دندانپزشکی کودکان

سالانه به طور مداوم از سوی انجمن دندانپزشکی آمریکا و بسیاری از سازمان های مربوطه؛ بر ویزیت و معاینه دندان های شیری کودکان از یک سالگی به بعد توصیه می کنند. به همین خاطر انتخاب دندانپزشک کودکان بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

یکی از مهم ترین مسئولیت هایی که بر عهده مادران و پدران است مساله بهداشت و سلامت دندان های کودکان است. از این رو بسیاری از زنان و مردان کاملا دغدغه مند و مسئولانه نسبت به این بخش از سلامت جسمی کودک شان  برخورد می کنند.

  • خوش بختانه به جهت رشدی که در فرهنگ اقشار مختلف رخ داده است اولین مساله والدین این است که فرزندشان را نزد بهترین دندانپزشک کودکان ببرند.

زیرا کودک در اولین مراجعه به دندانپزشک است که تصورات خود را شکل می دهد و در باقی عمر خود آن را به همراه دارد پس باید خاطره ی زیبا و جذاب برای وی ساخته بشود تا در نوبت های بعدی تمایلی برای مراجعه به دندانپزشکی داشته باشد. علاوه بر دندانپزشک، نحوه برخورد والدین در این ملاقات در تجربه مثبت یا منفی کودک تاثیر گذار است.

دکتر ماریتا شکاریان

خانواده ها باید تمام دقت و تلاش خود را به کار بگیرند تا بهترین دندانپزشک کودکان در نزدیکی محل سکونت خود را برای فرزند دلبند شان پیدا کنند و این بدان معناست که به سلامت دهان و دندان کودک شان توجه ویژه ای دارند.

فرزندان میوه زندگی والدین هستند و از اولویت خاصی در زندگی پدرو مادر برخوردارند. هر پدر و مادری خواهان فراهم کردن بهترین ها برای فرزند خود است. در صورت نیاز به کمک پزشک به جستجوی بهترین و حاذق ترین پزشک می پردازند.

آیا برایتان پیش آمده که در هنگام غذا خوردن با فرزند دلبندتان، او دچار خونریزی لثه و یا دندان شود؟ متوجه پوسیدگی دندان های کودک خود شده اید؟ دندان های شیری فرزندتان زودتر از موعد لق شده اند و نیاز به مشاوره و کمک دندانپزشک دارید؟

در نوشتاری که در پیش رو دارید یکی از اهدافی که داریم این است به ویژگی های یک دندانپزشک خوب بپردازیم تا بتوانیم انتخابی بهتر داشته باشیم.

دندانپزشک کودکان

بسیاری از افراد می پندارند که تمامی پزشکان توانایی لازم و کافی را در جهت درمان دندان های کودک شان را دارند. اما باید بگوییم که هرگز این گونه نیست و بسیاری از متخصصین این حوزه به جهت سال ها تلاش و تجربه به عنوان بهترین شناخته می شوند. از این رو می توان به یکی از آنها اعتماد کرد و روند درمان را به آنان سپرد.

در واقع یکی از توصیه هایی که دندانپزشکان دارند این است که شش ماه بعد از اینکه کودک دندان در آورد باید برای اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان به مطب دندانپزشکی برده شود. بعد از این مدت دیگر معاینات باید به صورت دوره ای و در فواصل زمانی مشخصی انجام گردد. به علاوه اینکه در صورت بروز مشکل باید به سرعت معاینات لازم از سوی پزشکان انجام شود تا روند درمان آغاز شود.

ویژگی بهترین دندانپزشک کودکان

آشنایی با آناتومی دهان و دندان و نیز فک کودکان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که دندانپزشک کودکان این است که کاملا با آناتومی بخش های دهانی و دندان های کودکان آشنا باشد، از این رو می تواند برنامه درمانی بهتری برای درمان دندان های کودکان داشته باشد.

بسیاری از دندانپزشکان به جهت اینکه در طول سال ها، تجربه درمان کودکان را داشته اند کاملا می توانند بهترین برنامه درمانی را به نسبت شرایطی که کودک دارد طراحی کنند. از این رو قطعا موفقیت نتیجه درمان از سوی این پزشکان بالاتر می رود.

تجربه کاری و مهارت عملی در زمینه پیاده سازی دانش تئوری

دومین ویژگی این است که پزشکان حتما باید بالاترین مهارت را در زمینه عملیاتی کردن دانسته های خود داشته باشند. یک دندانپزشک با تجربه تمامی اقدامات درمانی را با مهارت و با ظرافت های خاصی انجام می دهد تا نتیجه بخشی و ثمر بخشی روند درمان به بالاترین حد ممکن برسد. زیرا که ناحیه دهانی کودکان نسبت به بزرگسالان کوچک تر است و باید مراقبت از سلامت این بخش از دهان کودکان دقیق و محتاطانه باشد.

مهارت در ارتباط گیری با کودکان

یکی از مهم ترین مهارت ها در این حوزه از درمان هایی که با اطفال و کودکان سروکار دارند این است که دندانپزشک کودکان بتواند ارتباط خوب و موثری با کودکان داشته باشند. این اقدام کمک می کند که کودکان بتوانند با اطمینان بیشتری وارد روند درمان بشوند.

مخصوصا اینکه کودکان برای مراجعه به دندانپزشک حس خوبی ندارند و از این اقدامات می ترسند. بنابراین در اینجاست که مهارت پزشک نمایان می شود تا بتواند ارتباط خوبی با کودک بگیرد.

