ترفند های ساده برای پیشگیری از کرونا در کودکان

پیشگیری از کرونا در کودکان

راه های پیشگیری از کرونا در کودکان چیست؟ نقش والدین در پیشگیری از کرونا در کودکان چیست؟

در حال حاضر؛ صحبت در مورد کرونا ویروس، دغدغه ی بسیاری از افراد می باشد. شاید حتی شمایی که دارید این مطلب را می خوانید، این روزها اخبار فراوانی را در مورد ویروس کرونا شنیده باشید.

اخباری که گاها با بزرگنمایی های بیجا بیان شده اند و یا حتی افراد مجازی از آن به عنوان راهی برای نمایش هرچه بیشتر خود، استفاده می کنند.

اما به نظر شما کدام یک از خبرهای منتشر شده در مورد ویروس کرونا، صحیح است؟ واقعا تشخیص صحت و تایید اطلاعاتی در مورد این ویروس با توجه به شایعات فراوان حال حاضر، کاری بس سخت و دشوار است.

تشخیص راست و دروغ بودن اخبار

مطمئنا خود شما بهتر از من می دانید که اخبار پخش شده در بسیاری از فضاهای مجازی، قابل اعتماد نیستند و علائم و مواردی در آن ها ذکر شده است که همینطور زنجیر وار، یکدیگر را نقض می کنند!!!

در این میان خیلی از افراد سودجو برای بازدید هرچه بیشتر فضای مجازی خود، اخباری مبتنی بر علائم ویروس کرونا، راهکارهای پیشگیری و یا حتی درمانی آن، را منتشر می کنند تا از این طریق بازدید پیج خود را افزایش دهند.

ولی به چه قیمت!؟! اکثر این اخبار زمینه ی علمی ندارند و حتی ممکن است سلامت افراد شنونده را نیز تهدید کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده است که با باز کردن یک فضای مجازی از شدت اخبار مختلفی که در مورد کرونا در آن پخش شده است، گمراه و سرگردان شده باشید.

این سرگردانی باعث ایجاد اضطراب و تنش در شما می شود و جز این راهی پیش نمی برد.

بهترین راه برای مطلع شدن از اخبار موسق، مراجعه به پزشک متخصص می باشد. زیرا تنها یک پزشک و منابع علمی می تواند علائم این ویروس و حتی طرز پیشگیری از آن را به خوبی و بدون کم و کاست برای افراد بیان نمایند.

اخبار مهم در مورد کرونا

اخبار مهم در مورد کرونا

رسیدن به پاسخ سوالات در مورد ویروس کرونا

اگر حس می کنید علائم مشهود این ویروس مثل: سردرد، تب، سرفه های خشک و … دارید، بهتر است در قدم اول ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و نظر یک پزشک متخصص را در مورد این علائم بپرسید.

حتما لازم نیست مراجعه ی حضوری داشته باشید، کافی است با پزشک خود تماس بگیرید و علائم خود را با وی در میان بگذارید.

مطمئنا پزشک با پرسیدن سوالات کلیدی و بررسی شرح حال شما از پاسخ های دریافتی از سمتتان، می تواند تا حدودی اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد و حتی لزوم مراجعه ی حضوری شما به مراکز درمانی را تعیین نماید.

راه های مقابله با ویروس کرونا

بزرگی می گفتند، انسان برای شاد و سالم زندگی کردن؛ نیاز به دو تا بال دارد!

  • یکی از این دو بال، شرایط مناسب جسمی و فیزیکی است و دیگری، مناسب بودن شرایط روحی و ذهنی.

اکثر مواردی که رسانه ها آن را مطرح می کنند مثل: شستن مداوم دست ها، ضدعفونی کردن سطوح، استفاده از ماسک و… تنها به مساعد کردن شرایط برای جلوگیری از ابتلای ما به ویروس کرونا کمک می کند؛ ولی نکته ای که در این میان گم می شود؛ شرایط روحی ماست!!!

تاثیر شرایط روحی در ابتلا به بیماری

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در شرایط روحی نامناسب بیمار شدید. به طور مثال ممکن است حتی هیچ یک از علائم و نشانه های مریضی یا سرماخوردگی را نداشته باشید، ولی به محض مطلع شدن از یک خبر بد یا قرار گرفتن در شرایط روحی نامناسب و تنش های ذهنی، دچار علائم و نشانه های یک نوع بیماری (سرماخوردگی و…) شوید!!!

پس شرایط روحی نامناسب یکی از عوامل خیلی مهم در افت و تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان است.

