هنگام مواجهه با دندان درد در کودکان چه باید کرد؟؟؟

دندان درد در کودکان

علت دندان درد در کودکان چیست؟

چه راه هایی برای درمان دندان درد در کودکان وجود دارد؟

دندان درد شدید نه تنها از تحمل کودکان خارج می باشد بلکه باعث ایجاد ناراحتی و نگرانی زیاد در والدین نیز می شود.

لازم به ذکر است به هنگام شروع پوسیدگی در دندان ها، هیچ ترمز و مانعی برای جلوگیری از پیشرفت این عارضه وجود ندارد. بنابراین روز به روز شاهد پیشروی پوسیدگی دندان و غیرقابل تحمل تر شدن درد ناشی از آن خواهیم بود.

علت دندان درد در کودکان

پیشگیری از دندان درد در کودکان

نکته ی حائز اهمیت در این مبحث این است که؛ می توان سرعت رشد و پیشرفت پوسیدگی را با رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین ایجاد محدودیت مصرف مواد قندی (و ترجیحا حذف کامل مواد قندی چسبنده) به طور چشمگیری کاهش داد.

با این کار می توان فرصتی ایجاد نمود تا کودک به سن مناسب (۲٫۵ سالگی تا ۳ سالگی) برسد تا اقدامات درمانی لازم برای وی صورت پذیرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان مراجعه نمایید.

 

درمان دندان درد در کودکان

به خاطر داشته باشید شروع دندان درد در کودکان، زنگ خطری برای والدین محسوب می شود. زیرا دندان درد در کودکان نشان دهنده ی عبور پوسیدگی از سد مینای دندان و رسیدن آن به عاج دندان می باشد.

ساختمان عاج دندان به مراتب ضعیف تر از مینای دندان می باشد. به همین دلیل با رسیدن پوسیدگی به این ناحیه، احتمال درگیر شدن عصب دندان نیز افزایش می یابد.

بنابراین توصیه ی ما به شما عزیزان این است؛ در صورت اعلام درد، حتی خیلی کوتاه و مقطعی از طرف کودک سریعا به دندانپزشکی کودکان مراجعه نمایید تا وضعیت حفره ی دهانی-دندانی دلبندتان معاینه شود و علت دندان درد مشخص گردد.

با مراجعه ی به موقع می توانید دستورالعمل های لازم به منظور کاهش سرعت پیشرفت پوسیدگی را از دندانپزشک کودکان کسب نمایید.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام 

زیرا هنگامی که دندان درد به صورت مقطعی و کم می باشد، با استناد به دستورالعمل های صحیح و منطقی دندانپزشک اطفال، می توان از طریق اقدامات ساده و مناسبی مانند: رعایت هرچه بیشتر بهداشت دهان و دندان، تنظیم و بالانس رژیم غذایی کودک، از پیشروی سریع پوسیدگی و ایجاد عوارض نامطلوب دهانی-دندانی در دلبند خود جلوگیری بعمل آورید.

یکی از اقدامات مورد نیاز برای کنترل پوسیدگی دندان و کاهش درد ناشی از آن عبارت است از:

  • رعایت دقیق بهداشت دهانی-دندانی و استفاده ی صحیح از مسواک، نخ دندان، دهانشویه (حتی آب نمک ولرم شده)

درمان دندان درد در کودکان

کلام آخر

برخی از والدین معتقدند مسواک زدن ناحیه ی دردناک از دندان باعث اذیت شدن کودک می شود و از این امر سرباز می زنند. این اعتقاد کاملا نادرست است!!! زیرا با تجمع پلاک های میکروبی بیشتر در محل دردناک، شاهد پیشروی سریع پوسیدگی، التهاب لثه و تشدید دندان درد در کودک می باشیم.

در این حالت از کودک خود بخواهید تا در رعایت بهداشت دهان و دندان خود، با شما همکاری نماید و در حین مسواک زدن ناحیه ی دردناک تحمل بیشتری داشته باشد. بنابراین توجه بیشتر به بهداشت دهان و دندان می تواند راهکار مناسبی برای کاهش دندان درد در کودکان شود.

به خاطر داشته باشید؛ در صورت مشاهده ی دندان درد در کودک خود سریعا به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی در زمان مناسب برای دلبندتان صورت پذیرد.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

13 − سیزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button