ده مشکل رایج دندان در کودکان

فهرست محتوا

دوران کودکی دورانی پر از ماجراجویی، اکتشاف و رشد است. با این حال، در طی این سال‌ها، ممکن است به دلایل متعددی کودکان دچار مشکلات مربوط به دندان شوند. بسیاری از مشکلات دندان در کودک، همان مشکلاتی هستند که بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اما دندان‌های کودک شما هنوز در حال رشد هستند و نسبت به دندان‌های دائمی نرم‌تر و جوان‌تر هستند. مشکلات دندانی درمان نشده می‌توانند باعث رشد نامناسب دندان در کودکان شوند که منجر به مشکلات جدی‌تری خواهند شد. درک مشکلات رایج دندان در کودکان و علت وقوع آن‌ها، به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا بدانید چگونه از آن‌ها پیشگیری کنید.

ده مشکل رایج دندان در کودکان
ده مشکل رایج دندان در کودکان

مشکلات رایج دندان در کودکان

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا 10 مشکل رایج دندان در کودکان به همراه نحوه جلوگیری از آن‌ها را به طور کامل بررسی کنیم.

1. پوسیدگی دندان در کودکان

اکثر کودکان مهارت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح را ندارند. همچنین برخی از کودکان ممکن است رژیم غذایی مملو از مواد قندی داشته باشند که منجر به پوسیدگی دندان می‌شوند. این دو عامل به مرور زمان اسید موجود در پلاک مینای دندان را از بین می‌برند و در نهایت ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود.

در این مقاله در مورد پوسیدگی دندان در کودکان بیشتر بخوانید: پوسیدگی دندان در کودکان

هنگام مسواک زدن دندان‌ها، والدین باید نظارت کامل داشته باشند و به کودکان کمک کنند تا دندان‌های خود را مسواک بزنند. همراهی والدین تا زمانی که کودک بتواند به تنهایی مسواک را محکم بگیرد و کنترل کند و روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیرد باید ادامه پیدا کند. اطمینان از پاک شدن پلاک‌ها، باکتری‌ها و ذرات غذا از روی دندان‌ها به جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان در کودکان کمک می‌کند. 

این مقاله می‌تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات شما عزیزان باشد: جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

2. حساسیت دندان در کودکان

برخی از موارد مختلفی که می‌توانند باعث ایجاد حساسیت در دندان‌های کودک شما شوند عبارتند از:

  • پوسیدگی
  • دندان‌های دائمی تازه روییده
  • فرسایش اسیدی و سایش مینای دندان
  • دندان قروچه (براکسیسم)
  • ارتودنسی

در مورد دندان‌های حساس، درمان‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به کاهش درد و ناراحتی کودک شما کمک کنند. اگر حساسیت ناشی از یک مشکل مرتبط با دندان مانند پوسیدگی است، باید فوراً به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید تا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

این مقاله میتواند برای تکمیل اطلاعات شما بسیار مفید باشد: عامل حساسیت دندانی در کودکان چیست و چگونه درمان می‌شود؟

3. فوریت‌های دندانپزشکی

این مشکل دندانی ممکن است تقریباً در هر زمانی  رخ دهد. این اتفاق ممکن است هنگام ورزش کردن کودکان، بحث و دعوا با خواهر و برادر خود در خانه‌، یا زمین خوردن هنگام دوچرخه‌سواری رخ دهد. ممکن است ضربه وارد شده به دندان کودک منجر به شکستن یا ترک خوردن دندان شود. در شرایط شدیدتر، دندان دائمی ممکن است به طور کامل جدا شود.

اگر دندان دائمی کودک شما از لثه به طور کامل خارج شد، فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان را در یک لیوان شیر، محلول نمکی یا آب تمیز قرار دهید. دندانپزشک ممکن است بتواند دندان دائمی را دوباره در جای خود قرار دهد.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: شکستن دندان در کودکان

4. بیماری لثه کودکان

ممکن است بعضی از افراد تصور کنند که بیماری‌های لثه مشکلات دندانی هستند که فقط در بزرگسالان دیده می‌شوند. التهاب لثه و بیماری لثه می‌تواند در کودکان نیز رخ دهد و در واقع در بین کودکان بسیار شایع است. این مشکلات اغلب با قرمزی، ورم لثه‌ها و خونریزی خفیف هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن مشخص می‌شوند.

بیماری لثه در کودکانی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، شدیدتر است و ممکن است شامل درد در دهان و تورم شدید باشد. در بیشتر موارد، اگر مراقبت‌ و توجه بیشتری هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه صورت بگیرد، می‌توان از التهاب لثه و بیماری لثه جلوگیری کرد.

