چه مراقبت هایی بعد از خارج کردن دندان شیری کودکان نیاز است؟

افتادن اولین دندان های شیری یکی از مراحل رشد کودک است که بسیار برای والدین هیجان انگیز و خاطره ساز است.  به طور طبیعی معمولا دندان های شیری بدون نیاز به کمک خارجی به راحتی می افتند. اما گاهی اوقات لازم است که دندان های کودک با کمک دندانپزشک اطفال خارج شود. اگر پوسیدگی دندان شیری به حدی وسیع باشد که امکان ترمیم دندان به وسیله پر کردن وجود نداشته باشد، ممکن است دندانپزشک خارج کردن را در نظر بگیرد.

نگران نباشید خارج کردن دندان شیری ترسناک نیست و در اکثر موارد، کشیدن دندان برای کودک نازنین شما با روش های ساده انجام می شود و نیازی نیست شما یا فرزندتان در این مورد نگرانی بیش از حد داشته باشبد.

در این مقاله شما عزیزان را با خارج کردن دندان شیری و مراقبت بعد از خارج کردن دندان آشنا می کنیم.

چه زمانی کودکان به خارج کردن دندان نیاز دارند؟

دندانپزشک اطفال ممکن است به دلایل زیر خارج کردن دندان را برای فرزند شما پیشنهاد دهد:

  • دندان به شدت پوسیده باشد.
  • دندان بر اثر صدما یا تروما آسیب دیده باشد.
  • دندان های شیری برای مدت طولانی باقی می مانند و در زمان مناسب خود نمی افتند.
  • خارج کردن دندان به رشد دندان های دائمی کمک می کند و نیاز به ارتودنسی در آینده را کاهش می دهد.
  • دندان ها بسیار نامرتب و شلوغ هستند.
  • وجود دندان های نهفته و غایب

children tooth extractionخارج کردن دندان در کودکان چگونه انجام می شود؟

کشیدن دندان ممکن است باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در والدین و کودکان شود، اما باید گفت در اکثر موارد خارج کردن دندان شیری درگیری کمتری نسبت به دندان بزرگسالان داشته و راحت تر انجام می شود.

معمولا دندانپزشک به کمک عکس رادیولوژی، ریشه و وضعیت استخوان دندان را بررسی می کند. پس از انجام ارزیابی و تصمیم دندانپزشک به خارج کردن دندان، معمولا فقط به بی حسی موضعی احتیاج است. در این مرحله دندانپزشک به کمک یک انبر کوچک مخصوص، ریشه دندان را که در محلی به نام «ساکت دندان» در استخوان فک قرار گرفته، حرکت می دهد و آن را می چرخاند تا رباط های پریودنتال که دندان را به استخوان فک وصل می کنند جدا کند.

این عمل عموما راحت و سریع انجام می شود اما اگر در مورد توانایی کودک خود مطمئن نیستید و یا کودک شما به بی حسی خاصی نیاز دارد؛ حتما این موضوع را با دندانپزشک در میان بگذارید.

مراقبت بعد از خارج کردن دندان شیری کودکان

باید توجه داشته باشید که کمی خونریزی پس از خارج کردن دندان طبیعی است. دندانپزشک بلافاصله پس از خارج کردن دندان گاز استریل را در ناحیه مورد نظر قرار می دهد. در بعضی موارد ممکن است نیاز باشد برای بهبود ناحیه ای که دندان از آن خارج شده است نیاز باشد. لثه ها به طور طبیعی به سرعت لخته خوان محافظ را تشکیل می دهند برای ایجاد لخته خون محافظ باشد از شستشو دهان برای 24 ساعت خودداری کرد. سپس برای تمیز ماندن محل دندان خارج شده حتما قرقره آب نمک انجام شود.

در واقع خارج کردن دندان شیری مانند کشیدن دندان دائمی مراقبت های خاص خودش را می طلبد. مهم ترین مراقبت پس از کشیدن دندان شیری این است که باید طبق توصیه دندانپزشک مثلا یک و نیم الی دو ساعت (بنا به زمان درنظر گرفته شده دندانپزشک) گاز استریل در محل خارج کردن دندان قرار بگیرد و به کودک گفته شود که مرتب این گاز را فشار داده و آب دهان خود را نیز قورت دهد.

نکته بعدی این مورد است که کودک باید شب کشیدن دندان، غذاهای خنک و مایعات استفاده کند و باید از خوردن غذاهای گرم و جامد اجتناب کند تا لخته محافظ در جای خود باقی بماند.

نکته مهم بعدی که بسیار اهمیت دارد این است که نباید اجازه دهیم کودک به هیچ عنوان آب دهانش را خالی کند، بلکه باید تمام آب دهانش را قورت داده و حتی اگر کمی خون آبه هم مشاهده شد، باز نباید آب دهان به بیرون تخلیه شود.

در صورت مسواک زدن، کودک باید محل دندان کشیده شده را رد کند و خارج کردن آب، به آرامی و بدون مکش صورت گیرد.

پیشنهاد می شود عصر روز بعد کودک نصف لیوان آب نمک ولرم را هر دوساعت یکبار غرغره کند و آب دهانش را به آرامی خارج کند.

چون با خارج شدن دندان، زخمی در دهان کودک ایجاد شده است به همین سبب باید بهداشت دهان رعایت شود تا این ناحیه تمیز بماند و دچار عفونت نشود.

نتیجه گیری

گاهی اوقات ممکن است به دلیل کمک به رویش سریع دندان های دائمی و یا عفونت دندان شیری مجبور به خارج کردن دندان کودک شویم، ولی باید توجه داشته باشیم که این عمل نباید انتخاب اول ما باشد، بلکه باید به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته شود.

نباید اجازه دهیم کودک لخته خون تشکیل شده روی محل دندان خارج شده، را دستکاری کند و زیرا اگر حفره دندان باز باشد استخوان در معرض هوا قرار می گیرد.

درنهایت باید در نظر داشت یک دندانپزشک حاذق و دلسوز با تبحر و مهارت بالای خود می تواند کشیدن دندان را به بهترین نحو برای کودک دلبند شما انجام دهد.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

سه − 2 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button