مراقبت های بعد از عصب کشی در کودکان

عصب کشی، روندی است که با برداشت  (پالپ) دندان آسیب دیده همراه می باشد. پالپ، بافتی است که حاوی اعصاب و رگ های خونی است که از تاج تا ریشه دندان ادامه پیدا می کنند.

علیرغم باور نادرست عموم مردم ، دندان شیری ریشه و عصب دارد و این ریشه دندان است که دندان کودک را در لثه و استخوان فک نگه می دارد.

اگر دندان کودک شما آسیب جدی ببیند و یا عفونت کند، نیاز به عصب کشی خواهد بود. آبسه، پوسیدگی و یا ضربه وارد شده در پی تصادف نیز می توانند از دلایل انجام عصب کشی باشند.

 • بدیهی است که والدین هر کاری می کنند تا از میزان درد و یا ناراحتی کودک شان کاسته شود اما بعد از عصب کشی دندان کودک چه باید کرد؟
 • همچنین جهت کنترل علائم بعد از عصب کشی نظیر درد یا التهاب چه باید کرد؟

ممکن است کودک شما بعد از عصب کشی، با علائمی مانند احساس درد و ناراحتی روبرو شود. خوش بختانه میزان دردی در حدی است که با مصرف داروهای مسکن تسکین می یابد. توجه داشته باشید که دارو باید طبق دستور پزشک مصرف شوند.

در صورت بروز تورم و درد شدید، مشاهده چرک در لثه ها و تب، باید به عفونت شک کرد. در چنین شرایطی، تنها اقدامی که باید انجام دهید این است که به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید.

بعد از عصب کشی دندان کودکان چه مراقبت هایی را باید انجام داد؟

عصب کشی دندان کودکان با عصب کشی دندان بزرگسالان متفاوت است. آنچه که بزرگسالان از عصب کشی دندان تجربه می کنند عصب کشی تاج و ریشه دندان دائمی است. ولی با توجه به اینکه زیر دندان های شیری کودکان جوانه های دندان دائمی وجود دارد به هیچ عنوان ریشه دندان های شیری عصب کشی نمی شود. مگر در موارد خیلی خاص مانند زمانی  که عفونت شدید ریشه دندان شیری را داشته باشیم، شرایطی که باید حتما این دندان شیری را نگه داشته شود و در مواقعی که جوانه جایگزین دندان شیری را در دهان کودک نداریم؛ در این موارد است که باید دندان شیری کودک را حتی به قیمت عصب کشی ریشه آن نگه داریم.

مراقبت های عصب کشی دندان اطفال

بعد عصب کشی، دندان کودک نیاز به مراقبت های زیادی ندارد فقط اگر دندان عفونی است و دندانپزشک داروی خاصی را پیشنهاد کرده اند حتما باید این داروها سر ساعت مصرف شود. بهداشت کل دهان علی الخصوص دندانی که عصب کشی شده است باید خیلی رعایت شود.

از زمانی که دندان عصب کشی می شود تا زمانی که تاج و ریشه دندان پر شود باید والدین سعی کنند دندان در حالت استراحت باقی بماند. یعنی موادغذایی خیلی سرد یا خیلی گرم و همچنین مواد غذایی سفت روی این دندان قرار نگیرد تا دندان بتواند به صورت طبیعی شکل بگیرد.

آمادگی کودک برای عصب کشی

 • سعی نکنید با کودک در خصوص روند درمان و دلیل انجام آن صحبت کنید.
 • چرا که در بسیاری از موارد، کودک از رفتن به دندانپزشکی می ترسد.

توضیح بیشتر ، کودک شما را فقط مضطرب تر می کند.

 • مراقبت بعد از عصب کشی دندان کودکان

  مراقبت بعد از عصب کشی دندان کودکان

  توضیح و توجیه کودک در خصوص درمان را به عهده دندانپزشک کودکان و تیم حرفه ای ایشان بگذارید .

 • بسته به سن کودک و نیز مشکل دندانی ، ممکن است برای بررسی بیشتر نیاز به رادیو گرافی داشته باشیم .

این تست، تصاویر دقیقی از میزان عفونت و هم چنین اندازه و فرم ریشه دندان را در اختیار دندانپزشک اطفال قرار می دهد.

 • در برخی موارد، نیاز است از بی حسی موضعی استفاده شود تا از بروز درد پیشگیری شود.
 • ممکن است قبل ویا بعد از عصب کشی، آنتی بیوتیک به کودک داده شود تا از بروز عفونت ناشی از باکتری ها پیشگیری به عمل آید.
 • لطفا به صورت خودسرانه از آنتی بیوتیک استفاده نکنید!
 • اگر کودک شما به آنتی بیوتیک و یا داروی بی حسی حساسیت دارد، این مورد را به پزشک اطلاع دهید.

در طول عصب کشی چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا، ابزاری وارد ریشه دندان کودک می شود. این ابزار، پالپ آسیب دیده دندان را بر می دارد. پالپ باقی مانده کاملا پاکسازی خواهد شد. بعد از برداشت پالپ، ریشه دندان نیز با مایع مخصوص پاکسازی و تمیز می شود.

 • سپس دندان کودک به طور موقتی و یا دائمی با روکش یا داروهای ترمیمی پوشیده و پر می شود.

مراقبت های دهانی بعد از عصب کشی دندان کودکان

کودک شما می تواند همانند قبل دندان های خود را مسواک بزند. رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و توصیه می شود کودک روزی ۴ نوبت تحت نظر شما والدین عزیز، دندان های خود را مسواک بزند.

 • در خصوص زمان شروع خوردن و آشامیدن مواد غذایی بعد از عصب کشی، با دندانپزشک مشورت داشته باشید.
 • مراقب سلامتی دندانهای کودکان خود باشید .

لازم به ذکر است که دندان های آسیای کودک شما باید حداقل تا ۱۲ سالگی داخل دهان باقی بمانند تا علاوه بر تامین سلامت دهان و دندان کودک ، تغذیه مناسب و بدون درد را برای کودک شما تامین کنند و همچنین بتوانند راهنمای رویشی صحیح برای دندان های دائمی باشند.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

20 − سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button