت کننده دندان تحت تاثیر قرار گرفته و تحلیل رود، تحلیلی که تنها با انجام رادیوگرافی دندان قابل تشخیص خواهد بود.

در نهایت فرد با مراجعه به دندانپزشک و انجام جرمگیری دندان، متوجه بیماری خود همچون لقی دندان می شود که در حقیقت این بیماری ناشی از پیشرفت رسوبات دندانی و تحلیل لثه و استخوان دور دندان است و ارتباطی با انجام جرمگیری دندان ندارد، لذا جرمگیری دندان سبب لقی و سستی دندان نمی شود.

مراقبت های پس از جرمگیری در کودکان

مراقبت های پس از جرمگیری دندان در کودکان بسته به علت ایجاد جرم های دندان متفاوت می باشد. در صورتیکه تشکیل رسوبات دندانی ناشی از جنس بزاق کودک، مصرف مواد غذایی خاص، عدم رعایت بهداشت دهانی و … باشد، هر کدام مراقبت های مخصوص به خود را دارد.

اگر بخش هایی از دندان در زمان مسواک زدن فراموش کرده باشند ( اغلب اوقات این اتفاق برای پشت دندان های قدامی فک پایین رخ می دهد )، در صورتیکه مسواک زدن به صورت صحیح انجام شود، می توان از تشکیل جرم های دندانی در این نواحی تا حد زیادی پیشگیری نمود.

اما در صورت آنکه تشکیل جرم های دندانی ناشی از بزاق کودک باشد، حتما بایستی هر سه تا شش ماه یکبار به دندانپزشک کودکان جهت برداشتن جرم ها و رنگدانه های سطوح دندانی مراجعه نمود.

گفتنی است که اگر به صورت روزانه سه الی چهار نوبت به روش صحیح مسواک زده شود، به طور حتم می توان از بروز رسوبات دندانی تا حد زیادی پیشگیری نمود.

همچنین در صورتی که مشخص شود تغییر رنگ دندان ها ناشی از مواد غذایی رنگی و اسیدی همچون نوشابه، لواشک، قهوه، چای و … می باشد، توصیه دندانپزشک کودکان در خصوص محدود کردن مصرف این نوع مواد غذایی را جدی بگیرید.

سوالات متداول جرمگیری دندان کودکان

جرم های دندانی باعث ایجاد چه عوارضی می شوند؟

با رعایت نکات فوق که همگی را بصورت مبسوط در مقاله ی بهداشت دهان و دندان به آن پرداخته ایم، نه تنها از ایجاد التهابات لثه ای و پوسیدگی های دندان جلوگیری می کنیم بلکه مانع از ایجاد جرم روی دندان ها نیز می شویم.

بدیهی است که یکی از عوارض ناشی از عدم رعایت بهداشت دهانی-دندانی ایجاد پوسیدگی های وسیع و پیش رونده در کودک است و از طرف دیگر عدم رعایت این نکته می تواند باعث ایجاد جرم روی دندان های کودکان شود.

جرم های تشکیل شده می توانند لثه های کودکان را به شدت ملتهب کنند و با کوچک ترین تحریکی مانند مسواک زدن، شاهد خونریزی از لثه ها خواهیم بود. از سوی دیگر وجود جرم روی دندان ها باعث ایجاد پوسیدگی های پیش رونده در طوق دندان های شیری نیز می شوند؛ که گاها والدین به اشتباه تصور می کنند که این تغییرات رنگی ناشی از وجود جرم و رنگدانه ها است.

این درحالیست که پس از ویزیت دقیق دندانپزشک کودکان و تشخیص پوسیدگی شدید و پیشرونده در طوق دندان، والدین کاملا شوکه و متعجب می شوند.

آیا امکان جرمگیری در منزل وجود دارد؟

گفتنی است که جرمگیری دندان در منزل به هیچ عنوان قابل انجام نخواهد بود. گاها برخی والدین اظهار می کنند که پودرهای سفید کننده ای وجود دارد که برای سفید کردن و از بین بردن رسوبات دندانی کودک خود از آن استفاده می نمایند. جالب است بدانید که استفاده از این نوع پودرها، سبب آسیب شدید به مینای دندان می شود که در نهایت دندان را بیشتر مستعد جرم و رنگدانه نمایند.

لذا به هیچ عنوان از خمیر دندان های سفید کننده و پودرهای سفید کننده برای کودکان خود استفاده نکنید. سعی نمایید روزانه سه الی چهار نوبت به صورت صحیح دندان های کودک خود را مسواک نمایید و هر سه تا شش ماه یکبار به دندانپزشک کودکان جهت انجام چکاپ های دوره ای مراجعه نمایید.

در نهایت بگوییم بهترین روش ها برای رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از جرم های دندان استفاده منظم و مستمر از مسواک، نخ دندان و دهانشویه ها و نیز رعایت عادات غذایی سالم می باشد.‌

جرمگیری دندان کودکان در مطب چقدر به طول خواهد انجامید؟

مدت زمان جرمگیری دندان کودکان بسته به هر فرد و میزان رسوبات دندانی متفاوت می باشد. لذا جرمگیری دندان های کودکان، همانند هر نوع کار درمانی دیگر برای کودکان، بستگی مستقیم به همکاری کودک، میزان جرم، نقاط رسوب جرم ، نوع جرم و رنگدانه و … دارد.

نکات پایانی

امروزه با روش های جدید و محافظه کارانه ای مانند ایرفلو air prophy jet که تکنیکی موثر برای جرمگیری دندان کودکان و از بین بردن رنگدانه ها، به شمار می آید، به راحتی می توان این رسوبات را از روی دندان ها حذف کرد تا از تشکیل پوسیدگی های پنهان در زیر این رسوبات و جرم ها جلوگیری کرد و هم ظاهر زیبای کودک خود را به وی بازگردانیم.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

2 thoughts on “چرا جرمگیری دندان در کودکان مهم است؟

 1. نازنین - فوریه 20, 2021 در 12:48 ق.ظ

  سلام هزینه جرمگیری دندان چقدره؟

  پاسخ
  • دکتر ماریتا شکاریان - فوریه 20, 2021 در 12:51 ق.ظ

   سلام
   هزینه های جرمگیری دندان با توجه به روش انجام آن و برخی عوامل متفاوت لذا به هیچ عنوان نمی توان قبل از معاینه و بررسی های لازم هزینه دقیقی را مشخص نمود برای کسب اطلاعات بیشتر در ایخ خصوص بهتر است تحت معاینه قرار بگیرید

   پاسخ

پاسخ

2 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
Call Now Button