همه چیز در مورد دندان قروچه در کودکان و راه درمان آن

علت دندان قروچه در کودکان چیست؟ علت دندان قروچه کودکان به هنگام خواب چیست؟ عوارض دندان قروچه در کودکان چیست؟دندان قروچه در اصطلاح به؛ فشار آوردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر یا کوبیدن محکم فک بالا و پایین اطلاق می شود.

در ادامه قصد بررسی کامل این عارضه ی دهانی_دندانی را داریم. باشد که مطالب گردآوری شده در این مبحث به والدین عزیز برای مواجهه با این عارضه و درمان آن، کمک نماید.

انواع دندان قروچه در کودکان

 • اگر دندان قروچه در هنگام روز و بیداری کودک اتفاق بیافتد، در اصطلاح به آن Clenching می گویند.
 • حال اگر این حالت در شب و هنگام خوابیدن کودک اتفاق بیافتد، به آن دندان قروچه یا Bruxism می گویند.

در حالت Bruxism والدین اظهار می کنند که هنگام دندان قروچه ی فرزند خود در خواب، صدایی متوجه نمی شوند. به همین دلیل از این عارضه در کودک خود بی اطلاع هستند.

شاید این امر صدایی به همراه نداشته باشد؛ اما با فشار آوردن دندان ها روی یکدیگر و در نظر گرفتن قدرت بالای عضلات جونده در کودکان؛ تاثیر دندان قروچه به صورت سائیدگی و حتی ترک های جزئی روی دندان های کودک، ظاهر می شوند.

حتی در مواردی که فشار دندان ها روی یکدیگر زیاد باشد، ممکن است کودک با دندان درد از خواب بیدار شود!!!

علائم دندان قروچه در کودکان

علائم و نشانه های مشهود دندان قروچه می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

 1. پریدگی لبه دندان ها
 2. شکستگی دندان ها (حتی دندان های سالم نیز ممکن است دچار ترک خوردگی یا شکستگی شوند.)

در برخی موارد کودکان با شکایت از دندان درد به مطب دندانپزشکی اطفال مراجعه می کنند. در این کودکان ممکن است علائم ظاهری پوسیدگی و یا حتی سایر آسیب های دهانی_دندانی وجود نداشته باشد.

 • بلکه در معاینات و بررسی های دقیق تر مشخص می شود که علت دندان درد در کودک، دندان قروچه و فشار دادن دندان ها روی یکدیگر می باشد.
عوارض دندان قروچه در کودکان
عوارض دندان قروچه در کودکان

عوارض ناشی از دندان قروچه در کودکان

در این قسمت به بررسی مشکل و عارضه ی نامطلوب ناشی از دندان قروچه در کودکان پرداخته ایم:

 • مشکلات فکی در کودک

دندان قروچه (چه در طول روز و چه در طول شب) می تواند مفصل گیجگاهی_فکی (که درصورت تمام انسان ها از کوچک تا بزرگ وجود دارد) را تحت تاثیر قرار دهد.

فکر کنید دندان قروچه که می تواند روی دندان که “بافتی سخت و منسجم است”، ترک و یا شکستگی ایجاد کند، پس روی مفصل گیجگاهی_فکی که “منعطف و نرم تر است”، عوارض ناگوار تری به جای می گذارد.

دندان قروچه ی شدید در کودکان می تواند باعث آسیب سر مفصل گیجگاهی_فکی شود. گاها این آسیب ها به گونه ای است که قابل جبران نمی باشند و تا آخر عمر همراه کودک باقی می مانند!

عوارض مفصل گیجگاهی_فکی در کودکان لازم به بررسی های کلینیکی توسط پزشک متخصص دارد و به صورت طبیعی در معاینات جزئی قابل رؤیت نمی باشند.

تاثیر مشکلات روحی در ایجاد دندان قروچه

امروزه به دلیل مشغله ی زیاد والدین، فرزندان به سمت بازی های رایانه ای و مجازی روی آورده اند. انجام بازی های هیجانی و جنگی می تواند روح و روان کودکان را تحت تاثیر قرار دهند.

 • گاها تاثیرات منفی روحی و روانی این بازی ها، منجر به دندان قروچه در کودکان می شود.

این تاثیرات منفی در سنین بزرگسالی به صورت های مختلفی اعم از: شب ادراری، مکیدن انگشت، جویدن ناخن، رفتارهای پرخاشگرانه و… ظهور می یابند.

پیشنهاد من به والدین عزیز

برای جلوگیری از عوارض روحی و روانی بازی های کامپیوتری و هیجانات کاذب در کودکان، لازم است روزانه حدود 1 تا 2 ساعت کودکان فعالیت های فیزیکی و پر انرژی (ترجیحا در مکان های بازی مثل: حیاط یا پارک) داشته باشند و از بازی های رایانه ای فاصله بگیرند.

زمانی که کودک بازی های فکری رایانه ای انجام می دهد، ذهن او در هنگام خوابیدن نیز درگیر خواهد بود و این امر می تواند منجر به دندان قروچه ی کودک به هنگام خواب شود.

همچنین کودکان را می توانید به سمت بازی های فکری (تایید شده از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، کاردستی، نقاشی، قصه گویی و… سوق دهید تا در طول روز فعالیت های سودمندی داشته باشند. هرگز کودکان خود را به صورت مستقیم از بازی های یارانه ای منع نکنید. بلکه برای این فعالیت محدوده ی زمانی مشخص تعیین کنید. (به طور مثال روزانه مدت زمان نیم ساعت را برای فعالیت های مجازی و رایانه ای فرزند خود، تعیین نمایید.)

