علت کج درآمدن دندان شیری

علت کج درآمدن دندان شیری

دلیل کج درآمدن دندان نوزادان چیست؟

با چه روش هایی می توان از کج درآمدن دندان شیری جلوگیری کرد؟

آیا کج شدن دندان کودکان قابل درمان است؟

در این مبحث قصد داریم؛ کج شدن دندان های شیری یا حتی دندان های دائمی در کودکان، علت و راه های درمان آن را بررسی کنیم.

دلیل کج درآمدن دندان نوزاد چیست؟

عوامل مختلفی در کج درآمدن دندان های شیری یا دائمی کودکان، دخیل هستند. در ذیل به تعدادی از عوامل مهم و تاثیر گذار در کج شدن دندان های کودکان اشاره می کنیم:

 • دستکاری کردن دندان های لق شیری

مطمئنا تا به حال این جمله را زیاد شنیده اید که؛ دستکاری دندان های لق شیری می تواند یکی از دلایل مهم در کج درآمدن دندان های دائمی در کودکان باشد. دستکاری دندان لق در کودکان می تواند به جوانه ی دندان دائمی آسیب بزند و آن را از مسیر صحیح رویش خود، منحرف سازد.

مکیدن انگشت در کودکان، می تواند همانند یک فیزیوتراپی ناخواسته و مخرب عمل کند. زیرا هنگام مکیدن انگشت، عضلات صورت کودک درگیر می شوند و این فیزیوتراپی نامناسب منجر به رشد استخوان فک به یک جهت خاص و بازماندن آن از رشد مناسب در جهت دیگر، می شود.

عوارض مکیدن انگشت کودکان

عوارض مکیدن انگشت کودکان

 • جویدن ناخن، مداد و…

گاها مشاهده می شود که این عادت های نامطلوب دهانی_دندانی، نه تنها منجر به کج شدن دندان شیری و یا دائمی می شوند، بلکه می توانند استخوان فک را هم متاثر کنند.

 • خارج کردن زودتر از موعد دندان شیری

به طور مثال؛ شاید لازم باشد، یک دندان شیری تا سن 12 سالگی در دهان کودک باقی بماند و بنا به دلایلی این دندان زودتر از موعد و در سنین 6 یا 7 سالگی از دهان کودک، خارج شود.

حال شرایطی را در نظر بگیرید که با خروج زودتر از موعد دندان شیری، هیچ فضا نگهدارنده ای برای پر کردن جای خالی دندان مذکور استفاده نشود! در این حالت دندان های مجاور به سمت فضای بی دندانی حرکت می کنند.

با حرکت کردن دندان های مجاور به سمت فضای بی دندانی شاهد دو عارضه ی زیر می باشیم:

 • خارج شدن دندان های شیری از مسیر رویش صحیح خود (کج شدن دندان های شیری کودک)
 • انسداد فضای رویش جوانه ی دائمی ای که زیر دندان شیری خارج شده، وجود دارد. (در این حالت دندان دائمی که جایگزین دندان شیری خارج شده بوده است، فضایی برای رشد کافی نخواهد داشت.)

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در خیابان دولت و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند.
شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت کج درآمدن دندان شیری و درمان این عارضه از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: 02122554649
اینستاگرام

 • تروما و ضربه به دندان های کودکان

یکی دیگر از عواملی که باعث کج شدن دندان شیری یا حتی دندان دائمی تازه رویش یافته می شود؛ ضربه یا تروما می باشد. ضربه به دندان ها “مخصوصا به ناحیه ی قدامی”، باعث کج شدن یک تا چند دندان می شود.

توصیه ی من به شما والدین عزیز این است؛ در هنگام اعمال ضربه به دندان های کودکتان و کج شدن آن ها، سعی به صاف کردن و برگرداندن دندان های او به جای اول خود، نکنید. این کار باعث آسیب دیدن جوانه های دندان های دائمی می شود.

با بروز این شرایط، در اولین فرصت به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید، تا با انجام بررسی های لازم و تهیه ی رادیوگرافی های تشخیصی، اقدامات لازم نسبت به صاف کردن این دندان ها، (بدون آسیب دیدن جوانه ی دندان دائمی) از سوی دندانپزشک اطفال، صورت پذیرد.

رویش نابجای دندان

رویش نابجای دندان

 • دندان های شیری فک جوش (Ankylosis)

این دندان ها، به راحتی در زمان مناسب لق نمی شوند و کاملا به استخوان متصل هستند. لق نشدن دندان های شیری فک جوش در زمان مناسب، باعث جلوگیری از رویش دندان های دائمی می شود.

