هشدارهایی در مورد جویدن آدامس در کودکان

جویدن آدامس در کودکان

ایران رتبه ی اول را در جویدن آدامس به خود اختصاص داده است!!! تا جائیکه 85 درصد از هموطنان عزیزمان (از کوچک تا بزرگ) از جویدن آدامس لذت می برند.

بد نیست بدانیم که سابقه ی آدامس به دهه ی 1860 میلادی باز می گردد. آدامس خیلی سریع در بین تنقلات موجود در بازار، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و مخاطبین فراوانی را به خود اختصاص داده است.

در ادامه ی مطلب به مبحث نسبتا خوشمزه ی جویدن آدامس در کودکان می پردازیم.

جویدن آدامس در کودکان

جویدن آدامس در کودکان

فواید جویدن آدامس

اکثر مراجعه کننده های کوچولوی مطبمون سوالات زیادی در مورد جویدن آدامس (مضرات و فواید احتمالی آن) می پرسند. در پاسخ به این سوال باید گفت؛

         استفاده از آدامس های بدون شکرSugar free)) به مدت 20 دقیقه باعث افزایش ترشح بزاق دهان می گردد که این امر باعث خودشویی دندان ها می شود.

         با افزایش بزاق دهان و خودشویی دندان ها؛ احتمال تشکیل جرم دندان و در نهایت ریسک پوسیدگی دندان ها، تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند. (البته باید به خاطر داشته باشید که رعایت بهداشت دهانی-دندانی لازمه ی داشتن دندان هایی سالم می باشد.)

فواید جویدن آدامس در کودکان

فواید جویدن آدامس در کودکان

لازم به ذکر است برخلاف باور نادرست برخی از والدین و کودکان؛ آدامس جایگزین مناسبی برای مسواک زدن نمی باشد!!!

         جویدن آدامس می تواند بوی بد دهان (ناشی از مشکلات گوارشی) را تا حد زیادی کم کند.

بنابراین می توان نتیجه گرفت؛ جویدن آدامس های بدون قند و سالم در مدت زمان مناسب (حدود 20 دقیقه) فوایدی برای سلامت دندان ها به دنبال خواهد داشت.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: 02122554649

اینستاگرام 

مضرات جویدن آدامس

برخی از عادت های نادرست، باعث آسیب دیدن دندان های کودکان می شود. به طور مثال بسیاری از کودکان آدامس را به دلیل طعم شیرین آن دوست دارند.

         بنابراین کودک بعد از تمام شدن مزه ی شیرین آدامس، آن را با آدامس تازه ای عوض می کند.

به دنبال این امر ممکن است بسته ی آدامسی که والدین در اختیار کودک خود قرار داده اند، ظرف مدت نیم ساعت تمام شود!!! این نوع جویدن آدامس بدترین نوع استفاده از آدامس می باشد.

عوارض جویدن آدامس در کودکان

عوارض جویدن آدامس در کودکان

ممنوعیت مصرف آدامس در کودکان

توصیه ی ما به والدین محترم این است؛ در صورت مشاهده ی رفتارهای نامناسب در کودک خود، استفاده از آدامس را از سبد غذایی و تنقلات مصرفی او حذف نمایند!!!

کاملا پر واضح است که جویدن آدامس در کودکان زیر سه سال، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

با این حال؛ تهیه ی آدامس های مناسب و بدون شکر برای کودکان می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان آن ها کمک کند. (به خاطر داشته باشید مدت زمان جویدن آدامس 15 الی 20 دقیقه می باشد.)

         به مدت زمان استفاده از آدامس دقت کنید. جویدن طولانی مدت آدامس و تبدیل آن به یک عادت مخرب، باعث ایجاد آسیب های متعددی از جمله آسیب های شدید مفصل گیجگاهی-فکی در کودکان می شود.

چیکده مطلب

جویدن آدامس در کودکان به صورت اصولی و متعادل می تواند مفید واقع شود. اما بالعکس؛ همانند افراط و زیاده روی در مصرف مواد غذایی، استفاده ی بیش از اندازه از آدامس نیز، ممکن است عوارض مختلفی را برای کودک ایجاد کند.

دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

connect-people شبکه‌های اجتماعی