ترفندهایی برای درمان سیاهی دندان کودکان توسط قطره آهن

درمان سیاهی دندان کودکان توسط قطره آهن

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که به عوارض مصرف قطره ی آهن در دندان کودکان فکر کرده باشید. به نظر شما چه راهی برای جلوگیری از سیاه شدن دندان کودکان توسط قطره ی آهن وجود دارد؟

آیا روشی برای درمان سیاهی دندان کودکان توسط قطره آهن وجود دارد؟

در این مبحث لازم دانستیم تا در مورد قطره ی آهن و تاثیر آن در دندان کودکان صحبت کنیم. همراه ما باشید.

هدف از مصرف قطره آهن در کودکان

متاسفانه در کشور ما، اکثر نوزادان با کم خونی ناشی از فقر آهن، مواجه هستند. به همین دلیل است که مصرف قطره ی آهن برای نوزادان تجویز می شود. (معمولا مصرف قطره آهن در نوزادان تا سن 2 سالگی توصیه می شود.)

بهترین قطره آهن برای کودکان

انواع مختلفی از قطره های آهن در بازار وجود دارند. بعضی از این قطره ها ایرانی و بعضی دیگر خارجی با برندهای متفاوت، هستند.

مصرف این قطره های آهن منجر به ایجاد جرم ها و تغییر رنگ هایی متمایل به سیاه، روی دندان کودکان می شوند. شدت تغییر رنگ دندان کودکان بسته به نوع قطره ی آهن مصرفی و شرکت تولید کننده ی آن، متفاوت است.

توجه داشته باشید، هیچ قطره ی آهنی وجود ندارد که منجر به تغییر رنگ و تیرگی دندان های کودکان نشود!!! منتها این مسئله نباید باعث قطع مصرف قطره ی آهن توسط کودکان شود.

·        ما به هیچ عنوان حق قطع مصرف قطره ی آهن توسط دلبندمان را نداریم. بلکه لازم است به دنبال یافتن راهکارهایی برای به حداقل رساندن میزان رسوب و جرم های قطره ی آهن روی دندان کودکان، باشیم.

·        رعایت بهداشت دهان و دندان، پارامتر مهمی در کنترل و کاهش جرم ها و تغییر رنگ دندان کودکان ناشی از مصرف قطره آهن، می باشد.

بهترین قطره آهن برای کودکان

بهترین قطره آهن برای کودکان

جلوگیری از سیاه شدن دندان کودکان با قطره آهن

در این قسمت به معرفی چند روش موثر در جلوگیری از سیاه شدن بیش از اندازه ی دندان کودکان، به دلیل مصرف قطره آهن می پردازیم:

1.    هیچگاه نیم ساعت قبل و نیم ساعت بعد از مصرف قطره ی آهن، به کودک خود آبمیوه های اسیدی؛ “مثل: آب مرکبات و آب گوجه فرنگی” ندهید. (مصرف نوشیدنی های اسیدی نیم ساعت بعد از مصرف قطره آهن بلامانع است.)

2.    نوشیدن آب خالص بلافاصله بعد از مصرف قطره آهن (برای نوزادان می توانید به دوجرعه آب بسنده کنید.)

3.    مسواک زدن دقیق قبل از مصرف قطره ی آهن. (این کار باعث جلوگیری از تجمع جرم های قطره آهن روی پلاک های میکروبی سطح دندان کودکان، می شود.)

·        اگر دندان های کودک تمیز و سیقلی باشند، قطره ی آهن مصرفی زودتر از حفره ی دهان به سمت معده منتقل می شود.

4.    قطره ی آهن را در حلق کودک بچکانید و از ریختن قطره ی آهن روی دندان های کودک اجتناب نمایید. (بعد از بلع قطره ی آهن توسط کودک می توانید دو جرعه آب یا نوشیدنی های طبیعی غیر اسیدی (مانند: آب هندوانه) به وی بخورانید.)

5.    هرگز قطره ی آهن را با ماده ی دیگر ترکیب نکنید. (به طور مثال هیچگاه برای سهولت در مصرف قطره ی آهن، آن را با نوشیدنی های دیگر مخلوط نکنید.)

روش های مذکور کمک شایان ذکری برای به حداقل رساندن جرم، رسوب ناشی از قطره ی آهن و همچنین کاهش پوسیدگی احتمالی زیر این رسوبات، می کنند.

نشستن رنگدانه های قطره ی آهن روی دندان کودکان بدیهی است. ولی با این حال می توان با رعایت موارد فوق الذکر و توجه به بهداشت دهان و دندان کودکان، از شدت تیرگی و سیاه شدن دندان توسط قطره ی آهن، کاست.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در خیابان دولت و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: 02122554649
اینستاگرام

نکته قابل توجه:

در برخی موارد بزاق دهان کودک خاصیت جرم سازی دارد. پس در این مورد شاهد تجمع و رسوب جرم بیشری روی دندان کودک خواهیم بود. این خاصیت می تواند احتمال رسوب بیشتر رنگدانه های قطره ی آهن، روی دندان کودک را افزایش دهد.

عوارض مصرف قطره آهن در نوزادان

با توجه به بایدها و نبایدهای بیان شده در این مطلب و رعایت بهداشت دهان و دندان، مطمئنا استفاده از قطره ی آهن هیچ ضرری برای دندان کودک خواهد داشت؛ بلکه حتی به جبران کم خونی ناشی از فقر آهن کودک، کمک شایان ذکری می نماید.

برای تکمیل اطلاعات خود در مورد نحوه ی مصرف قطره ی آهن و جلوگیری از سیاه شدن دندان دلبندتان با بهترین دندانپزشک اطفال در تهران، مشورت کنید.

جلوگیری از سیاه شدن دندان کودکان با قطره آهن

جلوگیری از سیاه شدن دندان کودکان با قطره آهن

احتمال پوسیدگی دندان کودکان با قطره آهن

  •        مصرف قطره ی آهن به تنهایی منجر به پوسیدگی دندان کودک نمی شود!!!
  •        تیره شدن رنگ دندان کودک، تنها عارضه ی ناشی از مصرف قطره ی آهن می باشد.

حال اگر رسوبات قطره ی آهن روی دندان باقی بماند و بهداشت دهان و دندان نیز رعایت نشود، شاهد پوسیده شدن دندان کودک خواهیم بود.

علت این امر ایجاد سطح زبر توسط رسوبات قطره ی آهن می باشد. سطح زبر ایجاد شده توسط رسوبات قطره آهن، احتمال پوسیدگی دندان کودکان را افزایش می دهد.

چکیده مطلب

برای کمک به درمان سیاهی دندان کودکان توسط قطره ی آهن، لازم است طرز صحیح مصرف قطره ی آهن و رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان، مورد نظر قرار بگیرند.

کودکانی که از قطره ی آهن مصرف می کنند، لازم است توجه ویژه ای به مسواک زدن روزانه 3 الی 4 مرتبه (به طرز صحیح)، داشته باشند.

برای جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک با قطره ی آهن، لازم نیست مصرف این ماده ی مغذی را قطع نمایید. بلکه شما می توانید با رعایت موارد گوشزد شده در این مطلب، شدت تیرگی و سیاه شدن دندان کودک را به حداقل برسانید.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

5 × سه =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button