عوامل موثر در دندان قروچه

 1. کرمک روده

خیلی از والدین بر این باور سنتی و نادرست هستند که گاها انگل های روده ای می توانند باعث ایجاد دندان قروچه در دلبندشان شود. این فرضیه کاملا مردود شده است و صحت ندارد.

 1. استرس و اضطراب

کودکان به دلیل داشتن روحیه ای لطیف ممکن است نسبت به استرس های بسیار کوچکی که حتی به چشم ما بزرگسالان نمی آید، واکنش نشان دهند. به طور مثال: جابجایی محل زندگی، بحث و مشاجره ی جزئی کودک با دوستان خود، می تواند روحیه ی او را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

طبق تحقیقات به عمل آمده، استرس تاثیر مستقیم و مهمی در ایجاد دندان قروچه دارد. هرچه این استرس در کودک بیشتر شود، شدت دندان قروچه و عوارض ناشی از آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

هیچگاه استرس و تنش کودکان را متناسب با سن خود نسنجید. همانطور که به آن اشاره نموده ایم، استرس های جزئی نیز می توانند روحیه لطیف کودکان را تحت تاثیر قرار دهند.

 • بنابراین توصیه ی ما به شما والدین عزیز این است که اولین درمانگر دلبند خودتان باشید و با کاهش استرس و ترغیب اطفال به فعالیت های فیزیکی و پرانرژی در طول روز، گام مهمی در کاهش دندان قروچه و ترک این عادت نامطلوب در کودک خود، بردارید.
عوارض دندان قروچه در کودکان
عوارض دندان قروچه در کودکان
 1. ترمیم های اشتباه دندان کودک

در حالت طبیعی هنگام بسته شدن دهان؛ برآمدگی های دندان های فک بالا، روی فرورفتگی های دندان های فک پایین چفت می شوند.

در برخی موارد ترمیم های غلط دندان های کودکان می تواند منجر به سائیدگی و دندان قروچه در آن ها شوند. حال اگر ترمیم دندان متناسب با آناتومی، فرم و حالت دندان کودک صورت نگیرد، دندان ها روی یکدیگر سائیده می شوند.

ترمیم دندان شیری، باید متناسب با ساختار و فرم دندان کودک انجام شود. دندانپزشک اطفال باید دقت کافی برای استفاده از مواد پر کننده و ترمیم کننده داشته باشد.

باور اشتباه والدین در مورد دندان قروچه

خیلی از والدین هنگامی که متوجه دندان قروچه در کودک خود می شوند، گمان می کنند که دندان قروچه در کودکانی که دندان شیری دارند؛ نمی تواند آسیب ناگواری برای دلبند آن ها ایجاد کند.

این باور نادرست است!!! اگر از آسیب های دندان های شیری نیز عبور کنیم، نمی توانیم از آسیب های جدی و غیرقابل جبران مفصل گیجگاهی_فکی ناشی از دندان قروچه در کودکان، چشم پوشی کنیم!!!

 • زیرا این مفصل قابل جایگزین شدن نیست و آسیب های وارد شده به آن می تواند کودک را متحمل عوارض نامطلوبی سازد.
 • اگر عادت دندان قروچه در سنین پایین درمان و برطرف نشود، می تواند منجر به سائیدگی و تخریب دندان های دائمی کودک در سنین بالاتر شود.

درمان دندان قروچه در کودکان

یکی از مهم ترین راهکار های موثر در درمان دندان قروچه در کودکان و کاهش عوارض ناشی از آن، استفاده از Night guard می باشد.

(اگر کودک شما در طول روز هم دندان قروچه دارد، لازم است از این محافظ در طول روز نیز استفاده شود.)

برای Adapt شدن نایت گارد روی دندان های کودکان، لازم است نیم ساعت قبل از خواب این محافظ داخل دهان کودک و روی دندان های او قرار گرفته شود.

هدف استفاده از Night guard

 • هدف کوتاه مدت:

هدف اصلی استفاده از نایت گارد، محافظت دندان ها هنگام دندان قروچه می باشد. در این حالت احتمال پریدگی لبه های دندانی و یا شکستگی و ترک برداشتن آن ها، به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

لازم به ذکر است به دنبال کاهش عوارض مذکور با استفاده از نایت گارد، می توان از آسیب های مفصل گیجگاهی_فکی در کودک نیز پیشگیری نمود.

 • هدف بلند مدت:

با استفاده از نایت گارد در سنین پایین تر (متناسب با شدت دندان قروچه در کودک و صلاحدید دندانپزشک اطفال)، این عادت ناپسند دهانی_دندانی از کودک گرفته می شود.

چکیده کلام

برای درمان دندان قروچه در کودکان ابتدا به اصلاح سبک زندگی آن ها کمک کنید. فعالیت های پر تحرک و پر انرژی را جایگزین بازی های رایانه ای و هیجانی کاذب، کنید.

سعی کنید کودکان را از محیط های پرتنش و پر استرس دور کنید. کاهش استرس و هیجان کاذب در کودکان جزء عوامل مهم و بسیار موثر در درمان دندان قروچه و کنترل عوارض ناشی از آن، هستند.

همچنین برای کاهش آسیب های ناشی از دندان قروچه، لازم است از Night guard استفاده نمایید. نایت گارد نه تنها باعث جلوگیری از آسیب هایی مانند: لب پریدگی و شکستگی دندان ها می شود بلکه در بلند مدت می تواند عادت نامطلوب دندان قروچه را از کودک بگیرد.

شما عزیزان می توانید از بهترین دندانپزشک اطفال در تهران، اطلاعات لازم برای چگونگی استفاده از نایت گارد و مدت زمان استفاده از آن را کسب نمایید.

دکتر ماریتا شکاریان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

connect-people شبکه‌های اجتماعی