عوارض دندان لق در کودکان

دندان لق در کودکان

در این مقاله به مبحث دندان لق در کودکان می پردازیم. آیا این دندان های لق باید به حالت خود باقی بمانند و روند نرمال خود را طی کنند؟ یا اینکه نیاز به خارج کردن دندان های لق از دهان کودکان می باشد؟

علت لق شدن دندان کودکان چیست؟

لق شدن دندان شیری در کودکان امری است اجتناب ناپذیر و تاهنگامی که این دندان ها لق نشوند، مسلما دندان های دائمی رشد نمی کنند. لازم به ذکر است که با تشکیل و تکمیل نسبی جوانه های دندان دائمی، ریشه های دندان های شیری به آرامی تحلیل می روند و به این ترتیب جا برای رویش دندان جایگزین خودشان باز می کنند.

این در حالیست که باور اکثر والدین این است که دندان های شیری فاقد ریشه می باشند! این باور نه تنها اساسا اشتباه است بلکه دندان های مذکور علی رغم ریشه دارای عصب نیز می باشند.

از آنجایی که رویش دندان های دائمی باعث ایجاد فشار روی ریشه ی دندان های شیری می شود، تحلیل ریشه ی دندان های شیری به دنبال فشار مذکور اتفاق می افتد.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در شمال تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: 02122554649

اینستاگرام 

بنابراین زمانی که دندان شیری به اصطلاح لق می شود، ریشه ی دندان شیری در اثر فشار دندان های دائمی کاملا تحلیل می رود و تنها تاج دندان های شیری باقی می مانند و پدر و مادر تاج دندان شیری را می بینند که عملا فاقد ریشه نیز می باشد!

به همین دلیل است که تصور نادرست والدین این است که دندان های شیری، ریشه ندارند. در اکثر موارد سرعت لق شدن دندان شیری با روند رویش دندان دائمی هماهنگ می باشد و به صورت طبیعی روند لق شدن و افتادن دندان شیری با رویش دندان دائمی همراه است.

گاهی هماهنگی بین لق شدن دندان شیری و رویش دندان دائمی، وجود ندارد و لقی کامل دندان شیری اتفاق نیفتاده است ولی دندان دائمی درحال رویش می باشد. بنابراین در این حالت دندان دائمی در مسیر رویش خود با دندان شیری لق نشده مواجه می شود.

در این صورت، باید شرایط دهانی – دندانی کودک زیر نظر دندانپزشک اطفال بررسی شود و در صورت لزوم طبق تجویز دندانپزشک، باید دندان شیری از دهان کودک خارج شود تا فضای لازم و مورد نیاز برای رویش دندان های دائمی فراهم گردد.

دندان لق در کودکان

دندان لق در کودکان

عوارض نامطلوب وجود طولانی مدت دندان لق در کودکان

از طرف دیگر، بعضی اوقات شاهد این هستیم که؛ زمان لقی دندان شیری بیش از حد تصور طولانی شده و مدت ها است  که دندان شیری لق داخل دهان باقی مانده است و:

  • امکان رویش به دندان دائمی را نمی دهد.

زمانی که این دندان شیری لق داخل دهان کودک باقی بماند و اجازه ی رویش دندان دائمی را ندهد:

  • گاها شاهد رویش نابجای دندان دائمی می باشیم. دلیل این رویش نابجا، پابرجا ماندن دندان شیری می باشد.
رویش نابجای دندان دائمی

رویش نابجای دندان دائمی

اگر دندان های لق شیری مدت زمان طولانی در دهان کودک باقی بمانند، ممکن است:

  • کودک بصورت ناخواسته در هنگام مصرف مواد غذایی دندان لق را قورت دهد.

علاوه بر این احتمال ایجاد عوارض خطرناک دیگری مانند:

  • آسپیره شدن دندان لق به سمت ریه ها در هنگام خواب یا بازی کردن و انجام فعالیت های ورزشی توسط کودک وجود دارد که بسیار خطرناک می باشد.

 

نتیجه گیری

به منظور جلوگیری از عوارض نامطلوب فوق الذکر با مراجعه به دندانپزشکی کودکان شرایط رویش دندان های دائمی و وضعیت دهانی – دندانی کودک مورد بررسی قرار می گیرد.

درمواردی که دندان لق در کودکان به مدت طولانی باقی مانده باشد طبق تجویز دندانپزشک لازم است هرچه زودتر دندان مذکور از دهان کودک خارج شود.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

نه − 7 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button