علت بوی بد دهان کودکان

علت بوی بد دهان کودکان

بوی بد دهان کودکان یکی از علل مهمی است که می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها شود. اکثر این کودکان از دوستان خود طرد می شوند و مورد تمسخر آن ها قرار می گیرند.

در این مطلب به بیان علت بوی بد دهان کودکان می پردازیم.

عوامل موثر در ایجاد بوی بد دهان کودکان

در این قسمت به بررسی عوامل تاثیر گذار در بوی بد دهان کودکان پرداخته ایم. این عوامل عبارتند از:

  • مواد غذایی مصرفی

مصرف برخی از مواد غذایی می تواند علت بوی بد دهان کودکان باشد. به طور مثال موادی همچون: سیر، پیاز و برخی سبزیجات می توانند باعث این امر شوند.

بنابراین توصیه ی ما به والدین محترم این است که؛ حتی المقدور مواد غذایی مذکور را (که دارای خاصیت غذایی بالایی هم هستند) در روزهای انتهایی هفته و یا در تعطیلاتی که کودک حدود یکی دوروز در منزل می باشد، در رژیم غذایی او بگنجانند.

لازم به ذکر است؛ در برخی مواقع استفاده از مسواک بعد از مصرف مواد غذایی، مانع از ایجاد بوی بد دهان نمی شود!!! چراکه این مواد غذایی بعد از هضم شدن، وارد جریان خون می شوند و بوی نامطبوع حاصل از آن، از طریق ریه ها و حتی از راه پوست، به مشام می رسد.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام 

  • بهداشت ضعیف دهان و دندان

در صورتی که بهداشت دهانی-دندانی به صورت کامل، صحیح و در زمان های مقرر و مناسب رعایت نشود، شاهد بوی بد دهان خواهیم بود. بهترین شیوه برای رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت کامل، مسواک زدن در ۴ نوبت (صبح ها قبل از خوردن صبحانه، صبح ها بعد از مصرف صبحانه، ظهر بعد از ناهار، شب بعد از شام) می باشد.

توجه داشته باشید که منظور از مسواک زدن در نوبت شام، دقیقا بعد از مصرف شام توسط کودک می باشد نه قبل از خواب او!!!

به منظور کسب اطلاعات بیشتر نسبت به نحوه ی صحیح مسواک زدن و همچنین مدت زمان مناسب مسواک زدن، می توانید به مقاله ی بهداشت دهان و دندان در کودکان مراجعه نمایید.

نکته؛ بعد از اتمام مسواک زدن، سطح زبان کودک را از عقب به سمت جلو مسواک بزنید تا، مواد غذایی باقی مانده و همچنین باکتری های حفره ی دهان کودک نیز خارج شوند. زیرا مواد غذایی و همچنین باکتری ها می توانند در میان پرزهای سطح زبان قرار بگیرند و باعث بوی بد دهان کودکان شوند.

همچنین از سن ۵ الی ۶ سالگی به بعد (که فواصل بین دندانی کاهش پیدا می کند)، مخصوصا از رویش اولین دندان های دائمی در کودکان، بهتر است استفاده از نخ دندان (ترجیحا نخ دندان کمانی) در بهداشت دهانی-دندانی کودک لحاظ شود.

دهانشویه یکی از عوامل موثر در تکمیل بهداشت دهان و دندان در کودکان می باشد و می تواند تا حد زیادی از ایجاد بوی نامطبوع دهان کودکان جلوگیری کند.

علت بوی بد دهان در کودکان

علت بوی بد دهان در کودکان

  • عفونت های دهانی – دندانی

عفونت دهانی – دندانی می تواند علت بوی بد دهان کودکان باشد. بوی بد دهان می تواند ناشی از عفونت بافت نرم داخل دهان (مانند لثه ها) و یا دندان های کودک باشد.

با مراجعه به دندانپزشک اطفال و مشخص شدن علت بوی بد دهان کودک، با انجام اقدامات درمانی مناسب و رفع عامل عفونت، بوی بد دهان کودک نیز از بین می رود.

  • پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی های دندانی (ازجمله پوسیدگی های سطحی و بین دندانی)، باعث گیر غذایی بین دندان ها می شوند. همچنین وجود پوسیدگی های بین دندانی، بستر مناسبی را برای رشد میکروب ها و باکتری های پوسیدگی زا فراهم می آورند، که متعاقب آن فرد بوی بد دهان را تجربه می کند.

بنابراین راهکارهای موثر در رفع بوی بد دهان کودکان عبارتند از؛

  • انجام چکاپ های دوره ای منظم
  • تهیه ی گرافی های تشخیصی (در صورت نیاز)

و همچنین ترمیم دندان های پوسیده

بوی بد دهان در کودکان به چه علتی است؟

بوی بد دهان در کودکان به چه علتی است؟

  • عفونت های لوزه و یا سینوس کودکان

کودکانی که دچار عفونت لوزه و یا سینوس هستند، اکثرا تنفس دهانی دارند. بنابراین علاوه بر عفونت های موجود، تنفس دهانی نیز می تواند حفره ی دهان کودک را خشک کند، که این امر باعث شدت یافتن بوی بد دهان کودک می شود.

علاوه بر این عوامل مذکور، بستر مناسبی را برای گسترش پوسیدگی های دهانی-دندانی و شدت یافتن آن، فراهم می کنند.

بنابراین توصیه می شود در صورت ابتلای کودک به عفونت های لوزه ای و یا سینوسی، هرچه زودتر به متخصص گوش،حلق و بینی مراجعه کرد، تا عامل عفونت ریشه کن شود.

 

  • ناراحتی های گوارشی در کودکان

عامل دیگری که می تواند علت بوی بد دهان کودکان باشد، ناراحتی های دستگاه گوارش، مخصوصا معده ی کودکان می باشد.

گاها معده ی کودکان توانایی لازم جهت هضم مواد غذایی مصرفی را ندارد و این امر می تواند یکی از علت های مهم و موثر در ایجاد بوی بد دهان کودکان باشد.

چکیده مطلب

لازم است در صورت مواجه شدن با بوی بد دهان کودکان، در همان ابتدا به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید تا شرایط دهانی – دندانی دلبندتان مورد بررسی قرار بگیرد.

همانطور که می دانید، بوی بد دهان کودکان علل مختلفی دارد که بعد از انجام معاینات لازم توسط دندانپزشک اطفال، تعیین و اقدامات درمانی مناسب برای رفع آن انجام می شود.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان فارغ التحصیل دندانپزشکی از دانشکده دندانپزشکی تبریز ۱۳۷۳

پاسخ

دو × 3 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button