فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

به نظر شما فلورایدتراپی چه تاثیری در سلامت دندان کودکان دارد؟

اهمیت فلورایدتراپی در کودکان چیست؟

طریقه فلوراید تراپی کودکان

همانطور که در مقاله ی دندانپزشکی کودکان به صورت مفصل بیان شده است، رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد.

زیرا از این طریق می توان از عوارض نامطلوب دهانی-دندانی مانند:

  • پوسیدگی دندان
  • التهابات لثه ای و مواردی از این دست، جلوگیری به عمل آورد.

علاوه بر موارد ذکر شده؛ چکاپ های دوره ای دندانپزشکی کودکان (به صورت منظم و هر 3 الی 6 ماه یکبار) و همچنین انجام فلوراید تراپی می توانند تا حد زیادی مانع از ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان شوند.

دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: 02122554649

اینستاگرام 

نکات مهم در فلوراید تراپی کودکان

لازم به ذکر است؛ انجام فلوراید تراپی باید زیر نظر دندانپزشک کودکان و توسط تجهیزات مطب انجام پذیرد. برخلاف باور عموم، انجام فلوراید تراپی در مطب، نه تنها ضرری ندارد بلکه به منظور حفظ و سلامت دندان ها نیز ضروری می باشد.

چراکه  طریقه ی فلوراید تراپی کودکان در مطب به گونه ای است که؛ با استفاده از دستگاه ساکشن، مواد اضافی فلوراید از دهان کودک خارج می شود. بنابراین فلوراید تنها در سطح دندان های کودک باقی می ماند و به دستگاه گوارش او راه پیدا نمی کند.

فلوراید تراپی به صورت موضعی روی دندان ها قرار می گیرد و به این صورت باعث مقاوم شدن مینای دندان می شود. مدت زمان باقی ماندن فلوراید روی دندان کودکان متناسب با دستورالعمل های ذکر شده در بروشور فلورایدهای مورد استفاده در مطب متغیر می باشد.

جلوگیری از پوسیدگی دندان با فلوراید تراپی

نقش فلوراید تراپی در سلامت دندان کودکان

فلوراید تراپی از طریق تاثیر بر مینای دندان و مقاوم ساختن آن، می تواند از ایجاد عوارض دندانی مانند پوسیدگی جلوگیری کند و یا حتی در مواردی باعث ممانعت از پیشروی و گسترش یافتن پوسیدگی های موجود، شود.

تا جائیکه می توان فلورایدتراپی را یکی از موثرترین روش ها برای مقاوم کردن دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن ها، عنوان کرد.

با فلوراید تراپی، بلورهای هیدروکسی آپاتایت مینای دندان، تبدیل به بلورهای فلورآپاتایت می شوند که بسیار قوی تر از بلورهای هیدروکسی آپاتایت مینای دندان ها می باشند. بنابراین یکی از مزایای بسیار مهم فلوراید تراپی در کودکان، ممانعت از پوسیدگی مینای دندان آن ها می باشد.

تاثیر فلوراید در سلامت دندان کودکان

تاثیر فلوراید در سلامت دندان کودکان

فاصله زمانی فلوراید تراپی در کودکان

فاصله ی زمانی فلوراید تراپی، بسته به شرایط دهانی-دندانی کودک، متفاوت می باشد. علاوه بر شرایط دهانی و دندانی کودک، پارامترهایی نظیر:

  • جنس دندان کودک
  • سن کودک
  • مکان سکونت کودک (منظور موقعیت جغرافیایی می باشد، زیرا از این طریق می توان به مقدار فلوراید موجود در آب آشامیدنی کودک پی برد.)
  • عوامل وراثتی
  • نوع تغذیه ی مصرفی کودک
  • نوع بزاق دهان
  • مدل تنفس کودک (تنفس دهانی، تنفس از طریق بینی)
  • بیماری های زمینه ای کودک (به طور مثال کودکی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرد، به دلیل خشکی حفره ی دهان که ناشی از عوارض داروهای مصرفی می باشد، شدیدا مستعد پوسیدگی دندان می باشد و نیاز بیشتری به فلورایدتراپی دارد.)

در تعیین فاصله ی زمانی مناسب برای فلوراید تراپی در کودکان تاثیر بسزایی دارند.

 

چکیده مطلب

با انجام به موقع فلوراید تراپی زیر نظر دندانپزشک اطفال و با استفاده از تجهیزات مورد نیاز، می توانید مقاومت دندان دلبندتان را نسبت به پوسیدگی و سایر آسیب های نامطلوب دهانی-دندانی افزایش دهید.

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است. بدیهی می باشد که با رعایت بهداشت دهانی و توجه به اقدامات پیشگیرانه نظیر:

می توان از آسیب های دندانی، دندان درد و همچنین ایجاد و یا پیشرفت پوسیدگی جلوگیری به عمل آورد.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

پنج × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button