مراقبت از دندان های کودکان زیر دو سال

لبخند کودک نازنین شما با داشتن دندان های سالم و زیبا لذت بخش تر خواهد بود. مراقبت از دندان های شیری در کودکان زیر دو سال برای داشتن دندان های بدون نقص در بزرگسالی بسیار اهمیت دارد. کودک شما به سرعت در حال رشد کردن و بزرگ شدن است و قبل از اینکه اولین دندان شیری در دهان کودکتان شروع به رشد کند باید مراقبت از آن را آغاز کنید.

در این مقاله سعی می کنیم با دادن اطلاعات مناسب و مفید، شما والدین عزیز را با اهمیت دندان های شیری و نحوه مراقبت از آنها آشنا کنیم.

چرا دندان های شیری کودکان مهم هستند؟

ممکن است از خود بپرسید چرا با اینکه دندان های شیری میافتند باز از اهمیت آنها صحبت می کنیم؟

برای پاسخ باید گفت، دندان های شیری نقش مهمی در دهان کودک از جمله برای غذا خوردن، صحبت کردن، لبخند زدن و … دارند. علاوه بر این موارد، دندان های شیری اهمیت زیادی برای ایجاد فضا در دهان برای دندان های بزرگسالی دارند. اگر این دندان ها خیلی زود دچار پوشیدگی شوند و کودک دندان های شیری خود را قبل از رویش دندان های بزرگسالی از دست دهد ممکن است در زمان رویش دندان های جدید فضای کافی وجود نداشته باشد و ترتیب و نظم دندان ها دچار مشکل شود.

بهترین راهکار در این موارد این است که حتما با یک دندانپزشک اطفال خوب برای نگه داشتن فضای مناسب جهت ورود دندان های بزرگسالی مشورت شود.

اولین دندان نوزاد چه زمانی رشد می کند؟

اولین دندان های شیری در حدود شش ماهگی با شکافتن لثه کودک ظاهر می شود. این دندان ها معمولا دندان های جلویی او هستند. آخرین دندان های کودک نیز به طور معمول در حدود سه سالگی در قسمت انتهایی دهان و در فک بالا رشد می کند. در این سن کودک شما احتمالا تعداد 10 دندان در بالا و 10 دندان در پایین دهان خود خواهد داشت.

مراقبت از دندان های کودکان زیر دو سال چگونه انجام می شود؟

مراقبت از دندان کودکان زیر دو سال بهتر است از بدو تولد آغاز شود و هر بار که کودک شیر می خورد، مادر با یک گاز استریل نمدار داخل مخاط دهان کودک را تمیز کند. حتی اگر کودک هیچ دندان ناتال یا نئوناتال ( بعضی از نوزادان زمانی که متولد می شوند یک یا دو دندان ممکن است در دهانشان وجود داشته باشد که به این دندان ها، دندان ناتال گفته می شود. همچنین به دندان هایی که یک ماه بعد از تولد نوزاد در دهانش ظاهر می شود، دندان نئوناتال اطلاق می شود) نداشته باشد، توصیه می شود مادر دهان نوزاد را با گاز استریل نمناک بعد از هر بار شیر خوردن تمیز کند تا هیچگونه شیری داخل مخاط و چین های دهان نوزاد باقی نماند.

مزیت مراقبت از دندان کودکان زیر دو سال توسط پدر و مادر، این است که  علاوه بر اینکه دهان کودک دچار قارچ نمی شود، ترش کردن نوزاد پس از شیر خوردن و حالت پنیرکی که در معده شکل می گیرد و برفک های داخل دهان نوزاد به شدت کاهش می یابد.

با انجام این کار از ابتدای تولد نوزاد، عمل تمیز کردن دهان نوزاد به عادت تبدیل شده و زمانی که از شش یا  هفت ماهگی شاهد رویش اولین دندان کودک هستیم، این کار به صورت روتین انجام خواهد گرفت.

پاک کردن مخاط و دهان نوزاد بهتر است تا حدود یک سالگی که تعداد دندان های کودک کم است به همین روش (گاز استریل نمدار) انجام گیرد. توصیه بعدی این است که پس از شیر خوردن نوزاد، دو جرعه آب ولرم جوشیده شده نیز به کودک داده شود. این کار حتی زمانی که کودک خواب است و شب تا صبح شیر استفاده می کند نیز باید رعایت شود.

بعد از 14 الی 15 ماهگی تعداد دندان های کودک بیشتر شده و به جای گاز استریل نمناک، مسواک انگشتی را جایگزین می کنیم. این فرآیند باید تا دو سالگی کودک جهت حفظ بهداست دهانی ادامه داشته باشد. زیرا شیر یک ماده غذایی بسیار غنی است و می تواند باعث پوسیدگی شدید دندان حتی در سن یک و نیم سالگی شود.

تمیز کردن دندان ها به تنهایی تضمینی در برابر پوسیدگی دندان کودکتان نیست. رژیم غذایی مناسب نیز بسیار اهمیت دارد. از دادن غذاها و نوشیدنی های شیرین  به مقدار زیاد مانند آب میوه ، نوشابه و شیرهای طعم دارد به کودک خود خودداری کنید.

چه زمانی کودک شما برای اولین بار باید به دندانپزشک مراجعه کند؟

والدین می توانند زمانی که کودک در سنین پایین تر است (قبل رویش اولین دندان و یا بلافاصله پس از رویش اولین دندان) به دندانپزشک مراجعه کنند، اما متخصصان معمولا پیشنهاد می کنند کودک حداقل شش ماه پس از اولین رویش دندان و حداکثر 12 ماه پس از آن توسط دندانپزشک اطفال ویزیت شود.

در این زمان، دندانپزشک اطلاعات در خصوص موارد زیر به شما خواهد داد:

  • پوسیدگی دندان کودک
  • شیوه های تغذیه نوزادان
  • تمیز کردن دهان و لثه
  • عادت های پستانک خوردن
  • عادت های مکیدن انگشت
  • مراحل رویش دندان ها

مراحل مراقبت از بهداشت دنداننتیجه گیری

ازآنجایی که کودکان بسیار تقلید پذیر هستند، شما می توانید از این ویژگی استفاده نمایید و در مقابل دید کودکتان هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و کاری کنید که کودک اهمیت عادت های خوب را در شما به صورت شهودی مشاهده کند. به محض اینکه فرزندتان به این کار علاقه نشان داد، یک مسواک مخصوص برایش تهیه کنید و کودک نوپای خود را تشویق کنید که همراه شما مسواک بزند. (مسواک هایی با دستگیره کوتاه که به راحتی کودک می تواند آن را در دست خود بگیرد).

اکثر کودکان تا حدود شش یا هفت سالگی مهارت لازم برای تمیز کردن کامل دندان های خود را ندارند، بنابراین شما باید کودک خود را همراهی و کمک نمایید.

اهمیت بهداشت دهان و دندان کودکان به قدری است که پیشنهاد می کنیم روش های سرگرم کننده مسواک زدن مانند :

  • خمیر دندان های طعم دار
  • تهیه مسواک شخصیت مورد علاقه کودک
  • آواز خواندن هنگام مسواک زدن

را امتحان کنید.

هدف اصلی از انجام این فعالیت ها این است که عادت های سالم را در سنین پایین در کودک القا کنیم تا کودک در بزرگسالی دندان های سالم و بدون خرابی داشته باشد.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

چهار × 3 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button