در این حالت دندان های دائمی که با دندان های شیری فک جوش مواجه می شوند، یا به صورت نهفته باقی می مانند، یا از مسیر رویش صحیح خود منحرف و به صورت نابجا رویش می کنند.

روش های جلوگیری از کج درآمدن دندان های شیری

در ادامه به معرفی چند روش بسیار مهم در جلوگیری از کج شدن دندان های شیری و دائمی کودکان پرداخته ایم. این روش ها عبارتند از:

 1. ترک به موقع عادت های نامطلوب دهانی_دندانی در کودکان

پرواضح است که این عادت های نامطلوب باید از طریق روش های صحیح و برنامه ریزی شده، ترک داده شوند.

 • هرچه کودک در سنین پایین تر (2 تا 3 سالگی) این عادت های نامطلوب را ترک کند، به طبع بهتر است.

زیرا در اکثر موارد؛ ترک این عادت ها در سنین پایین تر، باعث از بین رفتن عوارض ناشی از آن ها می شود.

علت این امر؛ انعطاف و نرمی استخوان های فک کودک، در سنین مذکور می باشد. به همین دلیل هرچه عادت های نامطلوب در سنین پایین تر، ترک داده شوند، آسیب های دهانی_دندانی سریع تر بهبود می یابند و برگشت پذیر هستند.

 • بالعکس هرچه این عادت ها در سنین بالاتر، ترک شوند، ممکن است عوارض ناشی از آن ها پایدارتر باشند.

این امر باعث می شود، کودک در سنین بزرگسالی نیاز به درمان های ارتودنسی و در موارد شدیدتر؛ عمل جراحی، پیدا کند.

علاوه بر موارد فوق الذکر، ترک عادت های نامطلوب در سنین پایین تر به روحیه ی کودک نیز کمک می کند. زیرا کودکان نسبت به عادت های خود، وابستگی پیدا می کنند و هرچه زمان بیشتر بگذرد به مراتب وابستگی آن ها نیز بیشتر می شود و ترک آن ها دشوارتر!!!

چکاپ های دوره ای دندانپزشکی کودکان

چکاپ های دوره ای دندانپزشکی کودکان

 1. استفاده از فضا نگهدار در هنگام خارج کردن زودتر از موعد دندان شیری

با کارگذاشتن فضا نگهدار، می توان از کج شدن دندان های شیری و مختل شدن رویش جوانه ی دندان دائمی، جلوگیری نمود. از این طریق می توان، رویش به موقع دندان های شیری و دائمی کودک را در مسیر صحیح هدایت کرد.

 1. اهمیت به چکاپ های دوره ای دندانپزشکی

با مراجعه ی به موقع و منظم به دندانپزشکی اطفال، می توان وضعیت حفره ی دهانی_دندانی کودک را بررسی نمود و با تهیه ی رادیوگرافی، دندان های شیری فک جوش را تشخیص داد. در این حالت دندانپزشک اطفال می تواند این دندان های شیری را در زمان مناسب، از دهان کودک خارج نماید تا اختلالی در رویش دندان های دائمی وی، به وجود نیاید.

چکیده کلام

علت کج درآمدن دندان شیری در کودکان متفاوت است. در این مطلب به معرفی عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در کج شدن دندان های شیری کودکان، پرداخته شد.

شما با خواندن این مطلب می توانید از کج شدن دندان شیری دلبندتان جلوگیری کنید.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

2 thoughts on “علت کج درآمدن دندان شیری

 1. میلاد - دسامبر 30, 2020 در 5:41 ب.ظ

  سلام خانم دکتر. خسته نباشی. پسر 2 سالم شیطونی کرد دندون بالاش ضربه محکم خورد یدونش رفته بسمت داخل (کج شده سمت داخل دهان) . منم (البته اشتباه کردم) دندونشو با دست آوردم سرجاش. صدای جا خوردنشو با دستم احساس کردم. یخورده خون اومد الانم پشت لثه سیاه شده. آب سرد دادم. خونش بند اومده. میشه کمکم کنید؟
  پاسخ

  پاسخ
  • دکتر ماریتا شکاریان - ژانویه 5, 2021 در 6:50 ب.ظ

   سلام
   باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید تا در صورت لزوم رادیوگرافی تهیه و طرح درمان ارائه شود

   پاسخ

پاسخ

3 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button