مزایای ارتودنسی پیشگیری

مزایای ارتودنسی پیشگیری

مزایای ارتودنسی پیشگیری در کودکان چیست؟

زمانی که دندانپزشک اطفال، با معاینه ی کودک متوجه یک سری ناهنجاری های فکی_دندانی در او می شود، می تواند با انجام اقدامات مورد نیاز، از تشدید این ناهنجاری ها جلوگیری کند.

همچنین اگر این ناهنجاری ها در زمان مناسب به صورت صحیح تشخیص داده شوند، دندانپزشک کودکان می تواند با انجام یک سری اقدامات درمانی، این بی قاعدگی ها را در همان سنین پایین، به طور کامل برطرف نماید.

مجموع این روش های درمانی “که در سنین پایین و با استفاده از تجهیزات ساده صورت می پذیرند” را ارتودنسی پیشگیری می نامند.

جلوگیری از رویش نابجای دندان های دائمی با ارتودنسی پیشگیری

جلوگیری از رویش نابجای دندان های دائمی با ارتودنسی پیشگیری

فواید ارتودنسی پیشگیری در کودکان

در صورت تشخیص به موقع و صحیح ناهنجاری های فکی (فک بالا و فک پایین) می توان با انجام ارتودنسی پیشگیری روابط فکی را، تا حد زیادی اصلاح کرد تا در صورت نیاز به ارتودنسی در سنین بالاتر، طول درمان کوتاه و نتیجه ی به دست آمده ایده آل تر شود.

همچنین برخی از عادت های نامطلوب دهانی_دندانی کودکان، مانند: جویدن ناخن، مکیدن انگشت و حتی تنفس های دهانی ناشی از این عادت ها را می توان در سنین پایین، در زمان مناسب، تشخیص و اقدامات مناسبی را در جهت درمان آن ها مد نظر قرار داد.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹
اینستاگرام

فضا نگهدارنده دندان کودکان

بخشی از ارتودنسی پیشگیری مربوط به استفاده ی به موقع از فضا نگهدارنده می باشد. یک سری فضاهای مهم بین دندانی در فک کودک، وجود دارند که به رویش دندان های دائمی، در محل صحیح خود کمک می کنند.

  • این فضا نگهدارنده ها مانع از کاهش فضاهای موجود در فک کودک، می شوند.

کودکی را در نظر بگیرید که دندان های شیری خود را زودتر از موعد از دست داده باشد. در این حالت فضای موجود در فک کودک کاهش می یابد. بهترین روش برای جلوگیری از این کاهش فضا در فک کودک؛ استفاده از فضا نگهدارنده می باشد.

  • تاجاییکه استفاده از این دستگاه های فضا نگهدار می توانند تا حد زیادی، باعث رویش صحیح دندان های دائمی در محل مناسب خود شوند.

درمان رشد ناکافی فک در کودکان

هرگاه دندانپزشک اطفال، تشخیص دهد؛ که یکی از فک های بالا یا پایین کودک دچار اختلالات رشدی شده است، می تواند؛ با استفاده از ارتودنسی پیشگیری این کمبود رشد را تا حد زیادی جبران کند.

در اکثر موارد نیاز است تا؛ کودک از یک سری دستگاه های مخصوص (که ممکن است به صورت ثابت و یا متحرک باشند) طبق تجویز و صلاحدید دندانپزشک، استفاده کند تا نتایج ایده آل و قابل قبولی را کسب نماید.

مقالات مرتبط:

لزوم حفظ و نگهداری دندان های شیری

عصب کشی دندان های شیری

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

سه × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button