هیپوپلازی مینا یا نقص مینای دندان چیست؟

فهرست محتوا

هیپوپلازی مینای دندان در کودکان ممکن است عارضه‌ای نگران کننده برای والدین باشد زیرا متأسفانه مینای دندان همیشه به درستی تشکیل نمی‌شود. اختلال در فرآیند تشکیل مینای دندان می‌تواند منجر به چندین نوع مختلف نقص مینا در کودکان شود که یکی از آنها هیپوپلازی مینا است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل این عارضه را بررسی کنیم.

هیپوپلازی یا نقص مینای دندان
هیپوپلازی یا نقص مینای دندان

نقص مینای دندان چیست؟

هیپوپلازی مینای دندان یک نقص در مینای دندان است که در اثر مینای دندان نازک یا عدم وجود آن ایجاد می‌شود. در برخی موارد، این نقص تنها در بخشی از سطح دندان رخ می‌دهد و در نتیجه حفره‌ها یا شیارهایی در مینای دندان ایجاد می‌شوند. در موارد دیگر، کل دندان ممکن است دارای یک لایه بسیار نازک از مینای دندان باشد یا ممکن است اصلا مینا نداشته باشد.

علت هیپوپلازی مینای دندان در کودکان چیست؟

هیپوپلازی مینا زمانی رخ می‌دهد که سلول‌هایی که مینای دندان را تولید می‌کنند در مرحله خاصی از تشکیل مینا (مرحله تشکیل ماتریکس) دچار اختلال شوند. طیف گسترده‌ای از عوامل به طور بالقوه می‌توانند باعث ایجاد چنین اختلالی شوند، از جمله عوامل ژنتیکی و محیطی. عوامل ارثی که منجر به هیپوپلازی مینای دندان در کودکان می‌شوند، عمدتاً شامل اختلالات ژنتیکی نسبتاً نادری مانند amelogenesis imperfecta و سندرم الیس وان کرولد هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که عوامل محیطی که ممکن است خطر هیپوپلازی مینای دندان را در کودکان افزایش دهند عبارتند از:

  • تولد زودرس
  • وزن کم هنگام تولد
  • سوء تغذیه، از جمله راشیتیسم ناشی از کمبود ویتامین D
  • کم کاری پاراتیروئید
  • دیابت
  • دیابت بارداری در مادر کودک
  • عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، از جمله سیفلیس مادرزادی
  • التهاب
  • ترومای دندان
  • مصرف مقادیر زیادی فلوراید

آیا هیپوپلازی مینای دندان می‌تواند هم روی دندان‌های شیری و هم روی دندان‌های دائمی تأثیر بگذارد؟

بله. تشکیل مینای دندان‌های شیری کودک از دوران جنینی شروع می‌شود و تا دوران نوزادی ادامه دارد. اختلال در فرآیند تشکیل ماتریکس در این دوره زمانی می‌تواند منجر به نقص مینای دندان‌های شیری شود. تشکیل مینا روی دندان‌های دائمی از دوران شیرخوارگی شروع می‌شود و تا سن تقریباً هشت سالگی کودک ادامه دارد. اختلالاتی که در این دوره زمانی به وجود می‌آیند می‌توانند منجر به هیپوپلازی مینای دندان‌های دائمی کودک شوند.

در دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی، دندان‌هایی که به طور خاص تحت تاثیر هیپوپلازی مینای دندان قرار می‌گیرند، به زمان و علت اختلال بستگی دارد. به عنوان مثال، مینای دندان‌های دائمی جلویی کودک معمولاً تا پنج سالگی تشکیل می‌شود، در حالی که مینای دندان‌های آسیاب دوم کودک (آسیاب‌هایی که در کنار دندان‌های عقل کودک قرار دارند) معمولاً تا هشت سالگی تشکیل نمی‌شوند. این بدان معناست که اگر کودکی در سن هفت سالگی به انواع خاصی از عفونت‌ها مبتلا شود، احتمالاً دندان‌های جلوی او آسیب نمی‌بینند، اما دندان‌های آسیاب دوم او ممکن است آسیب ببینند.

نقص مینای دندان در کودکان
نقص مینای دندان در کودکان

آیا درمان هیپوپلازی مینای دندان در کودکان ضروری است؟

بسته به محل و شدت نقص، این عارضه ممکن است باعث نگرانی‌هایی در زمینه‌ی زیبایی و یا حساسیت دندان شود. علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان می‌دهند که کودکانی که دندان‌های هیپوپلاستیک دارند، در معرض افزایش خطر پوسیدگی هستند.

برای به حداقل رساندن خطر پوسیدگی دندان، کودکان مبتلا به نقص مینای دندان باید در مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم کوشا باشند و مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی مضر برای دندان را به حداقل برسانند. درمان‌های حرفه ای وارنیش فلوراید ممکن است برای محافظت بیشتر در برابر پوسیدگی و کمک به کاهش هرگونه حساسیت دندان در کودکان توسط دندانپزشک اطفال توصیه شود.

هنگامی که نقص مینای دندان مشکلات قابل توجهی ایجاد می‌کند، دندانپزشک کودکان ممکن است روش‌های ترمیمی را توصیه کند. در موارد شدیدتر، دندانپزشک کودک شما ممکن است استفاده از روکش‌های دندانی و پوشاندن دندان‌های هیپوپلاستیک را برای محافظت از آن‌ها و بازیابی شکل و عملکرد آن‌ها توصیه کند.

نتیجه گیری

اگر نگران هستید که کودک شما ممکن است نقص مینای دندان داشته باشد، بهتر است چکاپ‌های دندانپزشکی کودک خود را جدی گرفته و به یک دندانپزشک اطفال با تجربه و آگاه مراجعه کنید تا با رویکردهای درمانی و آموزشی بتوانند بهترین راهنمایی و درمان را به کودک دلبندتان ارائه دهند. 

ارتباط با دکتر شکاریان
ارتباط با دکتر شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان / فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا / عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا

پاسخ

تماس سریع