فعالیت در محیط دندان پزشکی مناسب

یکی از مهم ترین مسائلی که باعث می شود کودک در روند درمان شرکت داشته باشد این است که محیط درمانی برای کودک ترسناک نباشد. از این رو می توانیم بدون اینکه نگرانی داشته باشیم کودکان را با محیط درمانی مناسب وفق بدهیم. با فراهم کردن محیطی گرم و سرگرم کننده برای کودکان و مشارکت بیشتر با آنان روند درمان بهتر اتفاق خواهد افتاد.

مشکلات دهان و دندان در اطفال

رویش دندان شیری در کودکان از شش ماهگی آغاز می شود و تا سه سالگی به صورت کامل دندان های شیری فک بالا و پایین رشد می کند.

شاید در ابتدای امر نگه داری از دندان های شیری چندان مهم به نظر نرسد زیرا با آمدن دندان های دائمی اثری از این دندان ها باقی نمی ماند. کودک باید از دندان های شیری خود تا بالا آمدن دندان های دائمی مراقبت کند، زیرا در صورت از دست دادن دندان های شیری زودتر از موعد تاثیر بسزایی روی شکل گیری دندان های دائمی خواهد داشت.

پس مشکلات دندان در کودکان را جدی بگیرید و برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان کودکان خود لازم است به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید تا به طور کلی این مشکل برطرف شود.

نقش والدین در درمان های موفق دندانپزشکی در کودکان

دندانپزشک کودکان علاوه بر علم دندانپزشکی باید روانشناسی کودک را به خوبی بشناسد تا بتواند ترس و اضطراب کودک را از بین برده و بعد درمان را شروع کند و در نهایت کودک را با آرامش و لبخند از مطب بدرقه کند.

برخلاف سایر رشته های دندانپزشکی، دندانپزشکی کودکان رابطه دو طرفه پزشک و بیمار نیست، بلکه یک رابطه 3 طرفه بین پزشک، کودک و والدین کودک است.

بدیهی است همکاری والدین کودک ( به صورتی که دندانپزشک کودک از ایشان می خواهد) در از بین بردن اضطراب و به آرامش رساندن دلبندشان نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در صورت غیر همکار بودن کودک، به صبر و شکیبایی بیشتری از سوی والدین نیازمندیم تا شرایط روحی مناسب برای کودک جهت درمان فراهم شود.

لازم به ذکر است که توضیحات بیشتری از سوی والدین در مورد دندانپزشکی کودکان، فرزندان را فقط مضطرب تر خواهد کرد. بهتر است مسئولیت آشنایی با دندانپزشکی را به دندانپزشک کودکان و به کادر درمانی مطب بسپارید.

همچنین برای جلب همکاری کودک جهت درمان دندان های شیری و حتی دائمی، طبق نظر دندانپزشک کودکان، گاهی لازم است در جلسات اولیه ی مراجعه کودک، درمان های سطحی تر با زمان کوتاه تری منظور شود تا از ایجاد ذهنیت نامناسب و ترس از درمان های دندانپزشکی در کودکان جلوگیری شود.

پس از جلب اعتماد کودک به دندانپزشک خود و نیز به محیط مطب و کادر درمانی مطب، در جلسات آتی به راحتی می توان به درمان های عمیق تر و پیچیده تر پرداخت.

چکاپ های دوره ای کودک توسط دندانپزشک کودکان

به والیدن محترم توصیه می شود که هر 3 الی 6 ماه یکبار کودک خود را نزد دندانپزشک کودکان ببرند تا چکاپ کامل دهانی – دندانی انجام شود. چراکه خیلی مواقع مشکل دندانی کودک تنها با یک ترمیم سطحی قابل درمان می باشد، ولی به دلیل تاخیر در مراجعه؛ پیشرفت پوسیدگی دندان سبب می گردد تا درمان های پیچیده تری چون؛ عصب کشی و حتی به خارج کردن دندان منجر شود.

همچنین والدین محترم باید دقت کنند تا معده ی کودک حداقل 4-3 ساعت قبل از چکاپ و نیز انجام درمان های دندانپزشکی، خالی باشد. چراکه در حین درمان، احتمال ایجاد حالت تهوع در کودک وجود دارد که می تواند باعث بالا آوردن محتویات معده و حتی آسپیره شدن مواد غذایی به داخل ریه شود که بسیار خطرناک است.

دکتر ماریتا شکاریاناولین ویزیت کودک توسط دندانپزشک کودکان

ویزیت دندان های کودکان حداقل باید در سن 2 سالگی انجام شود، حتی اگر کودک ابراز درد و یا ناراحتی نکند. با این کار زمینه همکاری بهتر و آشنایی بیشتر با محیط و نیز وسایل دندانپزشکی را در سنین بالاتر برای کودک فراهم می کنیم.

ولی لازم به یادآوری است که بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک کودکان، در زمان رویش اولین دندان شیری است که این امر باعث می شود که راهکارهایی صحیح نگهداری از دندان های شیری و نیز بایدها و نبایدها را از همان ابتدا قبل از اینکه پوسیده شوند، دریافت کنید.

همچنین لازم به ذکر است که در بعضی مواقع رویش دندان های شیری خیلی دردناک هستند که با مراجعه به موقع به دندانپزشک کودکان می توانید نسبت به استفاده از ژل های مخصوص و… مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

کلام آخر

امروزه با افزایش ترافیک های شهری و شلوغی در تردد، بسیاری از افراد علاقه مند به پیدا کردن پزشکان در محله ی خود می باشند.

یکی از ساده ترین راه برای اینکار، جستجو در اینترنت می باشد. فردی را در نظر بگیرید که مادری به دنبال دندانپزشک خوب برای فرزند خود می باشد. مطمئنا علاوه بر مشورت گرفتن از اطرافیان می توانیم با یک جستجوی ساده پزشکان مطرح و حاذق را در پیرامون محیط زندگی خود پیدا کنیم.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

2 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button