چرا کودکان تمایل به مکیدن انگشت، استفاده از پستانک و یا شیشه شیر دارند؟

در این مطلب قصد داریم به طور کامل در مورد مکیدن پستانک و تاثیرات آن بر روی دهان و دندان کودکان صحبت کنیم پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. طبق تحقیقات انجام شده کودکان از زمانی که داخل رحم مادر هستند تمایل به مکیدن انگشت دارند. حتی گاهی دیده شده زمانی که کودک به دنیا می آید در حال مکیدن انگشت شست خود است که این یک حالت غریزی بوده و حتی میتوان گفت برای تکامل فک کودک مفید است. اما سوال این جاست که تا چه سنی باید این مکیدن انجام شود؟ گفتنی است که بهتر است این کار فقط تا یک و نیم سالگی انجام شود و بعد از آن باید این عادت به طور کلی ترک شود.

تاثیر مکیدن پستانک روی فک کودکان :

عادت مکیدن پستانک، شیشه شیر و انگشت بر فک کودکان چه تاثیری دارد؟ اگر این عادت تا 18 ماهگی ادامه داشته باشد و بعد از آن کاملا حذف شود، هیچ تاثیر مخربی نداشته و مشکلی ایجاد نمیکند، حتی برای تکامل فک بالا و نیز رویش صحیح دندان های فک بالا و ارتباط صحیح با دندان های فک پایین نیز بسیار موثر است.
اما اگر بعد از 18 ماهگی این عادت همچنان ادامه داشته باشد مضرات زیادی را ایجاد میکند. از جمله :
🍼دندان های بهم ریخته
🍼عدم تکامل اصولی فک بالا
🍼گنبدی شکل شدن کام کودک
🍼عدم تکامل حفره بینی
🍼تنفس دهانی
از آنجایی که سقف دهان کودک، کف حفره بینی کودک را تشکیل میدهد هر چه زمان مکیدن طولانی تر شود و سن کودک بالا تر رود، عضلات فک قوی تر شده و تاثیرات مخرب بر روی فک کودک نیز بیشتر میشود.
همچنین دیر گرفتن کودک از پستانک باعث وابستگی کودک به آن شده و میتواند صدمات روحی را در آینده برای کودک ایجاد کند. گاهی به دلیل همین موضوع شاهد مراجعه کودک برای ارتودنسی خواهیم بود؛ حتی گاهی اوقات این ضربات جبران ناپذیر خواهند بود و باعث اختلال در تنفس دهانی، آلرژی ، مشکلات ریه و…. خواهد شد.
بنابراین فقط با هدف قطع کردن گریه و صدای کودک این کار را انجام ندهید زیرا آینده فک کودک و نیز وضعیت روحی وی به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

تاثیر مکیدن پستانک بر دندان کودکان

روشهای ترک عادت مکیدن شیشه شیر و پستانک در کودکان

یکی از سوالات رایج والدین این است که چگونه پستانک را از فرزندمان بگیریم؟ گاهی با وجود این که پزشک از نظر منحنی رشد قد و وزن تشخیص داده که کودک میتواند شیشه شیر را قطع کند ، ولی کودک همچنان برای مکیدن شیشه شیر و نیز پستانک اصرار میکند، اما مساله ای که باید بدانید این است که والدین نباید به هیچ عنوان وارد بازی کودک شده و تسلیم کودک شوند.
همان گونه که در زمانی خاص کودک را برای واکسن میبرید ، باید در زمان مقرر هم پستانک از کودک گرفته شود و از یکه تازی کودک جلوگیری شود تا از مشکلات آینده پیشگیری شود . زیرا کودک در سن رشد است و فک و قاعده جمجمه نیز به صورت همزمان در حال رشد میباشند و با هر مکیدن پستانک سقف دهان کودک به سمت بالا رشد میکند و به صورت طبیعی (افقی) رشد نخواهد کرد و این مساله در نیم رخ کودک کاملا نمایان خواهد بود و مشکلاتی مانند اختلال در تنفس را برای کودک ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است که در آینده برای این کودکان باید درمان های ارتودنسی و حتی جراحی های بسیار پیچیده انجام شود.
گاهی والدین برای جلوگیری از مکیدن پستانک سر پستانک را قیچی میکنند و به کودک میدهند اما باید بدانید این کار بسیار اشتباه بوده و همان تاثیرات منفی را بر فک خواهد داشت. توصیه میشود برای ترک این عادت سر پستانک را تند، تلخ و…. کنید تا کودک از مکیدن منصرف شود.
از آن جایی که مکیدن یک عادت غریزی در کودک است ممکن است تلخی و تندی را تحمل کند و همچنان به مکیدن پستانک ادامه دهد در این صورت والدین باید به صورت قاطعانه خودشان پستانک را از کودک بگیرند و کاملا آن را از خانه حذف کنند.

روشهای ترک عادت مکیدن شیشه شیر و پستانک در کودکان

تاثیر مصرف پستانک و شیشه شیر در ایجاد پوسیدگی های دندانی کودکان

خیلی از مادران در مورد ایجاد پوسیدگی های زودرس روی دندان کودکان از ما سوال میکنند. در بسیاری از موارد علت این پوسیدگی ها را خوب نبودن جنس دندان کودک میدانند. باید بدانید که این مساله آخرین گزینه است . حتی اگر فرض کنیم که جنس دندان کودک ما خوب نیست باید بهداشت دهانی را بیشتر رعایت کنیم.
گاهی والدین علت این پوسیدگی ها را استفاده از پستانک میدانند ولی آنچه باید بدانید این است که پستانک به خودی خودی ایجاد پوسیدگی روی دندان نمیکند. آن چه باعث ایجاد پوسیدگی های شدید بر روی دندان میکند عدم رعایت بهداشت دهانی و بیشتر از آن شیشه شیری است که کودکان مخصوصا شب هنگام از آن استفاده میکنند.
استفاده از شیر شبانه بدون رعایت بهداشت دهانی ، ادامه مصرف شیشه شیر بعد از 18 ماهگی و عدم رعایت بهداشت باعث ایجاد پوسیدگی دندان و پوسته پوسته شدن دندان های قدامی فک بالا میشود و کم کم بقیه دندانها را نیز پوسیده میکند . به همین دلیل توصیه میشود بلافاصله بعد از هر نوبت استفاده از شیشه شیر با کمک یک گاز استریل نمناک روی دندان های کودک را تمیز کنید و بعد بلافاصله دو جرعه آب به وی بنوشانید تا شیر روی دندان نماند و ایجاد پوسیدگی وسیع نکند.
همچنین شیشه شیر ، سینه مادر و پستاتک را تا قبل از ۱۸ ماهگی از کودک بگیرید .
لازم به یادآوری است که بهتر است اولین ویزیت دندانپزشکی کودک با رویش اولین دندان وی همزمان و مقارن شود .

دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

connect-people شبکه‌های اجتماعی