فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی

فیشورسیلانت تراپی چیست؟

فیشور سیلانت تراپی چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

در این مقاله سعی شده است، تعریف درست و دقیقی از فیشور سیلانت تراپی و نیز ضرورت انجام آن ارائه شود.

فیشورسیلانت تراپی یعنی مهر و موم کردن و یا به عبارتی پوشاندن شیارهای دندان های خلفی که شدیدا مستعد پوسیدگی هستند. با این عمل می توان شیارهای غیرقابل دسترس توسط موهای مسواک را پوشش داده و عمق شیارها را تا جایی مهر و موم کرد که امکان رعایت بهداشت کامل در این نواحی فراهم شود، که نتیجه ی آن جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در عمق این شیارهای باریک می باشد.

پوسیدگی دندان

بدون شک هیچ یک از پدران و مادران مایل نیستند که فرزندانشان دارای دندان های پوسیده و سیاه باشند و برای پیشگیری از ایجاد این مشکل، در حد امکان به بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه می کنند.

اما در برخی موارد با وجود رعایت تمام نکات بهداشتی، والدین شاهد پوسیدگی های شدید دندان های آسیای شیری و دائمی فرزندانشان هستند. پوسیدگی دندان های کودکان معمولا، از عمق شیارهای عمیق و غیرقابل دسترس دندان های خلفی شروع و در صورت بی توجهی منجر به ایجاد پوسیدگی های وسیع می شود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

با رعایت بهداشت دهانی و نیز با انجام پیشگیری های لازم نظیر فیشورسیلانت تراپی، فلورایدتراپی و… می توان از بروز این دست از پوسیدگی ها تا حد زیادی جلوگیری بعمل آورد.

به همین منظور دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک کودکان و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا به مواردی که والدین می توانند در زمینه مراقبت و پیشگیری های لازم از دندان های فرزندانشان انجام دهند، اشاره می کنند.

راه های ارتباطی با دکتر ماریتا شکاریان :

شماره تماس : 02122554649

صفحه اینستاگرام

لازم به ذکر است؛ دندان های شیری و نیز دائمی دارای ساختمان پیچیده ای هستند. مینای دندان یعنی همان لایه ی خارجی که سطح هر دندان را پوشانده است ، حاوی فسفات کلسیم است که همانند سدی محکم از دندان محافظت کرده و از پوسیده شدن و تخریب لایه های داخلی دندان مثل عاج و درنهایت درگیر شدن عصب دندان، جلوگیری می کند.

بزاق دهان نیز نه تنها محیط دهان را مرطوب نگه می دارد ، بلکه باعث خودشویی دندان ها و نیز پاک شدن ذرات غذایی از سطوح دندان ها می شود. بدیهی است این امر کمک شایان توجهی برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و نیز در نهایت نگهداری بافتهای دندانی می کند. همچنین رعایت بهداشت دهانی و نیز تغذیه ی مناسب می تواند نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان ها ایفا کند.

علل پوسیدگی دندان

یکی از عوامل مهمی که باعث از بین رفتن مینای دندان می شود، اسید ها هستند. اسیدها بصورت طبیعی در بسیاری از غذاها و نیز میوه ها مثل مرکبات وجود دارند.

  • همچنین نباید از یاد برد که نوشابه های گازدار حاوی مقادیر قابل توجهی اسید و شکر هستند که به راحتی قادرند مینای دندان را تخریب کنند.
  • لازم به ذکر است که اسید حاصل از فرآیند شیمیایی ناشی از تاثیر باکتری ها روی مواد قندی و نشاسته ای مصرف شده نیز سهم بسزایی در ایجاد پوسیدگی دارند.
  • نکته قابل توجه دیگر این است که؛ قسمت اعظم پوسیدگی ها در شیارهای سطح جونده ی دندان های آسیای شیری و دائمی رخ می دهند که علت این امر، وجود شیارهای بسیار عمیق و ظریف ، در سطح جونده دندان های آسیا می باشد که در خیلی از موارد، حتی موهای برس مسواک نیز قادر به پاکسازی عمق این شیارها نیستند.
نمونه فیشورسیلانت تراپی توسط دکتر شکاریان

نمونه فیشورسیلانت تراپی توسط دکتر شکاریان

مزایای فیشور سیلانت تراپی

خبر خوب این است که؛ فیشور سیلانت تراپی یکی از راهکارهای مناسب و بسیار موفق برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های آسیای شیری و دائمی کودکان می باشد.

