عصب کشی دندان کودکان درد دارد؟

عصب کشی دندان کودکان درد دارد

آیا عصب کشی دندان کودکان درد دارد؟

سوال مطرح شده دغدغه ی بسیاری از والدین هنگام مراجعه به دندانپزشکی اطفال می باشد. در این مبحث به درد احتمالی کودک حین عصب کشی و یا بعد از آن می پردازیم.

حتی در دور افتاده ترین روستاهای کشور نیز والدین از نوع و یا زمان واکسیناسیون فرزندانشان مطلع هستند. ولی متاسفانه وضعیت این مناطق در مورد لزوم رعایت بهداشت دهانی_ دندانی کودکان، به این ترتیب نیست!!!

اکثر پدران و مادران عزیز اطلاعاتی در مورد چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان خود ندارند و زمانی به خودشان می آیند که دلبندشان دچار پوسیدگی های وسیع و عمیق دندانی شده باشد.

همانطور که در مبحث جلوگیری از پوسیدگی دندان بیان شد؛ دندان درد کودک حاکی از عبور میکروارگانیسم های پوسیدگی زا از سد دفاعی دندان و رسیدن به عاج دندان می باشد.

حتی در مواردی پوسیدگی دندان به عصب نیز می رسد. با درگیر شدن عصب دندان و یا حتی عفونت آن توسط میکروارگانیسم های پوسیدگی زا؛ دندانپزشک اطفال عصب کشی دندان (پالپوتومی و یا در موارد پیشرفته تر پالپکتومی) را برای رفع عوارض موجود انتخاب می نماید.

درد عصب کشی دندان کودکان

درد عصب کشی دندان کودکان

درد دندان کودکان بعد از عصب کشی

به منظور بی حس کردن عصب دندان مورد نظر برای انجام عصب کشی دندان، روش های متفاوتی وجود دارد. مطمئنا دندانپزشک اطفال از بهترین شیوه برای بی درد کردن روند عصب کشی دندان استفاده می نماید.

اصولا با اعمال بی حسی مناسب؛ کودک در حین عصب کشی و حتی بعد از آن احساس دردی نخواهد داشت، مگر اینکه؛ قسمت های داخلی یا همان پالپ های دندان مذکور به علت درگیری طولانی مدت با عوامل پوسیدگی زا، دچار آسیب های شدیدی مانند: التهاب زیاد ویا عفونت شده باشد.

در این حالت با صلاحدید دندانپزشک کودکان و بررسی های لازم؛ پالپوتومی دندان به پالپکتومی مبدل خواهد شد. به گونه ای که در این روش عصب ریشه ی دندان خارج می گردد. در صورت لزوم دندانپزشک اطفال، داروهای مسکن و یا آنتی بیوتیک نیز تجویز می نماید.

اگر سوالاتی در مورد پالپوتومی و پالپکتومی ذهنتان را مشغول ساخته است با ادامه ی مطلب همراه باشید.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: 02122554649
اینستاگرام 

پالپوتومی چیست؟

در این روش تنها عصب تاج دندان شیری کودک توسط دندانپزشک اطفال خارج می شود. در این نوع عصب کشی؛ عصب ریشه ی دندان دست نخورده باقی می ماند.

پالپکتومی چیست؟

زمانی که:

  • حفظ دندان کودک اهمیت بیشتری دارد
  • شدت آسیب دیدگی به قدری می باشد که از عصب تاج دندان نیز گذشته باشد
  • جوانه ی دندان دائمی، زیر عصب ریشه وجود نداشته باشد
  • عفونت شدید دندان

بنا به صلاحدید دندانپزشک اطفال، از پالپکتومی استفاده می شود. در این روش عصب ریشه های دندان شیری خارج می شوند.

مراحل عصب کشی دندان کودکان

بسیاری از والدین گمان می کنند، عصب کشی دندان شیری کودکان نیز همانند عصب کشی دندان دائمی بزرگسالان می باشد و به همین دلیل انجام عصب کشی دندان را خارج از تحمل کودک خود می پندارند.

در پاسخ به این نگرانی باید گفت؛ عصب کشی دندان کودکان کاملا متفاوت می باشد و پیچیدگی های عصب کشی دندان بزرگسالان را ندارد.

کلام آخر

لازم است برای جلوگیری از تجربه ی احساس ناخوشایند کودکان، چکاپ های دوره ای دندانپزشکی را هر 3 الی 6 ماه انجام داد. زیرا در این صورت پوسیدگی های موجود در مراحل ابتدایی تشخیص داده و برطرف می شوند و دیگر نیازی به انجام اقدامات پیچیده تر مانند عصب کشی دندان نیست.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

هفده − ده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button