ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان

مسواک زدن در کودکان باید از زمان رویش دندان یعنی 6 ماهگی شروع شود اما بهترین زمان شروع بهداشت دهانی، از بدو تولد نوزاد میباشد که بعد از هر بار مصرف شیر در طول روز و شب باید انجام شود. به صورتی که با یک گاز استریل نمناک روی مخاط زبان، سقف دهان، داخل گونه ها کاملا تمیز شود و پس از آن دو جرعه آب جوشیده ولرم شده به کودک داده شود تا تمامی باقی مانده های شیر از داخل دهان کودک پاک شود.
بعد از 6 ماهگی میتوان با مسواک انگشتی دندان هایی که تازه در حال رویش هستند را تمیز کرد و طبق روال گذشته با گاز استریل نمناک بقیه بخش های دهان را تمیز نموده و بلافاصله دو جرعه آب به کودک داده می شود و همین روال تا یک سالگی ادامه پیدا میکند تا بعد از آن با توجه به سن کودک مسواک معمولی استفاده شود. به همین ترتیب روند مسواک زدن کودک ادامه پیدا می کند. بعد از دو سالگی میتوان از خمیر دندان مخصوص کودکان به میزان بسیار کم (اندازه یک دانه عدس) استفاده کرد. خمیر دندان نباید روی موهای مسواک قرار داده شود و فقط باید موهای مسواک کودک را به خمیر دندان مخصوص کودکان آغشته کرد.

ضرورت استفاده از خمیر دندان کودکان

چرا باید برای کودکان از خمیر دندان مخصوص استفاده کرد؟

بسیاری از والدین در مورد ضرورت استفاده از خمیر دندان کودکان سوال می کنند و میپرسند چرا نمیتوان از خمیر دندان بزرگسالان استفاده کرد. مساله اصلی میزان فلوراید استفاده شده در خمیر دندان کودکان و بزرگسالان است، کودک به دلیل عدم توانایی کافی در بیرون ریختن خمیر دندان از دهان خود ، ممکن است مقداری از آن را قورت دهد. همچنین طعم تندی که در خمیر دندان بزرگسالان وجود دارد برای کودکان آزار دهنده است. بعد از 6 الی 7 سالگی اگر کودک از طعم تندی خمیر دندان بزرگسالان اذیت نشود ، میتواند به مقدارکم از آن استفاده کند.


خمیر دندان های سفید کننده برای دندان کودکان مفید هستند یا مضر؟

هنگامی که دندان های دائمی کودکان رویش می کنند ، والدین شاهد تیره تر بودن این دندان ها نسبت به دندان های شیری هستند. به همین دلیل در بسیاری از مواقع والدین میپرسند آیا میتوان از خمیر دندان های سفید کننده برای دندانهای فرزندانشون استفاده کرد؟
این در حالیست که تیره تر بودن دندان های دائمی نسبت به دندان های شیری کاملا طبیعی بوده و توصیه می شود به هیچ عنوان از خمیر دندان های سفید کننده برای کودکان استفاده نشود . علل منع استفاده از خمیر دندانهای سفیدکننده برای کودکان به شرح زیر میباشد .

  • یکی از مهمترین دلایل عدم استفاده از خمیر دندانهای سفیدکننده در کودکان احتمال بالای بلع آن میباشد .
  • همچنین دندان های تازه روییده شده بافت محکم و مقاومی ندارند و این خمیر دندان های سفید کننده به دلیل مواد ساینده زیادی که دارند باعث از بین رفتن مینای دندان های تازه ر‌ویش یافته میشوند.
خمیر دندان سفید کننده برای کودکان

استفاده از چه مقدار خمیر دندان در هر بار مسواک زدن کافی است؟

80 درصد بهداشت دهان و دندان به نوع مسواک و نحوه مسواک زدن بستگی دارد و 20 در صد باقیمانده مربوط به نوع خمیر دندان می باشد . در بسیاری از تبلیغات تلوزیونی دیده می شود که تکه ای بزرگ از خمیر دندان را بر روی مسواک می گذارند، لازم به ذکر است این کار نه برای کودکان و نه برای بزرگسالان به هیچ عنوان توصیه نمی شود . زیرا خمیر دندان به صورت مناسبی روی سطوح تمامی دندان ها پخش نمی شود.


والدین عزیز نیز به دلیل عدم توانایی کودکان در خالی کردن آب دهان به صورت کامل، بهتر است خمیر دندان را به میزان کم داخل موهای مسواک قرار دهند. حتی میتوان مسواک را داخل تیوپ خمیر دندان کرد تا مقدار کمی از موهای مسواک آغشته به خمیر دندان شود. ( باید خمیر دندان کودک جدا از بقیه اعضای خانواده باشد )

آیا خمیر دندان های شیرین برای کودکان مضر است؟

طعم دهنده و شیرین کننده های داخل خمیر دندان کودکان مضر نیست و اکثر آن ها تاییدیه بهداشتی از سازمان دارو و غذا امریکا و انجمن های دندانپزشکی (ADA approve و FDA approve ) دارند و به طور کلی جای نگرانی نیست. اما سعی کنید به کودکتان آموزش دهید که آب دهان که همراه با خمیر دندان و کف است را به خوبی خالی کند.
توصیه می شود روزانه 4 نوبت مسواک ( قبل و بعد از صبحانه، بعد از ناهار و بعد از شام )زده شود.

مقدار استفاده از خمیر دندان برای کودکان

اگر کودک مقداری از خمیر دندان را بلعید چه کنیم؟

اکثر خمیر دندان ها تاییده سازمان غذا و دارو را دارند ، اما توصیه می شود حتما قبل از هر کاری خمیر دندان هایی که استاندارد های لازم را دارند انتخاب و خریداری کنید. همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم خمیر دندان باید به میزان بسیار کم بر روی مسواک قرار بگیرد و اگر این کار انجام شود کودک نمیتواند خمیر دندان را ببلعد و خمیر دندان تبدیل به کف می شود.

هنگام خرید خمیردندان کودکان باید به چه نکاتی توجه کرد؟

استاندارد های لازم

خمیر دندان خریداری شده برای کودکان باید دارای استاندار های لازم باشد ، یعنی باید دارای ADA approve و FDA approve باشد، همچنین باید تاییدیه وزارت بهداشت کشور مربوطه را نیز داشته باشد.


مواد تهیه شده

همچنین تمامی مواد استفاده شده در تولید خمیردندان باید روی بروشور آن قید شود.


میزان فلوراید

میزان فلوراید در خمیر دندان هایی که برای کودکان 2 تا 6 سال استفاده می شود ، بیش از 500 PPM باشد.


طعم خمیر دندان

خمیر دندان بزرگسالان معمولا دارای طعم تندی هستند که برای کودکان مناسب نیست. برای ایجاد حس خوشایند در امر مسواک زدن کودکان ، از طعم دهنده های مجاز در خمیر دندان کودکان استفاده می شود. اما باید توجه داشت که خمیر دندان توسط کودک خورده نشود. زیرا بسیاری از کودکان به دلیل طعم مطبوع خمیردندان ، تمایل به خوردن آن دارند و این امر میتواند باعث ایجادمسمویت در کودک شود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

connect-people شبکه‌های اجتماعی