شیار درمانی یا همان فیشور سیلانت تراپی، جزء موفق ترین تکنیک ها در جهت تقویت و افزایش مقاومت دندان های آسیا در برابر پوسیدگی، به مدت طولانی می باشد.

در این روش، مواد همرنگ و رقیقی برای مهر و موم کردن شیارهای عمیق و منافذ دندان مستعد پوسیدگی در سطح جونده دندان ها که بیش از 70 درصد پوسیدگی ها از آن جا ناشی می شود، بکار می رود.

گفتنی است که مراحل فیشور سیلانت تراپی بسیار ساده، بی درد و سریع انجام می گیرد. این تکنیک در صورت رعایت دستورات در بیشتر موارد، سال ها روی سطح جونده دندان ها و در عمق شیارها باقی می ماند و از دندان در برابر پوسیدگی محافظت بعمل می آورد.

لازم به ذکر است برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های پیشرفته در عمق شیارهای غیرقابل دسترس، می توان با کمک فیشور سیلانت تراپی مانع از ایجاد پوسیدگی هایی از این دست شد.

بدیهی است در صورتی که شیارهای دندان های آسیای کودکان کم عمق باشد و گیر غذایی یا انباشت پلاک میکروبی ایجاد نکند، نیاز به فیشور سیلانت تراپی منتفی می باشد!

مراحل انجام فیشور سیلانت تراپی

در این روش نیازی به تراش دندان نبوده و فقط کافی است با روش های خاص شیارهای دندان ها از باقی مانده های مواد غذایی ، پلاک میکروبی و… تمیز شده و داروی مورد نظر که همرنگ دندان هم می باشد و از جهت زیبایی مشکلی برای دندان های کودکان ایجاد نمی کند، در عمق شیارها قرار گیرد.

این تکنیک علاوه بر اینکه از گیرغذایی در نواحی فوق الذکر جلوگیری می کند، مانع نفوذ میکروب ها به عمق شیارها نیز می گردد.

فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی

همچنین یکی از بزرگترین مزایای داروی فیشور سیلانت تراپی وجود فلوراید است که به مرور (طی مدت 6ماه به صورت مستمر) در عمق شیار دندان، آزاد شده و باعث استحکام بیشتر مینای موجود در عمق شیارها می شود.

بدیهی است در صورت بروز پوسیدگی نیاز به تراش دندان و برداشتن کامل پوسیدگی و نهایتا ترمیم دندان، اجتناب ناپذیر است.

نکات مهم در فیشور سیلانت تراپی

معمولا این سیلانت ها برای مدت طولانی روی شیارها را می پوشانند، اما بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کودکان کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل احتمالی به دنبال دندان قروچه، جویدن غذاهای خیلی سفت، هسته ی میوه ها، خوراکی های جسبنده و… اصلاح شوند.

  • همچنین این درمان به طور ویژه ای سابقا برای دندان های آسیای اول دائمی (دندان 6) بلافاصله بعد از رویش آن استفاده می شده، ولی در حال حاضر توصیه می شود برای تمام دندان های خلفی که دارای شیارهای عمیق، غیرقابل دسترس و نیز مستعد پوسیدگی می باشند، انجام پذیرد.

علت آن است که این دندان ها در 6 سالگی رویش می یابند، یعنی سنی که متاسفانه هنوز بیشتر کودکان و والدین آن ها مراقبت های لازم بهداشتی و تغذیه ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک را رعایت نمی کنند.

  • دلیل دیگر آن است که چون رویش دندان 6 با افتادن هیچ کدام از دندان های شیری همراه نیست، متاسفانه خیلی از والدین حتی متوجه رویش این دندان دائمی در دهان کودکشان نمی شوند و به اشتباه تصور می کنند این دندان هم یکی از دندان های شیری است که در نهایت خواهد افتاد.

به همین دلیل معمولا دندان 6 خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن پوسیده می شود، این درحالیست که دندان مذکور نقش بسیار اساسی در تکامل فکی-دندانی کودک را برعهده دارد. لازم به یادآوری است که سن مناسب این درمان برای دندان های آسیای دوم دائمی ( دندان 7 )، حدودا 12 الی 14 سالگی است.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که با توجه به اینکه دندان های آسیای شیری باید تا رویش دندان های آسیای دائمی (12 – 11 سالگی) داخل دهان بمانند تا علیرغم تامین نیاز تغذیه صحیح کودک، بتوانند راهنمای رویش صحیح دندان های دائمی نیز باشند، در صورت تشخیص دندانپزشک کودکان مبتنی بر مستعد بودن شیارهای دندان های فوق الذکر انجام فیشور سیلانت تراپی ضرورت پیدا می کند.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

5 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button