5. ردیف نبودن دندان‌ها

کودکان به ندرت بدون هیچ مداخله‌ای دندان‌های کاملا ردیفی دارند. خوشبختانه، درمان‌های ارتودنسی و نیز ارتودنسی پیشگیری در سنین پایین وجود دارند که به کودک یا نوجوان شما کمک می‌کنند تا با اعتماد به نفس لبخند بزنند. ردیف نبودن دندان‌ها می‌تواند ناشی از ژنتیک، اندازه و شکل فک، از دست رفتن زودتر از موعد دندان شیری و نحوه رشد دندان‌های کودک و … باشد. بهتر است در سن هفت یا هشت سالگی کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید تا معاینات لازم جهت ارتودنسی انجام شوند. ارتودنسی فقط با هدف بهبود ظاهر دندان‌ها انجام نمی‌شود، بلکه می‌تواند در پیشگیری از مشکلات فک، ترک خوردگی دندان‌ها و مسائل بهداشت دهان و دندان و … نقش موثری داشته باشد.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: ارتودنسی پیشگیری 

ارتودنسی در کودکان
ارتودنسی در کودکان

6. مکیدن بیش از حد انگشت شست

بسیاری از نوزادان و کودکان تمایل به مکیدن شست و استفاده از پستانک به عنوان وسیله‌ای برای تسکین اضطراب دارند. مکیدن شست در کودکان می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در نحوه رشد دندان‌های کودک شود. به همین دلیل، والدین نباید اجازه دهند این عادت در کودکان نهادینه شود. در صورتی که کودک به این عادت دچار شود، ممکن است در آینده دچار مشکلاتی در محل قرارگیری دندان‌ها شود و یا حتی بر گفتار کودک تاثیر بگذارد.

این مقاله نیز ممکن است برای شما مفید باشد: چرا کودکان تمایل به مکیدن انگشت، استفاده از پستانک و یا شیشه شیر دارند؟

7. اضطراب و فوبیا دندانپزشکی در کودکان

بسیاری از بزرگسالان هنگام مراجعه به دندانپزشک دچار اضطراب می‌شوند، بنابراین جای تعجب نیست که کودکان و نوجوانان نیز اغلب از این تجربه می‌ترسند. بهترین راه برای مبارزه با اضطراب دندان در کودکان این است که دندانپزشکی را انتخاب کنید که تجربه کار با کودکان مضطرب را داشته باشد و راهکارهایی برای مدیریت اضطراب آن‌ها را داشته باشد. 

در مورد ترس کودکان از دندانپزشکی در این مقاله بیشتر بخوانید: با این روش ها ترس کودکان از دندانپزشکی را کنترل نمایید!

8. دندان قروچه در کودکان

این عادت غیر ارادی در بیشتر نوزادان و کودکان دیده می‌شود. این کار ممکن است در کودکان به یک عادت تبدیل شود و ممکن است منجر به ترک‌های عمیق دندانی، پوسیدگی دندان یا حتی حساس شدن دندان در کودکان شود. در صورتی که اقدام به موقع برای رفع این عادت صورت نگیرد، ساییدگی دندان و دیگر مشکلات دندانی ممکن است برای کودک به وجود بیایند. 

این مقاله می‌تواند اطلاعات بیشتری ارائه دهد: همه چیز در مورد دندان قروچه در کودکان و راه درمان آن

9. بوی بد دهان در کودکان

بوی بد دهان می‌تواند هر کسی را بدون در نظر گرفتن سن آن‌ها درگیر کند. با این حال، بوی بد مزمن در کودکان می‌تواند نشان دهنده مشکلی فراتر از خوردن غذاهای بدبو باشد. این مشکل در اثر باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند ایجاد می‌شود. باکتری‌ها از باقیمانده غذا، مایعات و پلاک تغذیه می‌کنند و سولفید هیدروژن تولید می‌کنند که منجر به بوی بد در دهان می‌شود. مانند بزرگسالان، بوی بد دهان در کودکان هنگام صبح، پس از بیدار شدن از خواب بیشتر حس می‌شود به این علت که در طول شب، باکتری‌ها در دهان تکثیر می‌شوند. 

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید: علت بوی بد دهان کودکان

مشکلات لثه، بهداشت نامناسب دهان و خشکی دهان شایع‌ترین عوامل ایجاد بوی بد دهان در کودکان هستند، اما مسائل دیگری مانند سینوزیت مزمن، دیابت، پوسیدگی دندان و مشکلات گوارشی نیز می‌توانند منجر به بوی بد دهان شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز مراجعه منظم به دندانپزشک کودکان و چکاپ‌های دوره‌ای بهترین راه برای درمان و پیشگیری از بوی بد دهان است. 

10. از دست دادن دندان‌های شیری

در بسیاری از کودکان، از دست دادن دندان‌های شیری بدون درد است. با این حال، اگر دندان لق در لثه باقی مانده یا باعث درد کودک شود، بهتر است به یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

برای اطلاعات کامل‌تر، به این مقالات مراجعه نمایید: 

عوارض دندان لق در کودکان

چه مراقبت هایی بعد از خارج کردن دندان شیری کودکان نیاز است؟

ارتباط با دکتر شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

تماس سریع