طرز برخورد صحیح با کودکان در این شرایط

توصیه ی ما به شما عزیزان این است تا با حفظ خونسردی و مناسب نگه داشتن شرایط روحی خود و کودکانتان، بستر مناسبی را برای جلوگیری از بیماری های جسمی و حتی ابتلا به ویروس کرونا، مهیا کنید.

از فشار آوردن به کودکانتان پرهیز کنید! به آن ها استرس وارد نکنید!

به جای گوشزدهای مداوم برای شستن دست ها یا ضدعفونی کردن سطوح، خودتان در کمال آرامش این کار را برایشان انجام دهید و سطوحی که در دسترس دلبندتان است را ضد عفونی کنید.

همانطور که می دانید کودکان قشر بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. مخصوصا اگر شرایط نامناسبی در جامعه و رسانه ها حکم فرما باشد، ممکن است به این قشر آسیب های فراوانی مخصوصا تنش های روحی، وارد کند.

  • پس در اولین قدم، کودکان خود را از رسانه ها و اخبار دروغین دور نگه دارید و آرامش و شرایط روحی پایدار را در خانه برقرار نمایید.
  • با ایجاد آرامش و اطمینان روحی می توانید به تقویت سلامت روحی و متقابلا تقویت سیستم ایمنی بدن دلبندتان و سایر اعضای خانواده کمک شایان ذکری، کنید.
  • همچنین فراموش نکنید در این شرایط، بهداشت دهان و دندان کودکان را فراموش نکنید و همکاری های لازم برای رعایت نکات بهداشتی را با فرزند خود داشته باشید.
مقابله با کرونا

مقابله با کرونا

تقویت سیستم ایمنی با مصرف داروهای آنتی بیوتیک!

خیلی از والدین عزیز بر این باور اشتباه هستند که، مصرف آنتی بیوتیک توسط فرزندشان می تواند سیستم ایمنی بدن وی را تقویت نموده و از این طریق مانع ابتلای آن به ویروس کرونا می شوند!!!

ولی این باور کاملا نادرست است. همانطور که از نام داروهای آنتی بیوتیک پیداست، این داروها مختص به پیشگیری و درمان بیماری هایی با منشأ باکتری هستند و تاثیری در بیماری های ویروسی ندارند.

  • متاسفانه تا به امروز، دارویی برای مقابله با عوامل بیماری زا با منشأ ویروس ابداع نشده اند.
  • حتی در مواردی با مصرف بی رویه و نامناسب این داروها؛ شاهد مقاوم شدن سیستم ایمنی بدن نسبت به مصرف داروهای آنتی بیوتیک هستیم.

در این شرایط ممکن است حتی مصرف داروهای آنتی بیوتیک در زمان ابتلای کودک به بیماری های باکتریایی، دیگر کارساز نباشند!!!

تقویت سیستم ایمنی با خواب کافی

کم خوابی یا حتی بد خوابیدن از علل مهم و موثر در تضعیف توانایی سیستم ایمنی بدن برای مواجهه با بیماری می باشد.

بنابراین توصیه ی ما به شما عزیزان این است که؛ در زمان مناسب بخوابید و با استراحت کافی و راحت سیستم ایمنی بدن خود و دلبندتان را تقویت کنید.

مراجعه به دندانپزشکی کودکان در وضعیت حاضر

ما برای حفظ سلامتی والدین و کودکان عزیز، مطب را تعطیل کرده ایم. ولی برای اقدامات اورژانسی برای کودکان آمادگی داریم.

لذا کودکانی که وضعیت اورژانسی دارند، می توانند با اعلام قبلی و تعیین وقت، به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند تا اقدامات لازم برای آن ها انجام شود.

جمع بندی

برای مقابله با ویروس کرونا، لازم است علاوه بر تقویت جسمانی و فیزیکی، به تقویت روحی و روانی نیز اهمیت داد.

میزان استرس و اضطراب را کاهش دهید و خود را درگیر اخبار ضد و نقیض فضاهای مجازی نکنید و نکات مراقبتی که منابع معتبر ذکر کرده اند را مد نظر قرار دهید.

همیشه شاد و سالم باشید. ممنون از توجهتون، مدیریت سایت: دکتر ماریتا شکاریان (دندانپزشک اطفال).

شما عزیزان می توانید برای برقراری ارتباط با دکتر شکاریان از طریق زیر اقدام نمایید:

تماس با دکتر

صفحه اینستاگرام دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

5 − چهار =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button